Słowacja: rządowe zakusy na prasę
 Oceń wpis
   
W Słowacji afera: większość największych dzienników ukazała się dziś z pierwszą stroną zawierającą wyłącznie sprzeciw wobec rządowego projektu zmian w prawie prasowym.

Problem w tym, że mocno krytykowany przez media premier Robert Fico zdecydował się zrobić dokładnie to, co większość polityków chce zrobić w takim momencie: dokręcić śrubę głupim pismakom.

Z zastrzeżeniami dziennikarzy możemy zapoznać się na łamach Pravdy: siedem grzechów prawa prasowego to:
  • redakcja będzie miała obowiązek publikacji odpowiedzi, nawet jeśli informacje są prawdziwe,
  • obowiązek sprostowania informacji, nawet jeśli nie stanowi ona naruszenia dóbr osobistych,
  • dublowanie sankcji -- wydawca ma obowiązek publikacji sprostowania i odpowiedzi równocześnie,
  • wydawca ponosi odpowiedzialność prawną za udzieloną w powyższym trybie odpowiedź, co może powodować dalszą lawinę odpowiedzi,
  • możliwość żądania sprostowań i publikacji odpowiedzi mają wszystkie organy państwowe, co może prowadzić do nadużycia prawa,
  • redakcji nie wolno odnieść się do odpowiedzi skierowanej do niej przez władze państwowe,
  • jeśli wydawca nie zamieści odpowiedzi, może zostać ukarany grzywną w wysokości 150 tys. koron.
Trzeba przyznać, że brzmi groźnie -- jeśli przepisy wejdą w życie, słowackie gazety mogą przekształcić się w tuby propagandowe władzy, a ich łamy zginą pod dziesiątkami sprostowań i informacji, które będą musiały być wydrukowane bezpłatnie -- i pod rygorem surowej kary pieniężnej.
(W takich warunkach nie zostaje chyba nic innego jak zamknąć gazetę i zająć się czymś innym. Ja bym pewnie skoczył w Tatry i napił się pysznego Šariša...)

Zanim zaczniemy śmiać się ze Słowaków, przypomnijmy sobie o całkiem niedawnych próbach zmian w prawie prasowym autorstwa polityków partii, której nazwy przez grzeczność nie wymienię oraz wcześniejszych projektach (np. PSL z połowy lat 90-tych) -- tradycyjnie firmowanych przez prof. Bogdana Michalskiego.

Bo wszystko (prawie) już było: począwszy od zaostrzenia represji przeciwko wydawcom prasy (warto przypomnieć sobie prywatną wojenkę Giertycha Romana przeciwko Agorze -- prywatną wojenkę, za którą płacił podatnik), aż pomysłów na zamknięcie zawodu dziennikarza (coś w rodzaju aplikacji na dziennikarza) i zakazu sprawowania funkcji naczelnego przez osoby, które mają krótszy niż 10-letni staż pracy.

Wszystko to nasi dumni politycy chcieli nam zaserwować zamiast usunięcia najbardziej rażących absurdów obowiązującej ustawy, jak np. obowiązek rejestracji gazety lub czasopisma (wraz z sankcją karną za jego niedopełnienie), uprzywilejowanie Polskiej Agencji Prasowej (redaktor nie poniesie odpowiedzialności za informacje nadesłane przez PAP - ale tylko i wyłącznie przez PAP -- art. 42 par. 1 pr.pr.), czy też -- last but not least -- brak spójnej i jasnej definicji gazety lub czasopisma.

Wnioski są proste i raczej niestety bardzo smutne. Żaden polityk nie lubi dziennikarzy, którzy nie liczą się z jego dobrymi chęciami -- i zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby utrudnić życie swoim ciemiężcom. Drakońskie (bo niewspółmierne do ogólnych zasad orzekania odszkodowań) kary za naruszenie dóbr osobistych, ograniczanie dostępu do zawodu dla "sprawdzonych", czasem nawet pomysły na koncesjonowanie działalności wydawniczej to podstawowe grzeszki dumnych działaczy partyjnych.
Komentarze (4)
Bliżej wyjaśnienia afery 4Media... T-Mobile: magenta nasza jest i...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]
2017-07-07 00:42
btbt:
"Słynne masło roślinne"
za komuny było masło prawdziwe solone w duzych belach na wage wiec nie pisz głupot
2017-07-04 16:50
Judith:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy ktoś tutaj potrzebuje pożyczki na spłatę długów lub długów, jeśli tak, to wystarczy, aby[...]
2017-05-19 17:26
herk:
88 i 14, liczby przeklęte
kolego, masz powaznie nasrane w bani :) jesli chcesz nam to wmawiac to wypierdalaj do egiptu[...]
2017-05-04 14:33
MĄDRY Z MIASTA:
Dlaczego Citibank zachowuje się jak zwykły phisher?
GŁUPI JASIO(A) ZE WSI, naprawdę jest mi bardzo przykro, że tak po chamsku ludzie traktują twoją[...]