satuk
 Oceń wpis
   

cytat na dziś: -- Tutaj wisiał niegdyś obraz najjaśniejszego pana -- ozwał się znów po chwili -- akurat tam, gdzie teraz wisi lustro.
-- A tak, ma pan rację -- odpowiedział Paliviec-- wisiał tam, ale obsrywały go muchy, więc zaniosłem go na strych.
(Jaroslav Hašek, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)

Sprawa stara, ale zawsze jara: zarzut znieważenia Prezydenta Rzplitej dostał gość, który tak wypozycjonował słowo kutas, aby po jego wpisaniu w wyszukiwarkę pojawiała się strona internetowa prezydent.pl (por. Kwa... kwa... kwarantanna). I dokładnie jutro, tj. we wtorek 28 października prokurator będzie próbował przekonać sąd, że googlebombing może równać się znieważeniu głowy państwa.

Art. 135 kodeksu karnego: § 1 Kto dopuszcza się czynnej napaści na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2 Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Przyglądając się sprawie mam mieszane uczucia. Z jednej strony bezdyskusyjnie Trybunał Konstytucyjny przyjął, iż prymat nad konstytucyjną wolnością słowa ma przyrodzona i niezbywalna godność każdego człowieka. Stąd znane i często przeze mnie omawiane na łamach L.A. orzecznictwo, w którym co do zasady podtrzymano przy życiu art. 212 i 213 kk. (Art. 216 będący najbliżej pozwalającego na ściganie tych co źle o prezydencie pomyśleli art. 135 par. 2 kk, nie był badany, ale tuszę, iż stanowisko sędziów nie byłoby odmienne.)

Z drugiej jednak sprawa budzi moje wątpliwości z następujących przyczyn:

  • penalizowany czyn polegać powinien na publicznym znieważeniu głowy państwa; zaś nasz 'przestępca' ograniczył się do wymyślenia sposobu na pozycjonowanie słowa kutas w kontekście strony www.prezydent.pl. Kiedy miało miejsce publiczne działanie sprawcy? Jeśli już działanie można zarzucić tej osobie, która -- gwoli nierozumnej uciechy -- zadawała stosowne pytanie wyszukiwarce i brechtała się śmiechem antypaństwowym;
  • do wystąpienia zjawiska -- poprawcie mnie, którzy lepiej się znacie -- niezbędne było masowe dodanie odnośników na stronkach administrowanych przez mnóstwo innych osób. Oznacza to, że musiała tej rzeszy (bezimiennych? a może znanych prokuraturze?) osób przyjść do głowy myśl postponująca prezydenta. Być może żądło organu ścigania powinno zostać skierowane przeciwko tym, którzy dodali zakazany kod u siebie na stronce -- bez ich współpracy cały wysiłek nieszczęsnego Cieszynianina poszedłby na marne. Albo ci, którzy się głupio śmiali wpisując słowo kutas w góglarkę?
  • dlaczego za sprawę nie odpowie Google Inc.? Są przecież dowody na to, że korporacja była świadoma działania googlebombingu, zatem można już próbować doszukiwać się przesłanek wyłączających zastosowanie art. 14 ust. 1 naszej ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz safe harbour provisions z DMCA. A może chodzi o to, że to amerykańska firma, więc prościej ścigać jakiegoś łepka z Cieszyna?

Zaprawdę, jestem pewien, że sąd będzie miał niemałe problemy ze zrozumieniem tego, co mu będzie usiłował prokurator wyjaśnić...
... a jeśli jeszcze będzie tak, że prokurator będzie bazował na wiedzy podobnej jak w tych sprawach (1, 2, 3) to już w ogóle porażka...

PS tytuł niniejszego tekstu zapisałem zgodnie z techniką kryptograficzną LaVey'a, nie próbujcie odgadywać w czym rzecz!

Komentarze (7)
Bessa umysłowa Przedłużająca się naprawa...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]