ETS za prywatnością internautów
 Oceń wpis
   
Przed Trybunałem Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich zapadł dziś ciekawy wyrok dotyczący prywatności internautów oraz obowiązków dostawców internetu wobec podmiotów poszkodowanych wskutek naruszenia praw autorskich.

Otóż w sprawie z powództwa Productores de Musica de Espana (Promusicae - taki hiszpański ZAiKS) przeciwko Telefonica de Espana ETS orzekł, iż nie istnieje w europejskim porządku prawnym norma nakładająca na operatorów telekomunikacyjnych obowiązek ujawnienia danych w postępowaniu cywilnym.

Spór powstał po tym, jak Promusicae wystąpiło do operatora z żądaniem udostępnienia danych abonentów, którzy korzystając z serwisów P2P wymieniali się plikami zawierającymi nagrania, do których autorskie prawa majątkowe przysługiwały członkom stowarzyszenia. Oczywiście po to, aby wystąpić do sądu o stosowne odszkodowania.
W odpowiedzi Telefonica de Espania wskazała, że na gruncie prawa hiszpańskiego operatorzy mogą odmówić przekazania takich informacji, jeśli sprawa nie dotyczy przestępstwa karnego bądź ochrony bezpieczeństwa. A ponieważ sąd hiszpański miał wątpliwości - skierował pytanie do ETS.

Dla mnie w komunikacie po wyroku ważne jest stanowisko Trybunału, który podkreślił, że stosowanie przepisów o ochronie własności intelektualnej musi iść w parze z normami mówiącymi o poszanowaniu prywatności ludzi. Nawet jeśli konflikt ten wydaje się trudny do pogodzenia, władze i sądy powinny dążyć do rozstrzygnięcia sporu w sposób zgodny zarówno z obowiązującymi dyrektywami oraz m.in. zasadą proporcjonalności.

Tym razem zatem - hip-hip-hurra! - prywatność górą.

PS Sprawa ma sygnaturę C-275/06, notatka dla prasy jest tutaj (pdf do ściągnięcia), zaś z treścią wyroku można się zapoznać tutaj (czyta się to, niestety, okropnie - gorzej niż wyroki naszych sądów...)

PS2 Mam dla Państwa - z okazji zajęcia 11. miejsca w kategorii Profesjonalne (Blog Roku) - drobny upominek. Jeśli ktoś z Drogich Czytelników chce być na bieżąco z treściami oferowanymi w Lege Artis można zostać - nieodpłatnie! - abonentem usługi Google Reader i być zawsze na bieżąco. Zainteresowanych uprasza się o dokonanie kliknięcia tutaj.
Komentarze (4)
Człowiek Roku Time Ochrona prawna nicków internetowych
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]