Przymknięcie do zmięknięcia
 Oceń wpis
   

Zgadzam się z Jackiem Sierpińskim, który pisze, że włos na głowie się jeży na wieść o tym, że sąd zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec dziennikarza Wojciecha S., którego oficer WSI (chyba jednak nie 'były oficer służb specjalnych PRL') pomówił o złożenie oferty załatwienia pozytywnej weryfikacji w zamian za 200 tys. złotych.

O szafowaniu przez organy ścigania wnioskami aresztowymi i przyklepywaniu ich przez sądy już pisałem (por. Tymczasowe aresztowanie - 3,5 roku and counting... oraz Dobry wyrok, ale co dalej?). Faktycznie zastosowanie aresztu wobec dziennikarza w kilka miesięcy po przesłuchaniu i przewaleniu jego mieszkania przez smutnych panów (zachęcam do zapoznania się ze wstrząsającym opisem zdarzeń) zakrawa na smutny i tragiczny dowcip. Jeśli dziennikarz miał podjąć jakiekolwiek kroki w celu ukrycia dowodów przestępstwa albo wywierania nacisków na świadków, to miał od połowy maja nader na to czasu, podobnie nie ma raczej obawy o to, aby Wojciech S. zaczął się ukrywać. Art. 258 kodeksu postępowania karnego
§ 1. Tymczasowe aresztowanie może nastąpić, jeżeli:
1)   zachodzi uzasadniona obawa ucieczki lub ukrywania się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu,
2)   zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.
§ 2. Jeżeli oskarżonemu zarzuca się popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat, albo gdy sąd pierwszej instancji skazał go na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata, potrzeba zastosowania tymczasowego aresztowania w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania może być uzasadniona grożącą oskarżonemu surową karą.
§ 3. Tymczasowe aresztowanie może wyjątkowo nastąpić także wtedy, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony, któremu zarzucono popełnienie zbrodni lub umyślnego występku, popełni przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu, a zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził.(...)

Kataryna pisze o braku solidarności wśród dziennikarzy, którzy nie rzucili się pomstować przeciwko działaniom służb wobec przedstawiciela czwartej władzy. Nie będę ukrywał, że mam podobne wrażenie -- wygląda to dokładnie tak, jakby ostrożność nakazywała komuś (środowisku) nie zajmować się tą dość dziwną i tajemniczo wyglądającą sprawą.

Ze swojej strony mogę tylko dodać, że tragiczne w całej aferze jest to, że chociaż nie ma tego niedobrego Ziobro, to prokuratura (Prokuratura Krajowa!) nadal szafuje wnioskami o zastosowanie najpoważniejszego ze środków zapobiegawczych, a sądy (czasem dopiero po zażaleniu) jednak do wniosków tych się przychylają, zdecydowanie za łatwo ulegając presji 'przymknięcia do zmięknięcia'.

 

PS nie będę ukrywał, że jak usłyszałem o sprawie Radosława M. i Piotra Ś. -- wobec których prokuratura też wystąpiła o areszt -- to aż się zląkłem. Tym razem jednak się udało.

PPS (po przeszło godzinie)  i proszę... Wojciech S. podciął sobie żyły.

Komentarze (8)
Prywatność starletek -- czy Doda... Polowanie na leszcza
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-04-08 17:34
MRS VALICIA RENE:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Cześć... Jesteś my organizacjĘ ... chrześ cijań sskĘ ... utworzonĘ ..., aby pomóc ludziom w[...]
2017-02-17 12:55
ghjki:
Jak rozwiązać umowę zawartą we własnym domu?
Napisz odstąpienie. To, że nie napisali daty na egzemplarzu pozostawionym w domu, to nie[...]
2017-02-12 06:59
acampora:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Gina Acampora żywo w USA i mówię jak najszczęśliwszą osobą na[...]
2017-02-05 06:32
Mr Richard:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy potrzebujesz kredytu? Jeśli tak, e-mail: (richardcosmos5@gmail.com) po więcej szczegółów.[...]
2017-01-20 23:33
Mikel Clarrisa:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jak mam Bóg wysłał pożyczkodawcy po udaremnione przez chuliganów tutaj w internecie Witam[...]