Yahoo! przed sądem za odrzucenie oferty Microsoft
 Oceń wpis
   
yahoo Wielkiego newsa z tego nie będzie, ale zawsze warto przytoczyć ciekawostkę, która coś nam opowie o amerykańskim podejściu do procesu sądowego jako sposobie wywierania nacisku na przedsiębiorstwa: kilka funduszy emerytalnych wniosło powództwo do sądu przeciwko Yahoo!, a ma to związek z decyzją o odrzuceniu oferty przejęcia przez Microsoft.

Zdaniem powodów zarząd Yahoo! podejmuje szereg niekorzystnych dla spółki decyzji, wyłącznie po to, aby utrudnić plany gigantowi z Redmont. Firma między innymi zdecydowała się na podjęcie rozmów o utworzeniu wspólnego medialnego przedsięwzięcia z News Corporation oraz rozważa przyjęcie oferty Google na współpracę w sprzedaży reklam, jednak czarę goryczy przelał projekt zwiększenia bonusów na rzecz pracowników - co w pozwie zostało określone jako próba zawyżenia kosztów akwizycji.
W styczniu MS zaoferował blisko $45 mld za akcje Yahoo!, tj. 61% więcej, niż wynosił ówczesny kurs akcji spółki. Ku zdziwieniu niektórych obserwatorów rynku Y! odrzuciło ofertę, ze względu na jakoby zaniżoną wartość transakcji. Nie jest także wykluczone podjęcie próby wrogiego przejęcia.
Wszystkie te działania zmierzają - zdaniem powodów - wyłącznie do uczynienia Yahoo! nieatrakcyjnym kąskiem dla Microsoftu, ze szkodą dla akcjonariuszy spółki.
Warto przypomnieć, że Microsoft już kilka dni temu zwrócił się wprost do akcjonariuszy Yahoo! wskazując na fakt, że złożona oferta dalece przewyższa giełdową wartość spółki.

Pozew do sądu to dość ciekawy sposób na wywarcie wpływu na zarząd korporacji w celu zmuszenia go do wyrażenia zgody na operację, która odpowiada akcjonariuszom - do których mogła przemówić wizja znacznego przebicia kursu akcji w złożonej ofercie - ale w oczach kierownictwa oznacza utratę stanowisk.

Zastanawiam się na ile do podobnej sytuacji mogłoby dojść w Polsce. Pamiętam pozwy braci Jedamskich domagających się wielomilionowego odszkodowania od Millenium za przejęcie BIG Banku - sprawa ta miała nawet finał w Europejskim Finale Praw Człowieka, do dziś tłuczemy się z Eureko o kontrolę nad PZU (Portugalczycy zażądali niedawno przeszło 35 mld złotych odszkodowania), jednak podobnej sprawy - zwłaszcza z powództwa funduszy emerytalnych, które mają dość specyficzną rolę do odegrania (pomnażając pieniądze emerytów można chętniej patrzeć na wizję szybkiej kasy) - chyba jeszcze nie było.
Ciekawe kto pierwszy - i kiedy.
Komentarze (1)
Wolność? Po co nam Wolność,... Biust Cichopek
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]