Allejaja
 Oceń wpis
   

Ktoś tu i nie tylko tu próbował mnie niedawno przekonać, że nie ma czegoś takiego jak nieuczciwa konkurencja jeśli chodzi o działania w internecie (por. Jumanie na śniadanie) -- polecam zresztą świeży jeszcze wątek na pl.soc.prawo, gdzie po raz n-ty wydawało się ludziskom, że róbta co chceta...

Tym razem padło na niedostrzeżony wcześniej przeze mnie serwis Alleusługi.pl, który -- to oczywista oczywistość -- przeciętny zjadacz internetu odbiera jako kolejną ofertę QXL Poland sp. z o.o. Mechanizm jest prosty: po Allepraca.pl przyszedł czas na Alleuslugi.pl.

Twórcy serwisu, tkwiąc w błędnym przekonaniu, że banalne cztery litery nie mogą sprawić im kłopotu, postanowili oprzeć działalność swojego serwisu na kupionej w maju bieżącego roku domenie (kolejny zgubny skutek promocji u registrara) i poszli po bandzie, kopiując także layout. Ryzyko się nie opłaciło, serwis jest zawieszony, twórca przeprasza (zrzut ekranu na obrazku) -- niektórzy wprawdzie mówią, że to doskonała darmowa reklama, ale reklama czego, skoro nie da się wrócić pod poprzednią domeną?

W narodzie nadal nie ginie błędne przekonanie, że jeśli jakaś fajna domena jest wolna, to można ją swobodnie brać. Zgodnie z tym sposobem myślenia jakby właściciel serwisu Allegro był naprawdę zainteresowany domeną Alleuslugi.pl, to powinien był ją sobie zarejestrować. Skoro tego nie zrobił -- to oznacza, że nie jest nią zainteresowany, a zatem nie powinien mieć pretensji, że ktoś uznał, iż to dobro jest wolne.

Wierzył w to chyba twórca Alleusługi.pl, który w wypowiedzi dla Webinside.pl dodaje, iż 'Allegro to największa platforma aukcyjna w Polsce, miliony internautów przyzwyczaiło się do takiego układu poszczególnych elementów, wiem to po sobie, iż wystawiłbym aukcję z zamkniętymi oczami. Ciężko przekonać internautów do czegoś zupełnie nowego, dlatego też layout jest podobny lecz nie identyczny uzasadnia  (...) być może allegro w swoich planach miało pomysł by iść w tą stronę ale ani nie opatentowało pomysłu ani nie zarezerwowało domeny'.

No właśnie. Niektórzy -- to ci bardziej świadomi startutopiści -- słyszeli coś o znakach towarowych i potrafią nawet powiedzieć, że działając w innej branży, mamy do czynienia z inną klasą towarową, zatem hipotetyczny znak Jurko zastrzeżony dla czekoladek niekoniecznie będzie nie do wzięcia w segmencie zabawek dziecięcych. Chyba że uznamy, że znak Jurko jest znakiem renomowanym (art. 132 ust. 1 pkt 2 prawa własności przemysłowej). Ba, jak się nie cierpi na dysgóglię, można się nawet zapoznać z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego, zgodnie z którym można się w takim przypadku nawet załapać na czyn nieuczciwej konkurencji (tak SN w wyroku z 12 października 2005 r., III CK 160/05).

Kwestia ochrony praw do znaku towarowego w niniejszej sprawie wydaje się mieć jednak znaczenie drugorzędne. Po pobieżnej nawet analizie bazy Urzędu Patentowego RP można zauważyć bowiem, iż znaków ALLEGRO jest tam mnóstwo, i tak oprócz Przedsiębiorstwa Handlowo-Zaopatrzeniowego 'ALLEGRO' Spółka Jawna T.Gałęzka, J.Tomczyk, W.Łuczak, które ma prawo do znaku słowno-graficznego w klasie obejmującej 'instalacje i aparatura sanitarna, baterie łazienkowe i kuchenne, syfony, termy elektryczne, elektryczne ogrzewacze wody, brodziki, wanny łazienkowe, kabiny kąpielowe, bidety, sedesy, umywalki, zlewozmywaki, płytki ceramiczne, glazura, terakota, okna, zwłaszcza okna dachowe' oraz AMBRA S.A., która może produkować 'napoje alkoholowe, wina, wódki' o tej nazwie (pamiętajmy zatem, że kibelek czy flaszka ze znaczkiem ALLEGRO nie będą miały nic wspólnego z serwisem aukcyjnym!) jest także informacja o odmowie rejestracji znaku ALLEGRO w klasie instrumentów dętych na rzecz Poznańskich Zakładów Przemysłu Muzycznego MUZA Spółka z o.o. (znak ze słowem ALLEGRO wpisanym w piłkę do rugby).

Ciekawostka: potknięcia zdarzają się nawet QXL Poland, która próbowała zastrzec znak 'see you allegro.pl' w klasie towarowej obejmującej m.in. aukcje internetowe, czasopisma, pośrednictwo giełdowe i administrację systemami komputerowymi, ale... wskutek braku odpowiedzi na postanowienie UPRP, postępowanie uległo umorzeniu.

Widać zatem, że zdaniem Urzędu Patentowego nazwa ALLEGRO nie jest jeszcze na tyle powszechna, aby doczekała się ochrony jak znak renomowany (inna sprawa, że QXL wcale nie była pierwsza jeśli chodzi o wystąpienie o ochronę). Sęk w tym, że w sprawie Alleusługi ochrona znaku towarowego była sprawą wtórną, zaś niewątpliwie w pierwszym rzędzie do zablokowania działalności serwisu posłużyły przepisy ustawy o nieuczciwej konkurencji... te same, z których prowadzący wiele naśladowczych serwisów śmieją się tak bardzo w głos (przeczytajcie słowa Mariusza Modzelewskiego).

Przypomnijmy bowiem, że czynem nieuczciwej konkurencji jest także naśladownictwo produktów, jeśli wskutek kopiowania jego zewnętrznej postaci klient może być wprowadzony w błąd co do tożsamości producenta bądź produktu. A alle-serwis kojarzący usługi jest w oczywisty sposób naśladownictwem koncepcji biznesowej innych podmiotów. I nie ma przy tym -- proszę, uwierzcie mi -- znaczenia, czy właściciel serwisu Allegro.pl planował czy też nie planował utworzenia podobnego serwisu, zarejestrowania bądź niezarejestrowania takiej domeny.

Na marginesie sprawy -- chociaż doniesienia medialne nie wspominają słowem o kwestii domeny, sądzę, że to też mogło mieć znaczenie -- warto pamiętać, iż orzecznictwo dotyczące praw do domen jest znacznie bardziej restrykcyjne, niż orzecznictwo dotyczące znaków towarowych. Jest to o tyle logiczne, iż wobec hipotetycznie wielu przedsiębiorców, którzy mogą mieć prawo do podobnych znaków (celowo opisałem powyżej galimatias jeśli chodzi o znak ALLEGRO), trudno byłoby oceniać, któremu z uprawnionych przyznać prawo do konkretnej domeny.

Nie zmienia to jednak faktu, że rejestracja domeny odnoszącej się do zastrzeżonego znaku towarowego -- zwłaszcza w sytuacji, kiedy jej użycie jest oczywistym czynem nieuczciwej konkurencji -- nie zasługuje na ochronę prawną.

Komentarze (3)
Dlaczego zawsze będę trzymał... First To Know
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]