Za kraty za WinRAR. I za Total Commandera też!
 Oceń wpis
   

Wśród codziennego strumienia korespondencji kierowanej do redakcji Waszego ulubionego lubczasopisma trafia się mnóstwo dowcipów, ale czasem i ludzka tragedia (pomyłek). Obecnie jestem na etapie wczytywania się w sprawę człowieka, któremu stawia się karne zarzuty głównie chyba przez to, że prokuratura nie rozumie czym jest internet (co ciekawe jak wczytać się w opinię biegłego będącą podstawą aktu oskarżenia, to prokurator nie czytał chyba nawet opinii...)... Ale o tej sprawie później, jak przyjdzie czas.

Na marginesie trafił mi się w ręce ciekawy akt oskarżenia. Papier jeszcze świeży, jeszcze nie stracił zapachu inkaust, którym został podpisany.
Że tak zacytuję (cytuję dla góglarki, bo obrazek w załączeniu jest silniejszy niźli nawet 1000 słów): 'nie mając stosownej licencji (...) posiadał zainstalowany na dysku komputera program komputerowy TOTAL COMMANDER (...) stanowiący własność C. Ghistler & Co. Lindenmattstr, reprezentowany przez Stowarzyszenie PRO w Warszawie, w wyniku czego doprowadził w/w firmę do stat poniesionych z tegoż tytułu w kwocie 107,00 zł' oraz 'nie mając stosownej licencji (...) posiadał zainstalowany na dysku komputera program komputerowy WINRAR (...) stanowiący własność Aleksandra Roshala, reprezentowany przez Stowarzyszenie PRO w Warszawie, w wyniku czego doprowadził w/w firmę do strat poniesionych z tego tytułu w kwocie 150,00 zł'.

Art. 291 § 1 kk Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 293 § 1 kk Przepisy art. 291 i 292 stosuje się odpowiednio do programu komputerowego.

I zarzut, wspólny dla obu czynów: 'tj. o przestępstwo z art. 291 par. 1 kk w zw. z art. 293 par. 1 kk w zw. z art. 12 kk'.
Słowem: paserstwo programów komputerowych. I to nawet bez zakwalifikowania korzystania z nieopłaconego oprogramowania typu shareware jako przypadku mniejszej wagi (art. 291 par. 2 kk)!
No bo właśnie: jak można przyjąć konstrukcję paserstwa w odniesieniu do oprogramowania shareware, które zasadniczo może i powinno być rozsyłane??! Przecież to jest tylko i wyłącznie korzystanie z oprogramowania wbrew warunkom licencyjnym!

Osobną sprawą jest udział w postępowaniu -- jako przedstawiciela pokrzywdzonych -- Stowarzyszenia PRO, czyli 'jedyna organizacja w Polsce, która uzyskała zezwolenie Ministerstwa Kultury i Sztuki (DP/041/Z/2/95) na zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi do programów komputerowych'. (Chociaż swoistą patologią jest, że stowarzyszenie takie szkoli policjantów w zakresie antypiractwa, a równocześnie występuje wraz z organami ścigania jako strona).
(Na marginesie zostawię oryginalny styl pisma: nazywanie przedsiębiorstwa (a nawet osoby fizycznej) mianem firmy oraz mówienie o własności w kontekście autorskich praw majątkowych...)

Redakcja Lege Artis posługuje się wyłącznie darmowym oprogramowaniem open source. Ubuntu -- łatwy Linux dla każdego.Reasumując: wychodzi na to, że z nawet shareware nie ma żartów -- przyznajcie się, ilu z Was ma zainstalowanego Total Commandera i pokusiło się o wysłanie opłaty producentowi? -- bo jakby co to Stowarzyszenie PRO czuwa.
To chyba cholerny obciach iść do pudła za Total Commandera czy WinRAR?!?

Komentarze (100)
Czas kończyć awanturę, panowie! Dyscyplina poselska to gwałt na...
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]