Bessa umysłowa
 Oceń wpis
   

Czas się chyba pozastanawiać nad odpowiedzialnością dziennikarzy za pisanie głupot.

Ot, dzisiejszy tekst Marcina Bojanowskiego (w uparcie wieszczącej koniec świata Gazecie... ) pt. Bessa zjadła wszystkie zyski wypracowane przez OFE, z którego możemy się dowiedzieć, iż 'Komisja Nadzoru Finansowego podała wczoraj, że od początku reformy emerytalnej w 1999 r. fundusze faktycznie pomnażały i zarobiły dla nas 24,8 mld zł. Ale od stycznia z funduszy wyparowało prawie tyle samo - 24,2 mld zł! To przede wszystkim wynik spadków na giełdzie, na której fundusze zgodnie z prawem inwestują do 40 proc. naszych składek. Za resztę kupują głównie obligacje, które są mniej narażone na kryzys. - Jestem w szoku. Po dziewięciu latach reformy wyszliśmy na zero - mówi dr Filip Chybalski, ekspert emerytalny z Politechniki Łódzkiej.'

Sięgamy do stosownych materiałów KNF (konferencja prasowa z 22 października), w których jak byk stoi, iż 'Wynik OFE w bieżącym roku wynosi obecnie –24,2 mld zł (od początku funkcjonowania rynku II filara ubezpieczeń społecznych OFE wypracowały zysk na poziomie 24,8 mld zł)'.

Trzeba być chyba żurnalistą ekonomicznym Gazety Wyborczej, żeby nie zrozumieć tak prostego zdania. I ekspertem emerytalnym Politechniki Łódzkiej, żeby być w szoku.
Ale co tam: jest taki trynd, że jest źle, a będzie jeszcze gorzej. A jeśli fakty temu przeczą? Tym gorzej dla faktów.

Media, w tym Gazeta.pl dostały sprostowanie, którego na GW nie widzę. No cóż, my w Lege Artis uważamy, że kapitalizm to ustrój, w którym konkiunktura i dekoniunktura są wpisane zasady gry -- kryzysu nie ma i nie będzie -- zatem sprostowanie pojawia się na łamach Waszego Ulubionego lubCzasopisma.
Oddajmy głos faktom.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych wyjaśnia, że informacja zawarta w artykule „Bessa zżera emerytury” autorstwa red. Marcina Bojanowskiego opublikowanym w Gazecie Wyborczej w dniu 23 października 2008 r. jakoby kryzys finansowy pochłonął wszystkie zyski wypracowane przez otwarte fundusze emerytalne od początku ich działalności, jest oparty na całkowicie nieprawdziwych faktach.

W okresie od maja 1999 r. OFE wypracowały ok. 49 mld zł zysku. Zła sytuacja na rynkach finansowych sprawiła, że w roku 2008 OFE poniosły straty w wartości aktywów rzędu 24,2 mld zł. Oznacza to, że OFE nadal mają wypracowany zysk z lat ubiegłych w wysokości 24,8 mld zł. Nie jest zatem prawdą, że kryzys finansowy pozbawił członków otwartych funduszy emerytalnych wszystkich zysków.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych oczekuje, że niniejsze sprostowanie zostanie opublikowane w Gazecie Wyborczej zgodnie z przepisami prawa prasowego.

Ewa Lewicka, Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych

PS [w piątek]: na sprostowanie Gazeta się nie zdobyła, ale dziś -- już rękoma Konrada Sadurskiego -- zwala wszystko na KNF, której 'rzecznik przyznał się do pomyłki'.
A mi się nadal wydaje, że wystarczy umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Komentarze (10)
Kryzys... kryzys... satuk
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]