Żywią y bronią
 Oceń wpis
   
Czasem wiele trzeba zmienić, żeby wszystko zostało po staremu: taki to już świat, że jak nie zagadasz de Tocquevillem, to pojmiesz jak to możliwe, że rząd wraca do chorych pomysłów nad 'rewolucją w dostępie do zawodów prawniczych'.

Kiedy już wydawało się, że pewne sprawy są prawie załatwione, a niektórzy nawet zdążyli się ucieszyć -- przeszło półtora roku temu pisałem, że Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad ustawą o zawodzie doradcy prawnego, mało tego, troszkę później pisałem o jeszcze jednym, konkurencyjnym projekcie ustawy -- przyszedł rząd i przepędził misiów-partyzantów z lasu.

Nie będzie żadnego realnego otwarcia korporacji, znów będą limity jeśli chodzi o liczbę przyjęć na aplikacje. Z rewolucji ostało się: 5 lat garowania jako doradca prawny -- po egzaminie państwowym -- ale bez prawa reprezentowania klientów w sądzie (sic!), po którym będzie można zdać jeszcze jeden egzamin i... dokleić się do korporacji. I to się nazywa pominięciem drogi via aplikacja... LOL

Reformie patronuje, a jakże, postulat zapewnienia prawidłowej jakości świadczenia usług. Dlatego ministerstwo chce przywrócić limity przyjęć, bo -- jak ładnie zapytał wiceminister sprawiedliwości -- 'w Warszawie na pierwszym roku aplikacji radcowskiej jest 1200 osób, zajęcia prowadzone są w grupach 200-osobowych. Jaka jest wartość takiego szkolenia?' (Czekam aż Ministerstwo Zdrowia wpadnie na równie doskonale logiczny pomysł jeśli chodzi o rozładowanie kolejek w przychodniach...)

Słabo się robi na samą myśl o pojęciu Ministerstwa Sprawiedliwości na temat konkurencyjności dostępu do obsługi prawnej. Jeśli metodą otwarcia zawodu ma być mini-prawnik, który nie może reprezentować klienta w sądzie, podczas gdy zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego pełnomocnictwo sądowe w imieniu pracodawcy może otrzymać każdy -- niekoniecznie prawnik, niekoniecznie o jakimkolwiek wykształceniu -- pracownik, to chyba każdy widzi, że coś jest nie tak.

Nie mam pewności czy komisja posła Palikota oraz zapowiadający kiedyś liberalizację 'liberalny' premier Tusk zdają sobie sprawę z tego, że pomysły Ministerstwa Sprawiedliwości de facto stanowią krok w tył. Zamiast otwarcia -- zamknięcie, zamiast poluzowania -- jeszcze sztywniejsze ramy. Wszystko tylko po to, aby ziściło się niewysłowione zawołanie ministra Ćwiąkalskiego, iż jego urząd kierować się będzie odtąd dewizą żywią y bronią...
Komentarze (7)
Ekskluzywny wywiad na Dzień... Federalna Demokratyczna...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-02-17 12:55
ghjki:
Jak rozwiązać umowę zawartą we własnym domu?
Napisz odstąpienie. To, że nie napisali daty na egzemplarzu pozostawionym w domu, to nie[...]
2017-02-12 06:59
acampora:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Gina Acampora żywo w USA i mówię jak najszczęśliwszą osobą na[...]
2017-02-05 06:32
Mr Richard:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy potrzebujesz kredytu? Jeśli tak, e-mail: (richardcosmos5@gmail.com) po więcej szczegółów.[...]
2017-01-20 23:33
Mikel Clarrisa:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jak mam Bóg wysłał pożyczkodawcy po udaremnione przez chuliganów tutaj w internecie Witam[...]
2017-01-04 11:53
oszukali dziadka:
Jak rozwiązać umowę zawartą we własnym domu?
Dzięki za informacje, bo właśnie 30 grudnia 2016 mój dziadek został oszukany - Joy Energia z[...]