T-Mobile: magenta nasza jest i basta!
 Oceń wpis
   
Pamiętacie jak Cichy wyśmiał Deutsche Telekom, które to przedsiębiorstwo -- a ściśle T-Mobile, jego komórkowa gałąź -- rości sobie prawa do koloru zwanego magentą? (Dokładny cytat ze strony copyright T-Mobile brzmi "and the color magenta are registered and/or unregistered trademarks" -- co jest same w sobie dość paradne: jak bowiem dochodzić praw do znaku, na który nie udzielono ochrony?)

Niestety, to nie tani dowcip. Jak pisze serwis Engadget, prawnicy DT postanowili w dalszym ciągu podążać wyznaczonym tropem i... zwrócili się do nich z żądaniem zaprzestania używania tej odmiany fioletu w logo serwisu Engadget Mobile.

W wezwaniu, którego kopię można zobaczyć tu T-Mobile podkreśla, że użycie zastrzeżonej kolorystyki w serwisie związanym z telefonią komórkową może wprowadzać internautów w błąd co do pochodzenia Engadget bądź ewentualnej współpracy serwisu z T-Mobile.

Zdaniem T-Mobile użycie magenty może sugerować jakąkolwiek formę sponsorowania serwisu informacyjnego przez operatora, na co wydawca -- tu niemieccy prawnicy posługują się dość specyficzną retoryką ("skoro wy jesteście od AOL/Time Warner, to nas na pewno zrozumiecie") nie powinien sobie pozwalać. Dlatego też Pani Ilka-Maria Süchling oraz kontrasygnujący zabawne pismo Dominik Hartleif wyznaczyli dwutygodniowy termin na zajęcie się sprawą (w domyśle: zmieńcie sobie kolorki; zabrakło tylko przysłowiowego "...w przeciwnym razie zmuszeni będziemy wystąpić na drogę sądową").

Zostawmy na marginesie rozważania na ile amerykański system patentowy pozwala bądź nie pozwala na takie absurdy jak zastrzeżenie konkretnego koloru bez dookreślenia sposobu jego użycia (inaczej niż w przypadku National Geographic Society, które ma zastrzeżony znak w postaci charakterystycznej żółtej ramki). Ale sprawa bez wątpienia należy do tzw. głupszych.

Po pierwsze rację mają redaktorzy Engadget pisząc, że ich serwis nie jest i nie będzie w żaden sposób konkurencją dla T-Mobile, zatem powoływanie się wyłącznie na rzekomy fakt zastrzeżenia koloru jako znaku towarowego jest chyba nadużyciem prawa. Po drugie -- liczę na to, że prawnicy T-Mobile wiedzą co mówią (acz w piśmie nie powołują się na dane rejestracji!) -- w serwisie Google Patent Search nie ma żadnych danych dotyczących rejestracji magenty dla T-Mobile; mało tego -- nic na ten temat nie mówi nawet baza danych US Patent and Trademark Service (USPTO): oto dane zwrócone na zapytanie o T-Mobile (tylko 4 strony do przejrzenia w poszukiwaniu magicznego słowa "magenta").

Być może odpowiedzi należy szukać w magicznej formułce zastosowanej przez operatora, zgodnie z którą wskazane w wyliczance znaki są zastrzeżonymi i/lub niezastrzeżonymi znakami towarowymi. W takim przypadku magenta byłaby li tylko znakiem niezastrzeżonym, a zatem -- myśl to chytra, acz chyba niebezpodstawna -- głośny krzyk prawników T-Mobile stanowiłby wyłącznie próbę uzyskania ochrony na podstawie wytworzonego poprzez nieformalne naciski poczucia "związania" magenty z operatorem -- co miałoby prowadzić do powstania poczucia istnienia znaku renomowanego (skoro wszyscy się zgadzają, że magenta "należy" do T-Mobile, to na pewno mają rację.)

To są jednak tylko spekulacje, sprawa zapowiada się ciekawie -- jaka będzie reakcja Engadget już chyba wiemy, ciekawe co na to T-Mobile.
Komentarze (4)
Słowacja: rządowe zakusy na prasę Nasza Klasa pozywa Nasz Dziennik!
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]