Wyczajka.pl - coś tu nie halo
 Oceń wpis
   
Rację ma Grzegorz Marczak pisząc, że zakres danych osobowych, którymi interesuje się nowy serwis Wyczajka.pl jest nieco wątpliwy z punktu widzenia prawnego.
Nie miałbym żadnych zastrzeżeń, gdyby wyszukiwarka ograniczała się do podania informacji, czy czegoś o konkretnej osobie można szukać w jednym z serwisów z listy. Jednakże Wyczajka dodatkowo agreguje te dane i podaje w dość skondensowanej postaci.

Żeby nie być posądzonym o gołosłowne czepiactwo, postaram się rzecz wyjaśnić w krótkich punktach:- Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie baz danych "Producent bazy danych udostępnionej publicznie w jakikolwiek sposób nie może zabronić użytkownikowi korzystającemu zgodnie z prawem z takiej bazy danych, pobierania lub wtórnego wykorzystania w jakimkolwiek celu nieistotnej, co do jakości lub ilości, części jej zawartości".
Obawiam się, że w odniesieniu do paru serwisów będących przedmiotem Wyczajki nie będą to dane nieistotne, zaś korzystania z niej przez wyszukiwarkę nie da się podciągnąć pod art. 8 ust. 1 pkt 1, czyli dopuszczenie używania części nieistotnej w ramach dozwolonego użytku (z wyłączeniem jednak elektronicznych baz danych!)

Oznacza to, że działalność serwisu może wyczerpywać znamiona wykroczenia z art. 12 ustawy o ochronie baz danych, nie mówiąc o odpowiedzialności odszkodowawczej z art. 11.

- Jest jeszcze - a jakże! - ustawa o ochronie danych osobowych (że też takie rzeczy trzeba w dzisiejszych czasach pisać...), zgodnie z którą przetwarzanie danych osobowych dopuszczalne jest wyłącznie w przypadkach ściśle wskazanych w art. 23; uprzedzając pytania - przetwarzanie, czyli "jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te, które wykonuje się w systemach informatycznych".

Wbrew temu co pewnie myśleli ludzie z Wyczajki, nie jest tak, że jeśli dane nie zostaną wpompowane w jakieś bazy danych, to nie ma przetwarzania!

- Sprawa trzecia, najostatniejsza. Wyczajka - czyli kto? Z serwisu jest tylko odnośnik do jakiegoś Ecreation, ale - wbrew temu co mówi ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną - nie ma żadnego regulaminu, żadnych informacji o tym, kto jest usługodawcą, nie mam żadnych adresów elektronicznych (choćby do tego, abym mógł wystąpić o zaprzestanie moich danych osobowych); trawestując klasyka - nic nie ma.

Po prostu jedna wielka porażka. A jeśli ktoś się zamierza zasłaniać świeżością projektu odpowiem - ludzie, nie dajmy się zwariować.

Do sprawy wrócę, jeśli tylko Wyczajka odpowie mi na zadane pytania (właśnie kieruję do nich listel z linkiem oraz zestawem pytań).
Komentarze (6)
Dorozumienie zgody na spam? Badio czyli jak zarejestrować...
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]