See you later, agregator
 Oceń wpis
   
Zadano mi ostatnio kilka pytań o serwisy agregujące treści (szczególnie blogi) które bazują na udostępnianych przez autorów RSS-ach. Obecność bloga w takim agregatorze nie polega na zgłoszeniu go przez wydawcę, lecz tekst jest z automatu zaciągany przez skrypt -- właśnie z tego co jest udostępnione w RSS.
Znaczy się, jeśli feed podaje cały wpis, to w serwisie też pojawi się on w całości; jeśli autor ustawi dostępność wyłącznie 'zajawki' -- wyłącznie ta zajawka zostanie zagregowana.

I tu pojawia się dość zasadniczy problem odnoszący się do istoty ochrony prawnoautorskiej utworu (czyli wpisu na blogasku) wynikający z niewiedzy na temat tego czym jest kanał RSS. Część osób wydaje się tkwić w niejasnym dla mnie -- a na pewno błędnym -- przekonaniu, iż rozpowszechnienie treści w RSS oznacza, że zdaniem autora 'odtąd/dotąd można jumać'. Bo jakby ktoś sobie tego nie życzył, to albo w ogóle nie wystawiałby feeda, albo udostępniał w ten sposób tylko część wpisu.

Nic bardziej błędnego! Udostępnienie jakiegokolwiek fragmentu (bądź całości) tekstu w formie kanału RSS nie oznacza, że autor zezwala na dowolne, bezpłatne i nieograniczone rozpowszechnianie utworu a agregatorze. RSS jest wyłącznie jeszcze jednym protokołem, za pośrednictwem którego umożliwiamy dostęp do naszej treści i jeśli chodzi o zakres ochrony niczym nie różni się od utworów udostępnionych przez http, nntp, SMTP (a nawet IMAP ;-) -- a nawet tak oldskulowych 'protokołów' jak wydanie utworu drukiem w piśmie lub tomiku wierszy.

art. 25 prawa autorskiego
1. Wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji:
1) już rozpowszechnione:
a) sprawozdania o aktualnych wydarzeniach,
b) aktualne artykuły na tematy polityczne, gospodarcze lub religijne, chyba że zostało wyraźnie zastrzeżone, że ich dalsze rozpowszechnianie jest zabronione,
c) aktualne wypowiedzi i fotografie reporterskie;
2) krótkie wyciągi ze sprawozdań i artykułów, o których mowa w pkt 1 lit. a i b;
3) przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych;
4) mowy wygłoszone na publicznych zebraniach i rozprawach; nie upoważnia to jednak do publikacji zbiorów mów jednej osoby;
5) krótkie streszczenia rozpowszechnionych utworów.
2. Za korzystanie z utworów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b i c, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.
3. Rozpowszechnianie utworów na podstawie ust. 1 jest dozwolone zarówno w oryginale, jak i w tłumaczeniu.
4. Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio do publicznego udostępniania utworów w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, z tym że jeżeli wypłata wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2, nie nastąpiła na podstawie umowy z uprawnionym, wynagrodzenie jest wypłacane za pośrednictwem właściwej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.
Szczerze to nie mam pojęcia skąd ludziom mogło przyjść do głowy, że 'RSS służy do jumania' (hmm pewnie z tego, że xml jest 'łatwy w obsłudze', a w dodatku 'sam przychodzi' ;-)

No niestety, moi drodzy, jeśli chcecie rozpowszechniać cudzy utwór u siebie na stronie to trzeba korzystać ze sposobów wskazanych przez prawo autorskie.

W pierwszym rzędzie będzie to zezwolenie autora, przy czym zezwolenie takie może mieć charakter generalny (a zatem utwór zostanie rozpowszechniony na którejś z wolnościowych licencji bądź w ogóle trafi do public domain), bądź też musimy się postarać, aby autor bezpośrednio udzielił nam takiej zgody. (Warto pamiętać, że udzielenie zgody serwisowi X nie oznacza, że utwory będą mogły być jumane przez serwis Y!)
Zasadniczo zgoda taka nie musi mieć formy pisemnej (chyba że oczekujemy, iż autor zezwoli nam na korzystanie z jego tekstów czy zdjęć na wyłączność) -- na ogół wystarczy krótki listel.

Możemy także skorzystać z dozwolonego użytku chronionych utworów -- i tu zamiast się produkować najlepiej będzie chyba jeśli wprost odeślę do art. 25 pr.aut. (w ramce cytuję go w całości).

Czytając tekst w ramce warto zwrócić uwagę na kilka na ogół pomijanych warunków:
- sprawozdania, artykuły czy zdjęcia (ust. 1 pkt 1) muszą być już wcześniej rozpowszechnione,
- w niektórych przypadkach można jumać bez zgody autora, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mu zapłacić honorarium (ust. 2),
- w zasadzie zupełnie swobodnie można rozpowszechniać wyłącznie krótkie wyciągi ale tylko ze sprawozdań dotyczących spraw bieżących oraz tekstów poświęconych aktualnościom politycznym, gospodarczym i religijnym (ust. 1 pkt 2) -- nie będzie zatem zgodne z ustawą rozpowszechnienie bez zgody autora nawet fragmentów tekstu stanowiącego esej historyczny, poradnika dotyczącego pozycjonowania stron czy innych spraw, które nie są określone w ust. 1 pkt 1 lit a i b,
- no i można sobie oczywiście pisać krótkie streszczenia, w ramach którego będzie można nawet zacytować cudzy utwór (art. 29 ust. 1 pr.aut.) -- ale pokażcie mi agregator, który bawi się w takie cuda ;-P

Zatem jeśli nasz serwis agregujący działa w sposób określony tymi przepisami to proszę bardzo -- przeglądy publikacji, krótkie streszczenia, jakieś wyciągi, ale w całości i bezpłatnie to tylko aktualne sprawozdania o wydarzeniach, żadnych sążnistych esejów itd.

I to jest w zasadzie wszystko co mam do powiedzenia na ten temat.
Komentarze (20)
Żyjemy w świecie Wielkiego Brata Czy jestem piratem? [autodonos]
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]