hannagronkiewiczwaltz.pl
 Oceń wpis
   
Gdyby nie VaGla nie zwróciłbym uwagi na sprawę domeny hannagronkiewiczwaltz.pl, o której pisze dziś "Życie Warszawy". Oto jakiś pomysłowy Dobromir wziął był zarejestrował sobie taką właśnie domenę a następnie wystawił na Allegro (ŻW chwali się, że ją kupiło ale na stronie aukcji nie widzę na ten temat adnotacji).

Temat domen zawierających nazwiska znanych i popularnych ludzi jest faktycznie ciekawy i momentami bulwersujący. Z jednej strony nie ma wątpliwości, że w przypadku rejestracji domeny hannagronkiewiczwaltz.pl brak dobrej wiary rejestrującego: po pierwsze wątpię, czy jest w Polsce inna osoba o tym imieniu i nazwisku, po drugie w opisie aukcji wyraźnie mówi się o nazwisku znanej polityczki. Z tego też względu uważam - podobnie jak VaGla - że sama w sobie rejestracja takiej domeny przez osobę trzecią naruszała dobra osobiste prezydentki Warszawy.

Idąc jednak dalej mamy aukcję, na której pojawia się nazwisko tej samej osoby w nieco innych konfiguracjach. Jest tu i hannagronkiewiczwaltz.com.pl i gronkiewicz.waw.pl, a nawet hannagronkiewiczwaltz.warszawa.pl. Z tych trzech przykładów "bezpieczny" wydaje się być tylko adres gronkiewicz.waw.pl, pozostałe ewidentnie mogą spotkać się ze stosownym powództwem opartym na art. 23 kc.

Są jednak przypadki nietrzyznaczne. Jest oto sobie domena www.jankowalski.pl, której właścicielem podobno jest Jan Kowalski (piszę podobno, bo dane te są nieujawnione). Jest też domena kowalski.com.pl, na której podobno już niedługo ma się pojawić jakiś serwis www. Jaki to będzie serwis i czy raczej "dla dorosłych" czy "dla Kowalskiego" - nie wiem, może się przekonam jeszcze w tej pięciolatce. (Ja bym zrobił taki webdwazerowy serwis dla Kowalskich i sprzedawał subdomeny np.: jan.kowalski.com.pl, roch.kowalski.com.pl, marian.kowalski.com.pl.)
Stroną nowak.pl zawładnął Człowiek, Którego Ręce Uleczają, ale już nowak.com.pl ma jakaś Grupa Inwestycyjna.

Zapytacie Państwo czy zatem aktor Władysław Kowalski może rościć sobie prawa do strony kowalski.com.pl, a może o prawa do niej powinni wystąpić spadkobiercy Władysława Kowalskiego komunisty? Zresztą jakby się tak wszyscy Kowalscy, o których mówi Wikipedia zmówili, byłby całkiem niezły cyrk. Ale dlaczego odmawiać praw do domeny bezimiennym Kowalskim dywizjami zasiedlającymi nasze książki telefoniczne? Przecież internet jest dla każdego, podobnie domeny, prawda?

A co ma powiedzieć Pani Kowalska (ja jestem Pan Kowalski, a to jest Pani Kowalska) na widok strony kowalska.com.pl? Szukać linku do sklepu internetowego czy szukać prawnika znającego się na takich sprawach (namiary tutaj)?

Wariacji jest przecież nieskończona ilość, mamy przecież domeny funkcjonalne com, net, info, org, krajowe - pl oraz szereg regionalnych (waw, wroc itd.); dołóżmy te na oko przeszło 150 państw, które mają własną domenę krajową i już możemy dumać czy kowalski.tk przysługuje w pierwszym rzędzie potomkowi genialnego polskiego odkrywcy, który osiadł na Tokelau, czy jednak może się na nią połakomić Bożydar Kowalski z Nowego Tomyśla?

Dobra, dochodzi 16, powoli czas zamykać sklepik na dziś.
Pozdrawiam wszystkich Kowalskich! I przepraszam, jeśli któryś poczuł się urażony - jutro będzie o wisniewski.pl i wiśniewski.pl.
Komentarze (12)
Prawa i obowiązki posiadaczy psów A ja dalej narzekam
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]