Prokuratura mówi: P2P to paserstwo
 Oceń wpis
   

Gwoli wyjaśnienia o jakie wersje oprogramowania chodziło w sprawie, w której prokuratura wysmażyła akt oskarżenia za sharewarowego Total Commandera i WinRAR.

Akt oskarżenia oparty jest na -- opacznie zrozumianej, ale co tam, przecież nie od dziś wiadomo, że niektórzy na aplikację dostają się w ramach punktów za pochodzenie -- opinii biegłego. Biegły precyzyjnie, acz bez wdawania się w detaliczne wyjaśnienia (jak widać były one niezbędne) opisuje czym jest licencja typu shareware.

W opinii pada zdanie: 'Ujawnione na dysku komputera ASUS programy TOTAL COMANDER oraz WINRAR rozpowszechniane są na zasadach licencji 'shareware', co wiąże się z faktem, iż są one udostępniane nieodpłatnie, natomiast po okresie próby użytkownik programu jest zobowiązany do opłacenia licencji na dalsze użytkowanie programu, bądź do usunięcia programu z komputera.' W dalszej części tego punktu biegły czyni uwagę, że okresy próbne w przypadku tego softu zostały przez użytkownika rażąco przekroczone.

Biegły nie podzielił się w opinii -- bo mu nie wolno! -- o ocenę stanu prawnego. To należy do prokuratury oraz sądu. Niestety, kto ponosi odpowiedzialność za fakt, że oskarżyciel słowo 'shareware' kojarzy z pojęciem paserstwa oraz jakie są szanse, że sąd dostrzeże tę zasadniczą różnicę -- trudno powiedzieć.
To się kwalifikuje do wyśmiania, zaś przełożony prokuratora powinien solidnie natrzeć mu uszu!

I jeszcze jedno, chyba już wiadomo, skąd wzięło się podejrzenie, że ktoś coś 'zwielokrotniał nielegalnie'. W opinii jest zdanie, iż cechą zainstalowanego na komputerze oprogramowania typu P2P jest 'fakt udostępniania w Internecie innym użytkownikomm sieci 'peer to peer' zawartości katalogu 'Incoming'. Oznacza to, że użytkownik komputera podczas korzystania z programu 'eMule' rozpowszechniał w sieci Internet utwory audio umieszczone w katalogu 'Incoming'. Pełna lista tych utworów (62 sztuki) stanowi załącznik do opinii.

Zatem część zarzutów (o szczegółach naprawdę nie mogę na razie mówić, aczkolwiek mam wrażenie, że tą sprawą powinna zainteresować się Helsińska Fundacja Praw Człowieka) opiera się na założeniu, że użytkownik pobierający treści w sieci P2P równocześnie je rozpowszechnia, a zatem w odniesieniu do tych wszystkich przepisów, w których fakt rozpowszechniania jest jedną z cech przestępstwa -- można stawiać zarzuty (m.in. paserka).

Nikt nie patrzy -- biegły nie podpowiada prokuraturze, a prokuratura przecież tego się nie dowie!! -- że genetyczną cechą takiego oprogramowania jest równoczesne dzielenie się tym, co się pobiera, że przecież istnieje wcale niemała ilość utworów rozpowszechnianych na wolnościowych licencjach (hmm ale przecież o takich sprawach nawet ZAiKS nie wie...)...

... a zresztą nawet jeśli -- tu pytanie do znawców prawa karnego: czy brak wiedzy doświadczonego użytkownika (np. studenta informatyki) albo brak ewentualnej reakcji użytkownika na wiedzę o zasadach działania sieci peer-to-peer może być poczytywana jako niedbalstwo? Mnie się wydaje, że nie, ale ja mało wiem.

Komentarze (12)
Dyscyplina poselska to gwałt na... Lubisz markową whisky?...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]
2017-07-07 00:42
btbt:
"Słynne masło roślinne"
za komuny było masło prawdziwe solone w duzych belach na wage wiec nie pisz głupot
2017-07-04 16:50
Judith:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy ktoś tutaj potrzebuje pożyczki na spłatę długów lub długów, jeśli tak, to wystarczy, aby[...]
2017-05-19 17:26
herk:
88 i 14, liczby przeklęte
kolego, masz powaznie nasrane w bani :) jesli chcesz nam to wmawiac to wypierdalaj do egiptu[...]
2017-05-04 14:33
MĄDRY Z MIASTA:
Dlaczego Citibank zachowuje się jak zwykły phisher?
GŁUPI JASIO(A) ZE WSI, naprawdę jest mi bardzo przykro, że tak po chamsku ludzie traktują twoją[...]