Nasza-Klasa nie kocha nauczycieli
 Oceń wpis
   
Cytat dnia: W demokratycznym państwie musi być przestrzegane prawo do swobodnego wyrażania poglądów, w szczególności krytyki osób sprawujących funkcje publiczne. A Nasza Klasa i jej pracownicy nie mają możliwości obiektywnej oceny, kiedy delikatna granica pomiędzy wolnością słowa a dobrami osobistymi zostanie przekroczona. Od tego są sądy powszechne (Maciej Pajęcki, Nasza-Klasa).

Gazeta Wyborcza znów uwzięła się na Naszą Klasę!!! I komu to służy???
Tym razem poszło o bluzgi na belfrów, którymi byli gimnazjaliści chętnie obrzucają swoich byłych nauczycieli. Rzecz w tym, że w popularnym serwisie roi się (podobno) od wyzwisk pod adresem wskazanych z imienia i nazwiska ludzi.

z ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną:
Art. 14. ust. 1. Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.

Art. 15. Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych, o których mowa w art. 12-14.
Nasza-Klasa, wcześniej bardzo czuła na swoim punkcie -- przypomnijmy sprawę kumpla, którego można było zaabonować na Allegro, która to aukcja spadła, bo aukcje takie naruszały dobra spółki i jej znak towarowy, a co gorsza -- "zaprzeczały idei portalu" -- dziś ustami specjalisty od obsługi klienta odmawia takiej ochrony nauczycielom, powołując się na status osoby pełniącej funkcję publiczną oraz wolność słowa.

Wszystko to ładnie-pięknie, ale nie można zapominać, że status nauczyciela nie pozbawia go dóbr osobistych takich jak godność (art. 23 kc) -- pomijając rozważania na ile art. 115 par. 19 kk może cokolwiek tu zmieniać -- zaś nazwanie kogoś "szmatą" z pewnością nie jest uprawnioną dyskusją publiczną.

Nie powinno się także zapominać o treści art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który zwalnia usługodawcę z odpowiedzialności za przechowywane dane, jeśli nie jest ich autorem, nie wie o ich bezprawnym charakterze, a w przypadku uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze tych danych -- uniemożliwi do nich dostęp.

Tłumacząc "z naszego na wasze" -- Nasza-Klasa faktycznie nie będzie ponosić odpowiedzialności za bluzgi kierowane pod adresem nauczycieli, jednak jeśli osoba dotknięta treścią wykaże, że informowała o owych danych, dane te są bezprawne (np. godzą w dobra osobiste osób, w ich prywatność itd.), administrator ma bezwzględny obowiązek usunięcia takich informacji.
Na pocieszenie ustawodawca dołożył art. 15, który zwalnia właścicieli serwisów z obowiązku aktywnego przeglądania danych zgromadzonych w ich zasobach. Nie zmienia to jednak nic jeśli chodzi o obowiązek reagowania na tego rodzaju zgłoszenia.
Chcesz być na bieżąco z wpisami w Lege Artis? Zapisz się na bezpłatną subskrypcję w Twoim czytniku RSS!
Zjadliwego komentarza -- tym razem -- nie będzie. Człowiek inteligentny (z badań wynika, że 99% Czytelników Lege Artis to ludzie inteligentni) sam zrozumie w czym rzecz.
Komentarze (5)
Badio -- czyli można... Bliżej wyjaśnienia afery 4Media...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]