Internet to też prasa
 Oceń wpis
   
O ciekawym rozstrzygnięciu Naczelnego Sądu Administracyjnego pisze "Rzepa".

Otóż "Dziennik Łowiecki" poprosił o pewne informacje dotyczące działalności Polskiego Związku Łowieckiego, jednak danych tych redakcji odmówiono, wskazując, że strona internetowa lowiecki.pl nie jest prasą w rozumieniu prawa prasowego, a zatem PZŁ poczuł się zwolniony z obowiązku udzielania informacji.
Redakcja skorzystała z możliwości jakie daje jej art. 4 ust. 4 prawa prasowego i odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie wdając się w formalne zawiłości (sprawę przegrała ale z zupełnie innych przyczyn niż podnosił PZŁ) warto zapamiętać, iż zarówno WSA w Warszawie jak i orzekający wskutek wniesienia skargi kasacyjnej (art. 173 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) NSA zgodnie orzekły, że serwis internetowy jest czasopismem, do którego mają zastosowanie przepisy prawa prasowego.

Warto zauważyć, iż w ten sposób po raz kolejny potwierdzenie w praktyce znajduje - cóż za czasy, żeby nadal orzecznictwo potwierdzało przepisy! - art. 7 ust. 2 pkt 1 prawa prasowego, zgodnie z którym prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania.
Sprawa ta budziła w doktrynie szereg wątpliwości - kłopoty ze sformułowaniem jednoznacznego stanowiska miał chyba nawet Janusz Barta (vide "Problem goni problem", "Rz" 1998/4/15) - jednak wydaje się, że także biorąc pod uwagę najświeższe orzecznictwo sądów pogląd ten należy uznać za coraz wyraźniej dominujący także w orzecznictwie.

Szkoda, że tekst w "Rzepie" pomija inne - zasadnicze z punktu widzenia codziennej praktyki internetowej - sprawy: czy redakcja korzysta z przywilejów pod warunkiem uzyskania wpisu do rejestru czasopism (art. 20 PA nadal z oporami przedziera się do świadomości ludzkiej, zdarza się, że sądy odmawiają rejestracji tytułów internetowych), czy zatem rozpowszechnianie takiego serwisu bez uprzedniej rejestracji może spotkać się ze stosowną karą?

Tak czy inaczej warto na orzeczenie zwrócić uwagę, zwłaszcza w kontekście prawa do uzyskiwania informacji (art. 4 i art. 11 prawa prasowego) oraz prawa do udzielania informacji prasie (art. 5), zakazu tłumienia krytyki prasowej (art. 6 oraz art. 33 i 34), obowiązku ochrony prywatności i wizerunku (art. 12-14, art. 81 prawa autorskiego), ochrony tajemnicy dziennikarskiej (art. 15 prawa prasowego), konieczności publikowania sprostowań i odpowiedzi (art. 31).
Komentarze (7)
Odyseja komiczna 2012 (igrzysk i... ZUS na kolanach, Janosik górą
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]
2017-07-07 00:42
btbt:
"Słynne masło roślinne"
za komuny było masło prawdziwe solone w duzych belach na wage wiec nie pisz głupot
2017-07-04 16:50
Judith:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy ktoś tutaj potrzebuje pożyczki na spłatę długów lub długów, jeśli tak, to wystarczy, aby[...]
2017-05-19 17:26
herk:
88 i 14, liczby przeklęte
kolego, masz powaznie nasrane w bani :) jesli chcesz nam to wmawiac to wypierdalaj do egiptu[...]
2017-05-04 14:33
MĄDRY Z MIASTA:
Dlaczego Citibank zachowuje się jak zwykły phisher?
GŁUPI JASIO(A) ZE WSI, naprawdę jest mi bardzo przykro, że tak po chamsku ludzie traktują twoją[...]