Kaczyński jak Fujimori, Tusk jak Bismarck
 Oceń wpis
   

Była szansa na liberalizację systemu emerytalnego. Nie nazwałbym tego liberalizacją radykalną, ale zawsze coś. Wystarczało przyjąć, iż wetując ustawę o emeryturach pomostowych prezydent miał rację; niestety PO dogadała się z SLD i weto zostało przełamane.

Odmawiając podpisu pod ustawą Lech Kaczyński -- w warstwie werbalnej modelowy socjalista z połowy lat 20-tych ubiegłego wieku -- chyba nieumyślnie zastosował manewr, który przeszedł do historii jako "Fujishock". Przypomnijmy bowiem, że to właśnie Alberto Fujimori jako pierwszy zastosował socjotechnikę pt. obiecać złote góry, aby następnie wprowadzić kapitalizm (nb. lewicowe peruwiańskie elity do dziś nie mogą mu tego wybaczyć -- stąd sfingowane w moim przekonaniu oskarżenia o korupcję oraz wieloletnia batalia o ekstradycję ex-prezydenta).

Teraz w ślady Fujimoriego poszedł Lech Kaczyński: głośno gromiąc ekipę Donalda Tuska za brak wrażliwości społecznej, podjął próbę skasowania jeszcze jednego miazmatu welfare state. Równocześnie -- wyłącznie w celu ośmieszenia instytucji "pomostówek" -- argumentując dość niedorzecznie: że niesprawiedliwe jest przyznanie wcześniejszych świadczeń tym, którzy podjęli pracę przed 1999 rokiem i odmowa tym, którzy zatrudnili się w owych branżach po reformie systemu emerytalnego. Bo skoro takie były wówczas założenia, skoro wszyscy wiedzieli jak jest i jak ma być, a media skwapliwie przypominały jakie będą konsekwencje "luk w prawie", to trudno powiedzieć, żeby kolejarz czy nauczyciel zatrudniający się 10 lat temu nie był poinformowany, że to se uz nevrátí.

Tymczasem zastosowany manewr dopiero daje możliwości zwolennikom socjału. Sęk w tym, że SLD już zapowiada zaskarżenie ledwie co uchwalonych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego, ten zaś może faktycznie stwierdzić, że takie różnicowanie emerytów jest niedopuszczalne. Tymczasem braku ustawy nie da się zaskarżyć -- ponieważ wcześniejsze emerytury nie są kategorią konstytucyjną.

Oczywiście, dalszą konsekwencją odważnie wolnorynkowej postawy Lecha Kaczyńskiego powinien być demontaż patologicznego systemu emerytalnego, w którym wysokość naszych emerytur zależy od aktualnego rozkładu sił w parlamencie (przypomnijmy o planowanym kiedyś skoku na naszą kasę).
Likwidacja ZUS i obowiązkowych składek (nie tylko na pierwszy, ale i na drugi filar), wprowadzenie pełnej dobrowolności ubezpieczeń emerytalnych (włącznie z możliwością odkładania na własną rękę -- na dziś wychodzi na to, że gdybym kupował za moje składki sztabki złota, byłbym znacznie bardziej do przodu na całej operacji), swoboda decyzji o zaprzestaniu działalności zawodowej w dowolnym czasie (stać mnie na status rentiera? to proszę bardzo), likwidacja absurdalnych przepisów karzących za aktywność zawodową emerytów (bo państwo wychodzi z założenia, że skoro już "dało" tę jałmużnę, to w zamian może zakazać zarabiania więcej niż ileś tam).

Czekam na odważnego, który się zdecyduje. Jeśli nie ma chętnych -- zawsze możemy wrócić do projektu, który nie wypalił ;-)

Komentarze (5)
Skandal w ukrytej kamerze (niech... Reklama dźwignią handlu (sex...
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]
2017-07-07 00:42
btbt:
"Słynne masło roślinne"
za komuny było masło prawdziwe solone w duzych belach na wage wiec nie pisz głupot
2017-07-04 16:50
Judith:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy ktoś tutaj potrzebuje pożyczki na spłatę długów lub długów, jeśli tak, to wystarczy, aby[...]
2017-05-19 17:26
herk:
88 i 14, liczby przeklęte
kolego, masz powaznie nasrane w bani :) jesli chcesz nam to wmawiac to wypierdalaj do egiptu[...]
2017-05-04 14:33
MĄDRY Z MIASTA:
Dlaczego Citibank zachowuje się jak zwykły phisher?
GŁUPI JASIO(A) ZE WSI, naprawdę jest mi bardzo przykro, że tak po chamsku ludzie traktują twoją[...]