Gwiazdowski kontra Rzepa: ciekawy pozew, może być ciekawie
 Oceń wpis
   

cytat na weekend: "Redaktor Naczelny Rzeczpospolitej bardzo, ale to bardzo, przeprasza Pana doktora Roberta Gwiazdowskiego za opublikowanie w artykule z dnia 12 stycznia 2009 roku pt. "Interesy znanego doradcy" nieprawdziwych informacji naruszających Jego dobre imię oraz cześć i podważających Jego etykę zawodową.

Redaktor Naczelny Rzeczpospolitej"

Czytając inkryminowany tekst w "Rzepie" czułem, że mogę się zakładać, że Robert Gwiazdowski nie zostawi tej sprawy samej sobie. Na jego blogu pojawił się zapis pozwu, który wniósł (wniesie?) on przeciwko Piotrowi Lisickiemu, naczelnemu "Rzepy".

art. 38 ust. 1 prawa prasowego: Odpowiedzialność cywilną za naruszenie prawa spowodowane opublikowaniem materiału prasowego ponoszą autor, redaktor lub inna osoba, którzy spowodowali opublikowanie tego materiału; nie wyłącza to odpowiedzialności wydawcy. W zakresie odpowiedzialności majątkowej odpowiedzialność tych osób jest solidarna.

Technicznie: niedopatrzeniem, albo może nawet błędem, jest tak wąskie zakreślenie strony pozwanej: zgodnie z art. 38 ust. 1 prawa prasowego solidarną odpowiedzialność za tekst ponosi jego autor oraz redaktor odpowiedzialny za opublikowanie tekstu, a także wydawca gazety. Będzie kłopot, jeśli naczelny wykaże, że nie on zadecydował o pojawieniu się tego artykułu na łamach pisma.

 Procesowo: Robert Gwiazdowski -- mówię to bez właściwej mi złośliwości (i to nie tylko dlatego, że lubię jego komentarze) -- swoim pozwem wybił się ponad przeciętność. Jego roszczenie ogranicza się wyłącznie do przeprosin! -- żadnego milionowego zadośćuczynienia, żadnego żądania pieniędzy dla biednych dzieci z Lasek.
Nie będę ukrywał, że patrząc na gorszące projekty zmian w prawie prasowym oraz rosnącą pazerność oszkalowanych -- w tym polityków i innych starletek, które idą do sądu bo ktoś myśli, że majtek nie mają (a zachowują się, jakby nie tylko majtek, ale i klepek im brakowało) -- obawiałem się, że każdy nowy proces będzie oznaczał radykalną progresję oczekiwań... a tu taka miła siurpryza!

Pozwany będzie miał niezły zgryz dowodowy. Ma bowiem rację Gwiazdowski przywołując orzeczenie Sądu Najwyższego, w myśl którego "cześć, dobre imię i dobra sława człowieka są pojęciami obejmującymi wszystkie dziedziny życia osobistego, zawodowego i społecznego. Naruszenie czci może, więc następować zarówno przez pomówienie o ujemne postępowanie w życiu osobistym i rodzinnym, jak i przez zarzucenie niewłaściwego postępowania w życiu zawodowym naruszającym dobre imię danej osoby i mogące narazić ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lub innej działalności" (wyrok SN z 9 października 2002 r., IV CKN 1402/00).
W takim przypadku "Rzepa", aby uniknąć odpowiedzialności, będzie musiała bądź wykazać, iż działanie nie było bezprawne (wchodzi w rachubę np. uzasadniony interes publiczny), bądź też -- co jest trudniejsze procesowo -- przedstawienie dowodów na opisywane okoliczności.

Tak czy inaczej zapowiada się ciekawy proces. Ja już idę po piwko i paluszki.

PS o sprawie dowiedziałem się poprzez Vaglę, któremu właśnie cyknęło "12-year-old" a ja wcale nie wiem czy powinien się cieszyć ;-)

Komentarze (8)
Podatek od internetu dla... mStop: bunt mBankowego "starego...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]