Zabytek dobrze chroniony
 Oceń wpis
   
Dziś kolejny news z cyklu co państwo zrobi, żeby wtrącić nas za kraty.

Oto jak donosi Gazeta Wyborcza lubelska policja wpadła na trop niebezpiecznego bandyty, ale dzięki odwadze nieustraszonych funkcjonariuszy przejęła jego łup, zaś sprawcy grozi do 10 lat w pudle. Narkotyki? Zabójstwa na zlecenie? Kradzież dzieł sztuki? A może chociaż nielegalne oprogramowanie albo diwiksy?
Nie, tym razem organy ścigania ujęły właściciela nielegalnego skarbu.

Rzecz bowiem w tym, Drodzy Czytelnicy, że w Polsce wolno sobie pochodzić amatorsko po lesie z wykrywaczem metali, jednak art. 36 ust. 1 pkt 12 ustawy o ochronie zabytków mówi, iż poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania wymaga uzyskania pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Wolno się przejść, wolno wyzbierać kapsle, ale nie wolno szukać skarbów.

Mamy prawo, przyznać trzeba, dość restrykcyjne. Proszę zwrócić uwagę, iż takie brzmienie przepisu w zasadzie sprawia, że samo uruchomienie wykrywacza metalu może zostać uznane za naruszenie normy. Wprawdzie mogę szukać nieskarbów - w okolicy gdzie nigdy bym nie podejrzewał, że coś mogę znaleźć - ale przecież takiej czy innej intencji nie udowodnię w żaden sposób.
Przyznam, że znacznie bardziej odpowiada mi prawodawstwo amerykańskie. Przypomnijmy bowiem, iż gdyby Robert Ballard musiał kierować się polskimi przepisami, być może nigdy nie znaleźlibyśmy Titanika i Bismarcka.

Jest jednak w przywołanej ustawie paradoks jeszcze większy, z którego być może nie wszyscy sobie zdają sprawę. Chodzi o wywóz obiektów techniki - zdefiniowanych m.in. jako urządzenia, środki transportu świadczącymi o kulturze materialnej charakterystycznymi dla dawnych i nowych form gospodarki - za granicę.

Z jednej bowiem strony obiekty techniki nie wymagają jakiegoś specjalnego sposobu oznaczenia czy wpisania na jakąkolwiek listę, aby były traktowane przez ustawę jako przedmiot ochrony. Wystarczy, że mam aparat Ami albo Syrenę 105 sprzed 1982 r., abym jadąc z nimi na wakacje, musiał wystąpić o pozwolenie bądź zaświadczenie, że pozwolenia takiego nie potrzebuję (art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy). Podkreślam - mowa o sprzęcie, który nie jest ujęty w żadnym rejestrze, wykazie czy w jakikolwiek inny sposób.
(O kurczę, właśnie sobie uzmysłowiłem, że niedawno nabyłem drogą kupna Pentaksa K1000, warto byłoby sprawdzić rok produkcji...)

Jakie konsekwencje grożą amatorowi Opla Manta (trudno o bardziej obciachowe "coś"), który świadom bądź nieświadom ciążącej na nim powinności wyskoczy swoją bryką poza granice Rzeczypospolitej? Do 5 lat pozbawienia wolności (chyba że działa nieumyślnie - wówczas do 2 lat za kratami), a na dokładkę przepadek zabytku (art. 109 ustawy).

Drżyjcie zatem posiadacze zegarków Poljot po dziadkach, amatorzy starych aparatów fotograficznych, miłośnicy aut dzwoniących miłym brzmieniem korozji. Schengen was nie dotyczy!
Komentarze (3)
Zamkąć gębę blogerowi! Delegacja sędziego - ciąg dalszy
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]