Polowanie na wolność słowa
 Oceń wpis
   
Im dłużej żyję na tym świecie tym częściej oczy przecieram ze zdumienia.
Najwierniejsi moi Czytelnicy wiedzą, że wysoce cenię sobie wolność słowa i ogólnie swobody osobiste (w tym godność i prywatność, które czasem gryzą się z wolnością słowa, ale z tego konfliktu zawsze trzeba umieć jakoś wybrnąć). Ale nader wszystko zdrowy rozsądek, który powinien być stosowany wszędzie i zawsze.

Tego ostatniego na pewno zabrakło szefowi wrocławskich struktur LPR. Po marcowym - głośnym, głupim, żałosnym - tekście w "El Pais" złożył zawiadomienie do prokuratury żądając ścigania hiszpańskiej dziennikarki za pomówienie Narodu Polskiego o odpowiedzialność za nazistowskie zbrodnie. No dobrze: jest tekst, jest przepis (pisałem o nim już kiedyś), wypadałoby zatem dać szansę prokuraturze przećwiczenia jego działania w praktyce.

Nie mogę się jednak oprzeć wrażeniu, że sprawa należy do tych tzw. "dętych". Prokurator się zajął, bo musiał (zasada legalizmu), pan przewodniczący jest zachwycony (znów jakiś cyrk wokół Ligii), dziennikarze też będą mogli sobie poużywać.

Ze swojej strony dodałbym tylko: źle się dzieje, kiedy polityk pisze prawo, które pozwala mu żądać od prokuratora ścigania ludzi, którzy - być może nawet nadużywając swobód danych przez wolność słowa - piszą bezgraniczne bzdety. To samo odnosi się do Davida Irvinga, czcicieli przepychaczy toaletowych bądź miłośników "społecznej gospodarki rynkowej", a także innych ekstremów.

Sprawa druga, znacznie poważniejsza. Adam Michnik poczuł się urażony (nie pierwszy to raz) tym, co napisał o nim Robert Krasowski, czyli naczelny "Dziennika". I w związku z tym postanowił pójść do sądu (też nie pierwszy to raz).
Dołączam się do głosów publicystów, którzy podkreślają, iż w sporach tego rodzaju bardzo nie na miejscu jest uruchamianie procedury cywilnej i dochodzenie racji w drodze procesu (zachęcam do przeczytania ciekawego tekstu Piotra Zaręby oraz Rafała Madajczaka w Pardon.pl).

Czy Krasowski ma rację? Nie, Krasowski racji nie ma. Adam Michnik nie krył ubeków; owszem, jego głos w sprawach bolesnych dla wielu Polaków jest dla nich dziwny i niezrozumiały, acz całkowicie dopuszczalny (sam zgadzam się z nim średnio na jeża, z wektorem w kierunku jeża).
Czy zatem rację ma Michnik? Nie, Michnik racji nie ma. Krasowski ma prawo napisać w tekście publicystycznym takie zdanie, nawet jeśli jest to rażąca przesada.

W tej sprawie, jeśli dojdzie do przewodu sądowego, będą na przeciwległych szalach spoczywały dwie wartości, które zasygnalizowałem na wstępie: wolność słowa i godność osobista.
Pytanie - to do moich Czytelników raczej pytanie, bo ja potrafię sobie na nie odpowiedzieć - czy w ramach sporu politycznego osób, które niewątpliwie poruszają się w przestrzeni publicznej, pozew i zadośćuczynienie jest dokładnie tym, co powinno rozstrzygać o racjach?

A na koniec tego przydługawego felietonu coś dla poprawienia nastroju - z dedykacją dla wszystkich panów z Ligii Polskich Rodzin oraz dla Adama Michnika:

Komentarze (3)
Pecunia non olet Zakaz fotografowania?
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]