Rejoice -- Irlandia odrzuciła Traktat Lizboński!
 Oceń wpis
   
Furda wynik polskiej reprezentacji śmieszków na Euro 2008 -- furda nawet żałosny najazd na angielskiego sędziego -- grunt, że Irlandczyki trzymają się mocno.
Nie ma lepszej wiadomości tego półrocza -- ba, pewnie nie będzie lepszego newsa w całym 2008 roku -- niźli decyzja mieszkańców Zielonej Wyspy, którzy w referendum odrzucili eurooszustwo i euroniejasność.

O Traktacie Lizbońskim pisałem nie raz i zawsze mocno krytycznie. Nikt jednak nie odpowiedział na moje -- i chyba nie tylko moje -- pytania i wątpliwości, natomiast dopiero teraz słyszę opinie, półgębkiem wypowiedziane, że Irlandia odrzuciła Traktat także dlatego, że komisarze zapowiedzieli jeszcze większą urawniłowkę podatkową.

Chciałem zwrócić uwagę Drogich Czytelników i Słodkich Czytelniczek, że: a) nadal nie wiemy dlaczego deklarowanej subsydiarności Unii miałoby towarzyszyć wzmocnienie roli Parlamentu? b) po co Unii Europejskiej wspólna polityka zagraniczna, skoro nie potrafimy się dogadać w wielu wewnętrznych sprawach, zaś nie daje się pogodzić ze sobą naturalne ciążenie Francji i Hiszpanii ku Maghrebowi oraz Polski ku Ukrainie? c) dlaczego rzekomo dopiero TL zezwala na wystąpienie państw ze struktur Unii, skoro Grenlandii -- fakt ten jest wstydliwie zamilczany! -- udało się to w latach 80-tych? oraz najnowszy bzdet d) dlaczego bez TL nie uda się rozszerzyć Unii o Ukrainę i Chorwację? to w jaki sposób przystąpiły niedawno Rumunia i Bułgaria? e) dlaczego mówi się, że traktat reformujący zostanie przemycony już w ciągu roku pod pozorem ratyfikowania 'z łaski' wpuszczenia do klubu tejże Chorwacji??

Nie jestem przeciwnikiem współpracy europejskiej i międzynarodowej; wręcz przeciwnie: jestem zachwycony możliwością podróżowania, osiedlania się w dowolnym miejscu i podejmowania pracy w innym kraju (szkoda, że trzeba było ubrać to w szaty osobnego Układu z Schengen oraz zamykać rynki pracy we 'wspólnej' Europie na kolejne lata -- czy tylko ja mam wrażenie, że zamiast otwartej Europy de facto mamy do czynienia z oficjalnym euroszowinizmem?!)
Ale o czym my mówimy, jeśli komisarze już pracują nad kolejnymi normami ograniczającymi naszą wolność i swobodę, mówiąc oczywiście o bezpieczeństwie -- i rzucając frazes, iż 'bezpieczeństwo wymaga rezygnacji z części wolności'??

Ze swojej strony powiedziałbym tylko: panowie euroentuzjaści, nie idźcie tą drogą. Zbliżajmy się, bratajmy się, handlujmy -- ba, wprowadzajmy nawet wspólną walutę (chociaż i co do tego jestem pół na pół: za-a-nawet-przeciw) -- ale nie wprowadzajmy na siłę urawniłowki.
(Wypowiedziawszy to mądre zdanie zwiesiłem na chwilę głowę, ponieważ uświadomiłem sobie, że brak TL nie przeszkodzi nikomu w Brukseli w głosowaniu za urawniłowką. I drugi raz, bo właśnie mi przyszło do głowy, że zwolennicy Traktatu gotowi są ponawiać referendum do skutku. To znaczny postęp od czasów realnego PRL, bo tam -- wiadomo -- było tak, że 'Co to za skrzyneczka, co to za szkatułka - wrzucasz Mikołajczyk wychodzi Gomułka')
Komentarze (25)
3 lata za nazwanie Wałęsy Bolkiem Wolność manifestowania wkrótce...
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]