Znaczenie słowa "sporządza" w myśl SN
 Oceń wpis
   

Czytając niekiedy o orzeczniach sądów -- w tym Sądu Najwyższego -- nie mogę oprzeć się wrażeniu, że złożeniu podpisów pod aktem towarzyszyć musi niekiedy radosne zacieranie rąk "aleśmy mu dowalili". Jestem prawie przekonany, że postanowienie Izby Wojskowej SN w sprawie odrzucenia apelacji, która nie została sporządzona przez adwokata, jest jednym z takich orzeczeń.

Trudno wypowiadać się o postanowieniu merytorycznie wyłącznie na podstawie krótkiego tekstu prasowego -- internetowa strona Izby Wojskowej zachowuje maksymalną tajność przez poufność -- jednak czytając, że przepisy kodeksu postępowania karnego mówiące, że apelację od wyroku sporządza adwokat pozwoliły sędziom stwierdzić, że odrzuceniu podlega apelacja napisana osobiście przez stronę i tylko podpisana przez adwokata, mam nieprzyjemne uczucie Schadenfreude. 

Przepisy faktycznie brzmią jak brzmią, zarówno w przypadku postępowania karnego jak i postępowania cywilnego i faktycznie pada gdzie-niegdzie słowo "sporządza". Piszę dość ogólnikowo, ponieważ -- o czym Sąd Najwyższy chyba zapomniał -- fraza "sporządza" pojawia się także w zdaniu "sąd sporządza uzasadnienie wyroku" (art. 328 par. 1 zd. 2 kpc), "Uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie dwutygodniowym od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia" (art. 329 kpc), oraz analogicznie w art. 387 kpc (w odniesieniu do postępowania drugoinstancyjnego).
Poprzestaję na wskazaniu norm procedury cywilnej, ponieważ od lektury przepisów kodeksu postępowania karnego boli mnie zazwyczaj głowa. To jest gorsze od odkurzania!

Moje pytanie brzmi: jakie będzie stanowisko Sądu Najwyższego w przypadku, jeśli uzasadnienie wyroku napisze aplikant, asystent praktykant bądź inna liszka, której napisanie takiego dokumentu powierzono? Czy oznacza to, że mając na to dowód strona, której dostaje się uzasadnienie napisane przez aplikanta, a podpisane przez skład orzekający -- ergo: w świetle wtorkowych rewelacji  uzasadnienie takie z pewnością nie jest sporządzone przez sąd -- strona może oprzeć apelację na uchybieniu przepisów proceduralnych?!

Problem wcale wydumany nie jest, zważywszy na fakt, że znakomita większość uzasadnień wyroków -- począwszy od sądów rejonowych, poprzez okręgowe na sądownictwie administracyjnym i jakimś tam jeszcze skończywszy -- to de facto słowa napisane właśnie przez asystentów, aplikantów czy innych praktykantów. Tuszę, że nie inaczej jest w Sądzie Najwyższym (a także Trybunale Konstytucyjnym), gdzie sędziowie mają specjalnych asystentów od tego rodzaju przyziemnej roboty.

Rzuciłbym hasło: niechaj poniżej wpisują się sądy, w których "sporządzenie" uzasadnienia wyroku polega na napisaniu go przez bezimiennego współpracownika wymiaru sprawiedliwości oraz złożeniu pod powstałym w ten sposób dokumentem podpisu przez sąd, ale daruję sobie...

Komentarze (22)
Demontaż akcji afirmatywnej pod... Jesień średniowiecza czyli o...
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]