Zakaz handlu w święta
 Oceń wpis
   
 Jestem pełen podziwu dla obecnej koalicji rządowej. Udaje się im przeforsować te wszystkie niedorzeczności, którymi od lat straszyły nas poprzednie ekipy; tym razem po utrudnieniu w budowaniu hipermarketów szlag trafił handlowanie w dwanaście dni świątecznych.

Jeśli chodzi o ten akurat zakaz to mam mieszane uczucia, zarówno jako prawnik (którym jestem) oraz jako człowiek (którym jestem).

Jako człowiek powiem tak: pracuję od poniedziałku do piątku (no dobra, tego posta złośliwie klecę w sobotę, ale lapka trzymam na kolanach bo sekundę po kliknięciu "dodaj" pędzę z psem do lasu) i cieszę się z tego niewymownie. I chyba faktycznie piekielnie rozumiem ludzi, którzy mają siedzieć na kasie świątek piątek itd. - nawet jeśli niekoniecznie tego chcą. Rozumiem też właścicieli sklepów, którzy takie atrakcje przeliczają na słupki i tabelki - w końcu to będzie dodatkowe 12 dni w roku, za które będzie trzeba zapłacić pensję, ale do kasy nic nie wpłynie.

Jako prawnik mam mniej wątpliwości. Jestem prawie przekonany, że jeśli ktoś zdecyduje się zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, ten skargę oddali. Nie słyszę bowiem, aby w toku prac nad ustawą złamano procedurę, wyłączenie stacji benzynowych i aptek spod działania zakazu raczej nie jest nierównością tego rodzaju, która mogłaby przesądzić o uwaleniu przepisów, nie widzę też innej normy konstytucyjnej, z którą zakaz byłby sprzeczny...
... bo jeśli takowa istnieje to, Moi Kochani Czytelnicy, sprawdźcie sobie bodajże art. XII ustawy przepisy wprowadzające kodeks pracy (piszę z pamięci, mogę mylić numerek), który daje gminie prawo ustalania dni i godzin otwarcia placówek handlowych. Jakby się ktoś zaparł - wcale nie żartuję - to poszedłby tak po bandzie, że aż strach. I ten przepis, proszę zwrócić uwagę, żyje, funkcjonuje, nawet jest czasem podstawą jakichś uchwał oraz rozstrzygnięć nadzorczych a nawet skarg do sądów administracyjnych.

Owszem, rozumiem: tam jest możliwość regulacji pracy sklepów w drodze prawa miejscowego, tu jest zakaz odgórny, ale w sumie mamy dokładnie to samo - jakąś tam ingerencję w swobodę gospodarowania. Czy ktoś kiedyś ten art. XII skarżył do TK? Nie przypominam sobie.

Co do bajek o tysiącach ludzi, które stracą pracę przez ten zakaz... Już kiedyś o tym pisałem - niekoniecznie, po pierwsze hipermarkety faktycznie cały czas szukają rąk do pracy, po drugie jeśli te tysiące ludzi dostanie ekstra 12 dni wolnych to pewnie gdzieś wyskoczą, coś kupią (dzień wcześniej), wydadzą pieniądze na innego rodzaju konsumpcję. Nawet taki ekonomista-amator jak ja wie, że bogactwo nie bierze się tylko z pracy, ale i z wydawania ciężko zarobionych pieniędzy. Proste i logiczne.

I dygresja na koniec (bo pies już marudzi): dawno dawno temu, jak się imprezowało z kolegami w Ulu (czy ktoś pamięta ten akademik?) czy w Kredce, to pamiętaliśmy, że ostatni sklep zamykają o 22.00 a później nihuhu (nie było jeszcze stacji benzynowej pod Kredką itd.) Ale nikomu z nas - wyżartych przecież studentów prawa (pytanie: czy nadal na 3 roku każdemu się wydaje, że świat u mych stóp bo mądrość niezmierna we mnie, a przeświadczenie to u większości zanika gdzieś w okolicy 5 roku?) - nie przyszło do głowy skarżyć się do Sztrasburka czy gdziekolwiek.

(Na zdjęciu jeden z interesów, który na bank na ustawie zarobi. Pstryka wykonałem aparatem, który kupiłem za zapracowane pieniądze. Jakbym nie miał wolnego czasu na pstrykanie, ktoś by na mnie nie zarobił - proste?)
Komentarze (26)
Ekskluzywny wywiad z panem... War pigs
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]