Regulaminomachia
 Oceń wpis
   
Komunikat dla wszystkich zainteresowanych: promocja w Orange! Jeśli doładujesz swój telefon na kartę do 27 maja to dostaniesz dodatkowy bonus! (zachęcam do doładywania z naszego serwisu, a jeszcze lepiej jeśli kartą Money.pl - rzecz w tym, że za każde doładowanie mam pół piwa u Artura, za każdą kartę jedno piwo ;-)
No ale dobrze, biznesy na bok. Zaciekawił mnie regulamin promocji; lubię czasem w ramach masochizmu poczytać takie kwiatki, i to nie tylko wtedy gdy szukam tematu na paszkwil.
A regulamin oczywiście najeżony zakazami. Nie wolno: "sztucznie generować ruchu" (ki diabeł?), przekierowywać ruchu na bramkę VoIP, stosować doładowanej w ten sposób karty SIM w adapterach komórkowych. No dobra, wolno (chyba) po prostu zadzwonić, ale nie pytajcie mnie, czy jeśli zechcę wykorzystać bonus na gadkę-szmatkę z koleżanką, nie będzie to uznane za sztucznie generowany ruch.

Ładnym kwiatkiem w regulaminie jest pkt 15, zgodnie z którym nie można "udostępniać możliwości korzystania z z usług telekomunikacyjnych z wykorzystaniem karty SIM Abonenta osobom trzecim - działanie takie będzie traktowane jako działanie na szkodę PTK Centertel Sp. z o.o."

No pięknie - chciałoby się rzec: raz, że zgodnie z par. 4 ust. 2 (powinien być pkt 2, ale ktoś nie rozróżnia) regulaminu świadczenia usług PTK Centertel Abonent to ten, kto ma pisemną umowę na świadczenie usług abonamentowych, zaś w odniesieniu do telefonów na kartę mamy do czynienia z Użytkownikami (par. 4 ust. 37 tegoż regulaminu), zatem nie wiadomo za bardzo komu Centertel zabrania pożyczania telefonu, dwa, że nie wiem co to "udostępnienie możliwości korzystania" - bo jeśli chodzi o użyczenie karty (art. 710 kc) to chyba można było to napisać lepiej?
Za taki bajzel to jest lufa i troszkę wstydu. Potwierdzą to moi byli studenci (czy ktoś mnie czyta?), którym zawsze wpajałem (czy ktoś to potwierdzi?), że można nie mieć przepisu w pamięci, ale trzeba precyzyjnie go stosować i pilnować znaczenia każdego słowa.

Czepiajmy się dalej. Zgodnie z pkt 16 regulaminu promocji abonent naruszający te obostrzenia może liczyć się z żądaniem zapłacenia kary umownej w wysokości 5 tys. zł (a więc także za użyczenie telefonu...), no ale znów - abonent, a przecież usługa dotyczy użytkowników kart pre-paid...
No i dalej: zgodnie z art. 483 par. 1 kc kara umowna to sposób naprawienia szkody wynikającej z niewykonania lub nieprawidłowego wykonania zobowiązania niepieniężnego (tu ważna uwaga, to sobie warto wbić do głowy raz-na-zawsze: karą umowną nie można "załatwić" sprawy odsetek od opóźnionej płatności!)

Mam co do tak ustawionej kary umownej parę wątpliwości. Po pierwsze nie wiadomo kogo kara umowna dotyczy (użytkownika? abonenta? - ale co mają abonenci do tej promocji?). Po wtóre mam wątpliwość czy tak nieostre kryteria nakładania kary umownej (sztucznie generowany ruch, użyczenie telefonu innej osobie) wraz z rażąco wygórowaną karą nie mieszczą się w pojęciu klauzuli niedozwolonej (art. 385(3) pkt 17 kc). Przepis ten nie mówi wprawdzie o nieprawidłowym wykonaniu zobowiązania (a takie działania mogą polegać wyłącznie na tym), ale nie może być tak, aby zakres zastosowania kary umownej z art. 483 par. 1 kc różnił si tak bardzo od art. 385(3) pkt 17 kc; prawda? - prawda.

Reasumując: świat wokół nas jest pełen różnych regulaminów i zezwoleń. Sam już coraz częściej łapię się na tym, że widząc jakieś zjawisko zaczynam myślenie o nim per "dlaczego tak nie wolno" i z czym to będzie niezgodne.
Czy Centertel musi do tej promocji dołożyć regulamin? - ano musi, bo żąda tego od niego ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Czy ten regulamin musi być tak śmieszny jak załączony? - nie, nie musi; panowie i panie z PTK mogli pomyśleć o tym, aby regulamin był "zgodny ze zdrowym rozsądkiem", albo chociaż z ogólnym regulamiem świadczenia usług w sieci Orange.

Grunt w tym, żeby w tej wojnie regulaminów nie dać się zwariować.
Komentarze (5)
Decyzja administracyjna a sprawa... Do puszki za napisy
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]