Ustawowy obowiązek donoszenia na rodzinę i pracowników
 Oceń wpis
   

Socjalizm to ustrój, w którym ludzie bohatersko znoszą przeciwności losu, które nie są znane w innych ustrojach -- zwykł mawiać wielki Kisiel. Słowa mojego ulubionego publicysty towarzyszyły mi cały czas podczas rozmyślań nad zapowiedziami premiera Donalda Tuska zniesienia obowiązku meldunkowego.

Parę dni temu zostaliśmy zelektryzowani konsekwencjami likwidacji meldunku: nie da się uzyskać zwolnienia w podatku od wdów i sierot, bo nie będzie jak wykazać się 5-letnim nieprzerwanym meldunkiem w domostwie, które odziedziczymy lub zostanie nam podarowane. Wprawdzie nikt (chyba) nie postuluje, aby odstąpić od skasowania przykrej -- i żenującej -- powinności opowiadania urzędnikom gdzie w danym momencie ma się ochotę pomieszkać, ale dziwię się, że oczekiwania sięgają tak płytko -- bo ledwie uniezależnienia zwolnienia od podatku od uzyskania meldunku.

Słabo; marzyłoby mi się, aby minister finansów odważnie powiedział, że podatek od wdów i sierot jest niesprawiedliwy, niepotrzebny i szkodliwy (powoduje bowiem ponowne obciążenie dóbr, które powstały z opodatkowanego już wcześniej kapitału).

Kuriozum: do kwietnia 2001 r. można mówić o ćwierćlegalności systemu PESEL, który nie był regulowany przepisami w randze ustawy, lecz jakimś zarządzeniem MSW. Dopiero ustawą z 11 kwietnia 2001 r. dołożono art. 31a-31c do ustawy o ewidencji ludności.No dobrze, tyle moich marzeń. Pamiętajmy jednak, że ustawa z 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych nadaje się wyłącznie do wymazania z systemu prawnego w całości. Począwszy od zasad numerowania obywateli (czy PESEL naprawdę tylko mi się kojarzy z najgorszymi totalitarnymi zwyczajami?!?), skończywszy na kuriozalnie wyglądających, ale nadal obowiązujących normach, zgodnie z którymi na dozorcy, administratorze lub właścicielu domu (na sołtysie jeśli to wieś) spoczywa obowiązek zakablowania każdego, kto się nie zameldował lub wymeldował na jego terenie (art. 30).
Mało tego: identyczne powinności ciążą na pracodawcy, który zatrudnia człowieka i widzi, że ma do czynienia z osobą formalnie zameldowaną np. w Nysie, ale podejmującą pracę -- w domyśle: mieszkającą -- w Krakowie (art. 31). Ma obowiązek zakablować!! Jeśli komuś mało, to odsyłam do art. 30 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym do donoszenia na domowników zobowiązuje się... właściciela mieszkania, u którego ktoś się zatrzymał bez meldunku.

I teraz smaczek najlepszy, tu już pozwalam sobie zacytować wprost kodeks wykroczeń:

Art 147 kodeksu wykroczeń
§ 1. Kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
§ 2. Kto, będąc do tego obowiązany, nie zawiadamia właściwego organu o niedopełnieniu przez inną osobę ciążącego na niej obowiązku meldunkowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Znaczy się: jak zakablujesz rodzinę/dziewczynę/kumpla, który zatrzymał się na czas, który zgodnie z ustawą powinien wiązać się z zameldowaniem: to on zostanie ukarany. Jeśli tego nie zrobiłeś -- policja może ścigać Ciebie. W Polsce, w 2008 roku.

 

Komentarze (4)
Odpowiedzialność za transakcje... Groźby za cudze wpisy na forum...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]