Zdaniem SOKiK opłata interchange jednak legalna
 Oceń wpis
   

Ciekawe i istotne dla polskiego rynku bankowego (a szczególnie karcianego) orzeczenie wydał wczoraj Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Otóż SOKiK nie podzielił stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którego zdaniem wieloletna praktyka wspólnego ustalania wysokości opłaty interchange (opłata ta to rodzaj prowizji pobieranej przez banki będące wystawcami kart płatniczych od agentów rozliczeniowych) przez banki stanowiło niedozwolone ograniczenie konkurencji. Oprócz wydania zakazu stosowania tego rodzaju porozumień UOKiK nałożył wówczas na banki karę w łącznej wysokości 164 mln złotych (od przeszło 16 mln dla potentatów PKO BP i Pekao SA).

Banki zaskarżyły decyzję UOKiK, a sąd -- ku mojemu nieskrywanemu zdziwieniu -- podzielił ich stanowisko. Zdaniem SOKiK porozumienie tego rodzaju nie jest porozumieniem niedozwolonym z punktu widzenia ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Trudno odnieść się do samego orzeczenia -- nigdzie w sieci nie znalazłem jego treści, zaś strona Sądu Okręgowego w Warszawie jest mało budująca -- jednak osobiście podzielałem pogląd UOKiK, który podważał nie tyle fakt pobierania opłaty interchange (ani też jej wysokości, która nie jest mała), ile to, że ustalenie wysokości prowizji jest efektem porozumienia zawartego między bankami, które są przecież konkurentami także na karcianym rynku.

Nie można chyba zgodzić się także ze stanowiskiem Związku Banków Polskich, który twierdził, że opłaty interchange nie są pobierane tylko w krajach, gdzie funkcjonują lokalne systemy kartowe. Po prostu nikt mi nie wmówi, że taki system jak niemiecki GeldKarte -- skądinąd bardzo fajna sprawa -- może oddziaływać na rynek w inny sposób, niż poprzez konkrencję. (Z tego co kojarzę silna pozycja GeldKarte za Odrą jest efektem właśnie braku prowizji, przez co sklepy preferują tę formę płatności -- często odmawiając przyjmowania kart ze znaczkiem Visa czy MasterCard.)

Dziwi mnie także przytaczany przez przedstawicieli ZPB argument, iż przyjmowanie gotówkowych płatności także wiąże się z kosztami po stronie sklepów (ryzyko oszustwa, konwój, koszt ew. wpłat). To wszystko prawda, jednak jest to tylko i wyłącznie kwestia rachunku zysków i strat, zaś stosowanie tego argumentu w sporze prawnym jest chybione.

Warto zwrócić także uwagę, iż każdy kij ma dwa końce; oczywiście bankierzy mają rację mówiąc, że polski rynek karciany jest młody, jednak ze swojej strony dodałbym: w ten sposób będzie zawsze słaby. Jeśli bowiem początkujący przedsiębiorca przeanalizuje koszt postawienia w sklepiku czy punkcie usługowym terminala do obsługi płatności kartą płatniczą to rychło okaże się, że całościowy koszt operacji -- włączając w to prowizje od transakcji -- będzie wystarczającą zaporą.
Oczywiście, koszt ten można sobie przerzucić na klienta, jednak w przypadku niewielkiego sklepiku osiedlowego próba obciążenia wszystkich konsumentów dodatkowym 'podatkiem od karty kredytowej' w wysokości 2-3% zapłaconej ceny prędko okaże się, że klient zagłosuje swoimi pieniędzmi -- i pójdzie do konkurencji.

W moim przekonaniu to właśnie wysokie opłaty interchange są podstawową przyczyną małej popularności zapłaty przy pomocy plastiku w naszym kraju. A banki prędzej gotowe są upiłować gałąź, która dopiero rośnie, zamiast pozwolić jej się wzmocnić i przy skromniejszej prowizji godnie żyć z większego wolumenu obrotów.

Komentarze (8)
Kiedy Polska naprawdę odzyskała... Kup pan płytę
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]