Sezon ogórkowy
 Oceń wpis
   
Nudno jak na polskim filmie, żebym miał jeszcze aparat Zorkę 5, to poszedłbym na Halę Mirowską (bez żony, bo nie mam) i zrobił kilka zdjęć.
Nie ma o czym pisać - cały czas to samo się dzieje, czas chyba na podsumowanie tematów tygodnia - i trzeba szukać nowego konika.

§ 1. Po aferze z nielegalnymi napisami - przypomniał mi się Chakier i jego nielegalne napisy - przyszedł czas na "czyszczenie internetu". Policja nie dała sobie rady z domorosłymi Zorro, którzy w ramach surowej odpłaty zddosowali policyjny serwer, no to znów zaostrzy się kodeks karny: do 5 lat więzienia za celowe utrudnianie dostępu do witryny internetowej.
Ja to rozumiem tak, że w opinii organów ścigania do niczego nie nadają się art. 268a kk (zakaz niszczenia lub zakłócania przetwarzania danych informatycznych) oraz art. 269a kk (zakłócanie pracy sieci komputerowej).

Teraz ma być tak, że jeśli wystawię na usenecie ciekawy adres, zaś 1001 internautów podąży za linkiem powodując lekką niewydolność serwerka, to być może zapuka do moich drzwi dwóch smutnych panów - pan pójdzie z nami.


§ 2. Policja chyba się już skapowała, że studenci to tacy mniejsi kombinatorzy. Można się spodziewać, że co poniektórzy będą sobie "robić wynik" w akademikach: o proszę, tym razem padło na akademiki Politechniki Poznańskiej. Zatrzymano ponoć sześciu studentów, którzy rozpowszechniali chronione utwory za pośrednictwem internetu (straszne słowo: P2P).

Ta sprawa jest kontrowersyjna w dwójnasób. Z jednej strony trzeba pamiętać, że piractwo jest niedobre i nie powinno się korzystać z cudzych utworów wbrew umowie licencyjnej (w przypadku oprogramowania warto też zauważyć, że dziwne licencje ma dziwne oprogramowanie, natomiast to co fajne i bezpieczne ma fajne i bezpieczne licencje). Z drugiej jednak strony nie mogę dojść do ładu i porządku z myślą, że aparat przymusu państwowego zajmuje się załatwianiem prywatnych spraw, które można jak najbardziej rozpoznać na gruncie zwykłej cywilistyki. (No dobra, to efekt ogólnej nadgorliwości, po prostu Prawo Murphy'ego w praktyce.)

Druga kontrowersja polega jednak na tym, że zwyczajowo (szukałem w ustawie o szkolnictwie wyższym i nie widziałem, może ktoś podpowie normę?) policja nie ingeruje w życie uczelni wyższych, które cieszą się swoistą autonomią. Wiedzą o tym nawet sami policjanci - proszę sobie poczytać wątek na Internetowym Forum Policyjnym - chyba że mają takie podpórki jak na UMCS. Nie wiem jak wyglądały szczegóły "operacji Politechnika Poznańska", mogę mieć tylko nadzieję, że nie dali plamy jak to ostatnio mają nasi gliniarze w zwyczaju.


§ 3. No i znów: podatki, podatki. Tym razem fiskus zamierza wziąć się za handel w internecie.

Coś mi mówi, że ogólnie w urzędach to się mogą średnio na tym całym internecie znać. W zasadzie wszyscy na tym się średnio znamy, więc dlaczego akurat urzędnik skarbówki ma znać się lepiej, gorzej, że ich niezrozumienie tematu może przedsiębiorców sporo kosztować.

No ale jest trynd, jest rozwój rynku, wszyscy coraz chętniej kupujemy w sklepach internetowych (no co tu kryć, ja dziś wszystkiego najsamprzód szukam w sieci, w oflajnie kupuję dopiero wtedy gdy nie ma w sieci albo jest taniej - czyli bardzo rzadko) - więc pojawiła się koncepcja gruntownego zbadania zjawiska.
Ktoś sobie wyliczył - jak to zwykle bywa - ile to miliardów przepływa po cichu, zacznie się więc i polowanie na czarownice, i zakup kontrolowany, i takie tam.

Cóż, na szczęście świat kręci się dalej, więc i sezon ogórkowy musi kiedyś się skończyć.
Komentarze (3)
Nie ma wolności bez Davida Irvinga Dyskryminacja w sexshopie
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]