Jak usunąć swoje dane z Naszej Klasy i nie dać się zwariować
 Oceń wpis
   

Media to jednak potęga. Zaczęło się w sympatycznym lubczasopiśmie (jak mi powiedziała znajoma: fajny z ciebie kumpel, ale podpaść tobie... przerąbane), przeszło przez Dziennik Internautów, aby dotrzeć do Gazeta.pl. Mówiąc trywialnie -- jakby się nie zawzięli ludzie od Michnika, moje dane osobowe nadal bezkarnie walałyby się na serwerach Naszej Klasy. A tak już za 30 dni (licząc od 26 grudnia) ich tam nie będzie.

Ale po kolei.
Jak pamiętają najwytrwalsi Czytelnicy w tekście "Nasza Klasa: profil usunięty, dane nadal przetwarzane" padła znamienna obietnica "Natomiast nie omieszkam zwrócić się ze stosownym pytaniem do spółki Nasza Klasa sp. z o.o. przez formularz kontaktowy. Że też oni się tam nie boją..."
Odpowiedzią na pytanie o przyczynę, dla której -- wbrew ustawowemu obowiązkowi -- portal Nasza Klasa nadal przetwarza dane osobowe po wypowiedzeniu umowy przez usługobiorcę był zgrabny mejl, który pozwolę sobie zacytować w całości (acz bez nazwiska autorki, to nie jest sprawa osobista):

Witam,
Dziękujemy za kontakt w tej sprawie. Prosimy o krótkie sprecyzowanie swojego
problemu.
Pozdrawiam,
W odpowiedzi wyraziłem ubolewanie, że pracownicy Naszej Klasy mają zablokowany dostęp do innych stron internetowych ;-) jeszcze raz opisałem temat i poprosiłem o wyjaśnienie przyczyny, dla której moje dane nadal tam fruwają.
A oni na to:

Usuniecie profilu nie oznacza definitywnego usunięcia danych bazy danych osobowych. Z chwilą usunięcia profilu staje się on całkowicie niedostępny dla innych Użytkowników. Jeżeli chciałby Pani/Pan całkowicie usunąć swoje dane osobowe z naszego serwisu (tzw. anonimizacja danych), to powinien się Pani/Pan do nas zwrócić z wyraźnym żądaniem logując się z tego konta. Wynika to z treści art. 5.5 naszego Regulaminu, który jako Użytkownik serwisu Pani/Pan zaakceptował. (...) Żądanie powinno zostać wysłane z adresu mailowego, którego dotyczy.

Może i miałoby to sens, gdyby nie fakt, że nowy regulamin serwisu wszedł w życie jakoś tak w połowie lipca 2008 r. -- ładnych kilka (kilkanaście?) miesięcy po tym, jak skasowałem tam swoje konto. Nie mogłem przeto zgodzić się na żaden art. 5.5, który zresztą brzmi następująco:

5.5 Użytkownik ma prawo wglądu do przetwarzanych danych w każdym czasie, jak również prawo do ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia z Bazy Kont (Profili).

czego ja -- będę szczery wobec samego siebie -- w życiu nie odebrałbym jako cicho powiedzianego "nawet jak zlikwidujesz swój profil, to my i tak będziemy dalej Twoje dane przetwarzać.
Zresztą jak mógłbym odebrać, skoro ten ich zakichany regulamin nie może mieć zastosowania w mojej sytuacji: wypisałem się z tego dziadostwa wiele wiele miesięcy przed wprowadzeniem nowego regulaminu.

Nawiasem mówiąc: owszem, zgodnie z art. 19 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną usługodawca może w dalszym ciągu przetwarzać niektóre dane, na podstawie umowy zawartej między nim a usługobiorcą, ale... uwadze polecam art. 7 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych, zgodnie z którym przez zgodzę osoby, której dane dotyczą rozumie się "oświadczenie woli, którego treścią jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych tego, kto składa oświadczenie; zgoda nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści".
Tymczasem N-K nie robi nic innego jak właśnie domniemuje wyrażenia zgody na dalsze przetwarzanie danych (mówiąc wprost: taka zgoda powinna być na formularzu rejestracyjnym lub wyrejestracyjnym, podobnie jak np. oświadczenia klientów banków o zgodzie na pozostawienie ich danych w BIK także po rozwiązaniu umowy kredytowej).

Nie mniejszą pomyłką jest wymóg zwrócenia się z wnioskiem o usunięcie danych z tego samego konta poczty elektronicznej, przy pomocy której dokonaliśmy rejestracji w serwisie. Po pierwsze to ludzie mają dane osobowe -- nie skrzynki pocztowe -- po drugie tej bzdury Nasza Klasa nie wpisała nawet w ten swój wspaniały regulamin.
W moim przekonaniu to typowe biurokratyczne wymysły, jakimi piekło jest wybrukowane. Myślę -- może ktoś z Czytelników coś więcej mi powie -- że takich kitów uczą na szkoleniach dla pracowników BOK-ów ;-) Ot taki paragraf 22.

Zresztą sami przeczytajcie co mi o tym dziś napisali eksperci:

Pod adresem mailowym z jakiego obecnie Pan się z nami kontaktuje nie widnieje konto w systemie. Proszę o wskazanie loginu/ adresu e-mail na jaki dokonana została rejestracja w portalu. Jednocześnie informuję, że usunięcie danych osobowych z bazy danych portalu nastąpić może jedynie na wniosek jaki został wysłany z adresu mailowego, który został przypisany do profilu, ktorego to wniosek o usunięcie danych osobowych dotyczy.I tu już nie zdzierżyłem. Polegało to na pogrożeniu GIODO (hehe, na pewno strasznie się wystraszyli... ;-) oraz podesłaniu linka do tekstu na Dzienniku Internautów (tak, pamiętam, że mają blokadę na inne adresy).
Grunt, że... zadziałało. Nie minęły dodatkowe 4 godziny i otrzymałem kolejną korespondencję:

Szanowny Panie, dziękuję za podanie loginu. W związku z przesłanym przez Pana żądaniem usunięcia danych, o którym mowa w art. 5.5 naszego Regulaminu, informuję, że fizyczne usunięcie danych (konto o numerze ID: 84989) z bazy danych Serwisu (anonimizacja danych) nastąpi najpóźniej w ciągu 30 dni, licząc od dnia 26 grudnia 2008 roku.I już wyjaśniać, że "fizyczne usunięcie danych" nie jest "anonimizacją" -- a także zastanawiać się co oni rozumieją przez "fizyczne" usunięcie danych (Endlösung?) -- nawet nie będę próbował.

Reasumując za cały komentarz powinien wystarczyć klasyczny już cytat: ja tu widzę niezły burdel!!!
Aczkolwiek nadal nie wiem jak udało mi się osiągnąć cel i nie zwariować.

Komentarze (28)
Confessio est regina probationum The Best of Lege Artis 2008 --...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]