eBay nie odpowiada za przedaż podróbek produktów Tiffany
 Oceń wpis
   

W najbardziej chyba oczekiwanym wyroku branży e-commerce -- pozew jaki Tiffany&Co. wytoczył platformie aukcyjnej eBay mógł zatrząsnąć podstawami internetowych licytacji -- sąd wyszedł z założenia, iż administrator serwisu nie ponosi odpowiedzalności za sprzedawane przez użytkowników podróbki. Konkluzją rozsądnego wyroku jest stanowisko, iż jeśli właściciel marki handowej poniósł szkodę wskutek sprzedaży nieoryginalnych towarów opatrzonych jego logo, powinien skupić się na ściganiu sprzedającego.

Tiffany próbował przekonać sąd -- i opinię publiczną -- iż serwisy aukcyjne powinny przedsięwziąć więcej środków w celu zabezpieczenia ich interesów. Jednak sąd nie podzielił tego stanowiska, zaś mimo całego zrozumienia dla sytuacji producenta luksusowych towarów musiał przyjąć, iż prawo jest po stronie eBay. Zgodnie z orzeczeniem całkowity ciężar ochrony praw wynikających ze znaków towarowych spoczywa na producencie towaru, zatem odpowiedzialność za naruszenie tych praw nie może być przerzucana na serwisy internetowe. Dlatego też 'nie chwyciło' zaprezentowane podczas procesu przez Tiffany założenie, iż ogólna zasada odpowiedzialności eBay powinna wynikać z faktu, iż jako profesjonalista powinien przedsięwziąć środki na celu wyeliminowania podróbek.

Odwrotne stanowisko zajął dwa tygodnie temu francuski sąd, który dwa tygodnie temu -- rozpoznając sprawę z powództwa Louis Vuitton -- przyjął, iż skoro eBay zarabia na prowizjach od transakcji, to implikuje to pełną odpowiedzialność za fałszywki (równocześnie eBay został zobowiązany do zapłacenia 38 mln dolarów odszkodowania).

W dość podobnej sprawie polski Sąd Najwyższy przyjął, iż handel podróbkami już wprowadzonymi do obrotu (a więc czyn nie będący wprowadzaniem do obrotu w rozumieniu art. 305 ust. 1 ustawy prawo własności przemysłowej) nie jest przestępstwem paserstwa (art. 291 i 292 kk). Uchwała SN z 30 czerwca 2008 r., I KZP 8/08.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż spór dotyczy zakresu odpowiedzialności administratora serwisu internetowego w oparciu o normę podobną do naszego art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (temat dość częsty na łamach Lege Artis, por. Odpowiedzialność za komentarze na forum internetowym, Dyskryminacja w serwisie internetowym oraz Odpowiedzialność administratora forum za cudze wpisy). Sąd z Manhattanu stanął na stanowisku, że eBay mógłby ponieść odpowiedzialność, gdyby Tiffany udowodnił, że po zgłoszeniu podróbki serwis nic z tym nie zrobił, podczas gdy francuski wymiar sprawiedliwości stanął na stanowisku, że platforma aukcyjna powinna się nieco bardziej postarać.

Wczorajszy wyrok ten należy ocenić jako rozsądny i racjonalny, nie dlatego, że daje troszkę oddechu także najpopularniejszej platformie aukcyjnej (której można troszkę zarzucać, por. Portal aukcyjny -- internetowy Stadion Dziesięciolecia, Kup pan kumpla na Allegro oraz Ręka rękę myje czyli rzecz o Allegro i Nasza-Klasa.pl), ale i dlatego, że przypomina, iż na serwisie takim spoczywają też pewne obowiązki, w tym konieczność reagowania na zgłoszenia podróbek. (Tani dolar sprawił, że lewizna ze znaczkiem The North Face już prawie z Allegro zniknęła, nadal jednak można trafić takie kwiatki jak... windstopper materiał Gore-Tex, bądź też podpinka polarowa windstopper... -- może na ochotnika ktoś to zgłosi i sprawdzimy co zrobi z tym Allegro, bo mi już jest słabo...

Komentarze (1)
Scena.Włocławek.pl a logo Mac ;-) Przetwarzanie danych osobowych...
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]