Walka trwa
 Oceń wpis
   
Zwykł ponoć mawiać Kisiel (niesamowicie lubię jego pisaninę), że socjalizm to ustrój, w którym ludzie bohatersko przezwyciężają trudności nieznane innym ustrojom.
My podobno wyzwoliliśmy się - a może zaczęliśmy się wyzwalać? - z tej paranoi jakieś 18 lat temu, jednak - tu chyba zagram chwilkę unisono z premierem - czasem mam wrażenie, że "cofamy się wstecz".

Oto z podpuszczenia posła Michała Wójcika (PiS) sejmokracja zafundowała nam przepisy, zgodnie z którymi już niedługo rzemieślnik będzie musiał zdać egzamin, aby legalnie parać się krawiectwem, murarką, blacharstwem pojazdowym czy dekarstwem. Egzaminy będzie organizować izby rzemieślnicze zrzeszone w Związku Rzemiosła Polskiego; w takiej izbie zatrudniony jest poseł Wójcik, co tam zresztą zatrudniony: jak sam przyznaje, izba jest jego "drugim domem".
A jak dobrze wiemy izba broni, izba radzi, izba nigdy cię nie zdradzi, czy też - jak chce tego poseł Wójcik - "Izba to wiele imprez, targów, wyjazdów, akcji charytatywnych i konkursów. W czasie mojej kadencji zmodernizowaliśmy siedzibę, wyposażyliśmy wszystkie stanowiska". Słowem - żyć nie umierać, ale żeby tak żyć trzeba jakoś zarobić.

Nie jestem ministrem Z., nie chcę rzucać bezpodstawnych oskarżeń. Strasznie mi jednak sprawa rzemieślniczych egzaminów śmierdzi, jeśli nawet nie aferą "lub czasopisma" to zwykłym interesikiem. Dziwi mnie, że Prawo i Sprawiedliwość pozwala sobie na takie dziwne projekty, skoro równolegle przezwycięża zaciekły i nieubłagany opór korporacji prawniczych przeciwko poszerzeniu dostępu do zawodu adwokata czy radcy prawnego. A także - cóż za rozdwojenie jaźni - rząd oficjalnie walczy z koncesjami w gospodarce - czy mam przez to rozumieć, że koncesje są be, ale jeśli zastąpi się je egzaminami z malowania pędzlem po ścianie to już będzie cacy?

Pewnie i będzie cacy, skoro poseł Wójcik zapewnia, że egzaminy powinny być na najwyższym poziomie, ponieważ są robione "w imieniu państwa" (to taka współczesna, etatystyczna wersja zawołania "Bóg - Honor - Ojczyzna").
A że reglamentacja usług i uzależnianie zgody na wykonywanie takich zawodów od decyzji bliżej nieokreślonej komisji w izbie na dziewięć mil pachnie korupcją? No nie, jaka korupcja - chciałoby się podpowiedzieć posłom głosującym za projektem (ponieważ modne jest dziś wklejanie na bloga list posłów głosujących za lub przeciwko czemuś, ja pozwolę sobie podlinkować tabelkę z wynikami głosowania za tym idiotycznym projektem), korupcja to oni, a my to uzasadniony interes społeczny.

Cóż, jeśli tak ma wyglądać prawo a la Polonaise AD 2007 to ja z utęsknieniem czekam nowych wyborów. Tylko proszę pamiętać, żeby partię, której nazwy przez grzeczność nie wymienię - hyc za burtę - razem z największym polskim politykiem.
Komentarze (14)
Siedziba a miejsce zamieszkania Odyseja komiczna 2012 (igrzysk i...
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]