Prawo a sprawiedliwość
 Oceń wpis
   
motto na dziś: "My zasady, że biedni Polacy mają zapłacić potomkom bogatych Polaków, nie przyjmujemy" - Jarosław Kaczyński

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł - chciałoby się dodać: wreszcie, to faktycznie jedna z tych spraw, którą na długie lata zamieciono pod dywan - iż przepisy uniemożliwiające wykup przedwojennych obligacji Skarbu Państwa są niezgodne z Konstytucją.

Poszło przede wszystkim o art. 12 ust. 1 ustawy z 1990 r. o zmianie kodeksu cywilnego, który ograniczył dostęp do waloryzacji zobowiązań pieniężnych powstałych po 30 października 1950 r. wyłączając możliwość zastosowania koronnego dla wszelkich spraw powstałych na styku przemian ustrojowo-gospodarczych art. 358(1) par. 3 kc.
Zgodnie z tym przepisem możliwa jest rewaloryzacja świadczeń pieniężnych w przypadku istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza, pod warunkiem jednak, że świadczenie nie zostało jeszcze wykonane.

Na tej podstawie m.in. nieszczęśni klienci PZU mogli lat temu piętnaście z górką żądać rewaloryzacji polis posagowych i podobnych. Ich wartość została ustalona w "złotych przedinflacyjnych", co prowadziło do drastycznego pokrzywdzenia ubezpieczonych po 1990 r. (por. uchwała SN z 10 kwietnia 1992 r., III CZP 126/91, OSNC 1992/7-8/121). Powiedzmy, że to taki dość ważny - acz kontrowersyjny dla tych, którzy uważają, że litera prawa jest ważniejsza od jego ducha - przepis tamujący niektóre zapędy przede wszystkim państwowych monopolistów.

Zdaniem Trybunału nie istnieje przesłanka do różnicowania sytuacji osób, które utraciły majątek dawno temu i dziś sądy powołują się na dawne prawo, aby odmówić im sprawiedliwości. Orzeczenie daje legislatywie cały rok na zmianę stanu prawnego (a ja cały czas mam wątpliwość czy w porządku jest przepis, który zezwala na takie "odroczenie uwalenia" niekonstytucyjnej normy), przez ten rok nasz wspaniały Sejm i Senat mają się wyrobić z ustawą rekompensacyjną. Jeśli się nie wyrobi - Trybunał wskazuje, że poszkodowani będą mogli iść do sądu z powołaniem się właśnie na art. 358(1) par. 3 kc.

Smaczku sprawie dodaje - rety jak ja lubię te smaczki! - zdanie, które wyszło z ust Najjaśniejszego Panicza, a które jest moim mottem na dziś. Oto zgodnie z Podstawową Zasadą Kominternu - czyli grab zagrabliennoje - Pan Premier orzekł, iż my zasady, że biedni Polacy mają zapłacić potomkom bogatych Polaków, nie przyjmujemy.

Pomijając nieuzasadniony pluralis maiestatis (chyba że Najjaśniejszy Panicz przez "my" ma na myśli siebie i Najjaśniejszego Pana) oraz zapewne niezamierzone podkreślenie, iż Prawo i Sprawiedliwość de facto czerpie ze skarbnicy ideologicznej przedwojennej tradycji socjalistycznej.
Ja się na to, kryć nie będę, nie godzę: jeśli komunistyczny rząd zabrał i III RP zapomniała oddać, to niech no nasz Umiłowany Przywódca IV RP nie rżnie głupa.

Upraszczając można powiedzieć, iż Najjaśniejszy Panicz posłużył się dialektyką Kalego: jak ma być Prawo i Sprawiedliwość to dobrze, ale jak prawo i sprawiedliwość to już niedobrze.

Zatem z dedykacją dla Najjaśniejszego Panicza zapraszam na krótki film poglądowy. Tylko proszę mnie nie oskarżać o propagowanie.

Komentarze (7)
Trup ściele się gęsto Kultura przymiotnikowa
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]