Ulga...
 Oceń wpis
   
Pamiętacie nieszczęsną aferę pt. "te wredne spamiery z Money.pl"? Ja tam pamiętam i to bardzo dobrze: po pierwsze ze względu na ciężar gatunkowy pierwotnych zarzutów, po drugie bośmy sobie troszkę pogadali, miałem też z tym sporo roboty i zagwozdki. Nareszcie koniec i - nie będę ukrywał - jestem zadowolony: nikt z nas nie jest wielbłądem.

Pewnie niejeden z Czytelników uśmiechnie się pod wąsem (albo pod nosem): cwany prawnik przerżnął i teraz obraca kota ogonem, będzie udowadniał, że porażka jest sukcesem. Otóż nie - uważam zakończenie sprawy za sukces zarówno Urzędu (który sukcesy mieć musi), równocześnie sukces Money.pl, bośmy się obronili przed absurdalnymi zarzutami przehandlowania bazy danych naszych subskrybentów itp. niedorzecznościami pojawiającymi się w pierwszym piśmie UOKiK - ale tylko częściowy sukces konsumentów e-reklamy.

Dlaczego uważam, że konsumenci niekoniecznie na tym zyskają? Przecież to jasne: przecież nawet jeśli reklama jest rozpowszechniana przez jakiegoś nadawcę (w tym przypadku portal) to nie oznacza, że faktycznym nadawcą treści jest ten portal, prawda?
Dostajecie Państwo czasem sterty druków bezadresowych do skrzynek pocztowych? Czy na którejś z nich jest napisane, że to jest reklama poczty? Nie, to zawsze będzie reklama podmiotu, który za wysyłkę płaci. Czy oglądając reklamy proszku do prania w telewizji mamy informację, że proszek do prania jest made by Polsat albo TVN?? Niekoniecznie - przynajmniej ja o takich proszkach nie słyszałem...
Przecież to jest jasne, że reklamę banku zleca i podpisuje bank, reklamę samochodów - producent bądź salon, reklamę piwa - browar. Jak świat światem radio, telewizja, internet to tylko medium, za pomocą którego następuje przekaz. Co innego gdyby Money.pl reklamowało własne usługi.

Przyznam: kiepsko brzmi stwierdzenie, że takie a nie inne oznaczanie emaili stanowi naruszenie prawa (dla Vagli to jest fałszowanie nagłówków (sic), koledzy z Bankiera.pl uważają, że nie chcemy podpisywać się pod własną korespondencją - z litości nie podlinkuję tekstu, którego autor wstydził się podpisać swoim nazwiskiem). Słowem: każdy widzi co chce widzieć; ja widzę Schadenfreude, ale mogę też dodać, że dzięki temu czas na zmiany mają inni gracze na rynku (co zauważył Dziennik Internautów).

Rzecz jednak w tym - uderzam się w piersi! - że do czasu wydania decyzji nikt nie mógł przecież podejrzewać, że takie podpisywanie e-gazet może oznaczać złamanie zasad uczciwej konkurencji. Nie ma jednoznacznej normy, która mówiłaby rób to - rób tak - a tak nie rób, wszystko zależy wyłącznie od interpretacji. Równie dobrze mogło być tak, że UOKiK zinterpretuje normy kompletnie inaczej, właśnie w ten sposób, że dobrze poinformowany odbiorca to ten, który będzie od razu wiedział na czyje zlecenie przeprowadzono mailing.

Na marginesie warto zauważyć, że firma zmieniła praktykę jeszcze w trakcie postępowania - można zatem powiedzieć, że jesteśmy pionierami nowych, najsłuszniejszych rozwiązań - liczymy też na wypracowanie wspólnego stanowiska przy wsparciu IAB.

Zapraszam też do zapoznania się z oficjalnym stanowiskiem spółki. Prawda Was wyzwoli.
Komentarze (5)
John Zorn, Secret Agent 00 ... ale sądy muszą stać po...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]