Nagonka na dopalacze -- mam dość
 Oceń wpis
   

Dajcie mi człowieka a paragraf sam się znajdzie -- zwykł ponoć mówić Andriej Wyszynski -- i chociaż wydawać by się mogło, że mądrość stalinowskiego prokuratora nie jest tym, na czym chciałyby się opierać współczesne organy skarbowe, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w sprawie kontroli skarbowej sklepów z "dopalaczami" duch Wyszynskiego unosi się nad czyimiś biurkami.

Trudno być -- mówię to szczerze, ale i bez niepotrzebnej pruderii -- miłośnikiem ekskrementów sprzedawanych pod marką "moc zabawy w jednym miejscu", bez względu na to, czy stoi za nim jakaś cypryjska spółka czy inna Euforia Shop (na marginesie: czy ktoś z Dopalacze.com uważa, że jeśli właściciel jest z Cypru, to art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny już nie obowiązuje?). Wydaje mi się jednak, że rozpętana nagonka, wymyślanie ustaw zakazujących wprowadzania do obrotu jakichś substancji tylko dlatego, że "są niezdrowe" to lekkie przegięcie.

Rzecz w tym, że osobiście nie uważam (jako libertarianin mam do tego dobre prawo), iżby moje własne przekonianie o niewłaściwości jakiegoś postępowania -- zaznaczam: jeśli to postępowanie nie wywiera skutku na zdrowie i życie innych osób -- uprawniało mnie do żądania wprowadzenia prawnych zakazów czynienia tego czegoś. Wprowadzanie prohibicji na jakiekolwiek dobro ma to do siebie, że nie ogranicza popytu, natomiast wskutek zmniejszenia podaży (i wprowadzenia elementu ryzyka w handlu) sprawia, że obrotem takim towarem chętniej zajmą się struktury mafijne.
(Na marginesie: walka z nielegalnymi substancjami to także wspaniały prezent dla władzy, która może dzięki temu jeszcze bardziej przykręcić śrubę obywatelom -- nie ma nic lepszego jak rewizja czy zatrzymanie do kontroli w celu sprawdzenia obecności używek w kieszeni).
Słowem: jeśli nie wiecie, ile amerykański rząd wydaje pieniędzy odebranych amerykańskiemu podatnikowi na zwalczanie zarazy, której by nie było, gdyby nie zakazy wprowadzane przez ów rząd (w interesie owego podatnika), to nawet nie zaczynajcie się zastanawiać kto i ile zapłaci za polowanie z nagonką na "dopalacze".

Wkurza mnie także obłuda władzy, która z jednej strony chętnie czerpie korzyści z "czarnej śmierci" -- okłamując nas, że środki z akcyzy idą na profilaktykę antynikotynową i leczenie chorych -- oraz łupie pijących alkohol, z drugiej zaś karze za samo posiadanie substancji, które ktoś kiedyś uznał za niedozwolone. Legalne są także sól i cukier, które też są szkodliwe. Ba, szkodliwe są słodycze (i też uzależniają), a jednak jakoś wolno je spożywać i sprzedawać.

Wolałbym też, aby organy skarbowe nie reagowały aż tak szybko na -- podsycane przez władzę -- społeczne oczekiwania zajęcia się tym procederem. Na pewno znajdzie się jakaś źle opisana faktura, jakiś nieprawidłowo zaksięgowany koszt, może nawet zaległość podatkowa.
Pytanie czy cały czas mamy w takich sytuacjach wspominać Eliota Ness, któremu nie udało się wprawdzie posadzić Ala Capone za złamanie prohibicji, ale znalazł u niego właśnie nieprawidłowości podatkowe.

Komentarze (12)
Niepodpisana "reklama" --... Demontaż akcji afirmatywnej pod...
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]