3 lata za nazwanie Wałęsy Bolkiem
 Oceń wpis
   
    Po niedawnym wpisie poświęconym wolności słowa otrzymałem parę listeli z pytaniami: dlaczego uważam, że autorzy niewydanej jeszcze książki o Lechu Wałęsie, w której mówi się, że miał on rzekomo współpracować ze Służbą Bezpieczeństwa (ps. 'Bolek') jak i inne osoby zarzucające Wałęsie współpracę z komunistyczną bezpieką mogą ponieść konsekwencje karne?

Sprawa jest stosunkowo prosta. Na gruncie dodanego ustawą lustracyjną (ściśle: Ustawą z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, Dz.U. nr 218 poz. 1592) art. 132a kodeksu karnego przestępstwem jest publiczne pomawianie Narodu Polskiego o udział, organizowanie lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne.

art. 132a kk Kto publicznie pomawia Naród Polski o udział, organizowanie lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


Pojęcie zbrodni komunistycznej definiuje art. 2 ust. 1 ustawy o IPN, i są to:

(...) czyny popełnione przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego w okresie od dnia 17 września 1939 r. do dnia 31 lipca 1990 r., polegające na stosowaniu represji lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności bądź w związku z ich stosowaniem, stanowiące przestępstwa według polskiej ustawy karnej obowiązującej w czasie ich popełnienia. (...)
zatem jeśli w toku rzekomej działalności agenturalnej Lech Wałęsa dopuścił się stosowania represji lub jakiegokolwiek naruszenia praw człowieka, które to czyny równocześnie stanowiłyby przestępstwo (a należy przyjąć, iż działalność SB oraz wtyczek SB polegająca na inwigilacji i donoszeniu z grubsza opierała się na popełnianiu różnorakich przestępstw), to -- i tu jest największy paradoks sytuacji, o którym już kiedyś pisałem -- to z jednej strony powinien za to ponieść konsekwencje, ale z drugiej strony... pomawianie go o to jest przestępstwem zagrożonym karą odsiadki do lat 3.

Aha, jeśli ktoś ma wątpliwości czy tajniak UB jest funkcjonariuszem państwa komunistycznego w rozumieniu ustawy o IPN to zachęcam do lektury art. 2 ust. 2:

Funkcjonariuszem państwa komunistycznego, w rozumieniu ustawy, jest funkcjonariusz publiczny, a także osoba, która podlegała ochronie równej ochronie funkcjonariusza publicznego, w szczególności funkcjonariusz państwowy oraz osoba pełniąca funkcję kierowniczą w organie statutowym partii komunistycznych.

Cóż, jak mawia stare japońskie przysłowie każdy bokken ma dwa końce. Z jednej strony można było szczycić się uchwaleniem najgłupszej ustawy zamykającej usta malkontentom -- no tak, ale wątpliwości ma już nawet prokuratura badająca sprawę pomówienia Narodu Polskiego przez dziennikarkę El Pais -- a nawet chwalić się podpisaniem takiej ustawy -- ale dziś wypadałoby chociaż troszkę uważać.
Komentarze (13)
Uwolniony z zarzutów dopłacił do... Rejoice -- Irlandia odrzuciła...
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]