UOKiK do Domeny.pl: co dwa grzyby w barszczu, to nie jeden
 Oceń wpis
   

Polecam uwadze Czytelnictwa -- w szczególności startutopistom, w których wiara nigdy nie zagaśnie -- ciekawy tekst opublikowany na łamach DI: "Domeny.pl ukarana przez UOKiK".

Cała sprawa jest odpryskiem afery wokół rejestratora domen działającego pod firmą Domeny.pl sp. z o.o. -- nomen omen chyba nie przez przypadek kojarzy się to z Dymamy.pl -- z siedzibą w Krakowie. Co tam się działo, szkoda przepisywać, wystarczy zajrzeć do historii choroby. Było tam i tworzenie promocji, których regulaminów nikt nie rozumiał, strasznie klientów rejestrami dłużników (o czym lojalnie uprzedzał KRD), aby następnie straszyć Dziennik Internautów sądem za wpisy na forum.

Treść decyzji UOKiK z 31 grudnia 2008 r. w sprawie Domeny.pl sp. z o.o. (DDK 37/2008) można pobrać stąd.

Jak to mówią: nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka, albo: gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. W sprawie Domeny.pl jest jednak pewnien ciekawy wątek, który daje dużo do myślenia na temat tego, co ludzie potrafią wymyśleć.

Otóż decyzją z dnia 31 grudnia 2008 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów -- i zakazał jej stosowania -- klauzulę w regulaminie, zgodnie z którą

Domeny.pl Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo dokonania zmian niniejszego regulaminu. Zmiany te obowiązują od chwili udostępnienia nowej wersji Regulaminu na stronie www.domeny.pl.W dużej ogólności chodzi o to, że zgodnie z art. 384(1) kc w przypadku umów ciągłych "Wzorzec wydany w czasie trwania stosunku umownego o charakterze ciągłym wiąże drugą stronę, jeżeli zostały zachowane wymagania określone w art. 384, a strona nie wypowiedziała umowy w najbliższym terminie wypowiedzenia." Co należy rozumieć w ten sposób, że jeśli usługodawcy przyjdzie do głowy zmieniać regulamin świadczenia usług -- przypomnijmy, iż taki regulamin jest częścią umowy -- klientowi powinno dać się troszkę czasu do namysłu oraz podjęcia ewentualnej decyzji o jej wypowiedzeniu. Zmiana nie może wchodzić w życie z dnia na dzień.

Sprawa nie byłaby może warta tekstu na Lege Artis -- w końcu dziś dymisja Ćwiąkalskiego i zaprzysiężenie Baracka Obamy na stopniach Kapitolu, dziś też rocznica koronowania Władysława Łokietka na króla Polski, o czym przecież warto wspomnieć -- ale w sprawie zastanawia mnie jedno.

Otóż Domeny.pl miała już podobną sprawę, której efekt można nawet znaleźć w rejestrze klauzul abuzywnych. Jak bowiem dowiadujemy się z treści decyzji w dniu 26 marca 2008 r. wydany został przez Sąd Okręgowy – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrok (sygn. akt XVII AmC 265/07) w którym to Sąd uznał za niedozwolone postanowienie i zakazał stosowania w obrocie z konsumentami między innymi postanowienia wzorca umowy o treści

Domeny.pl Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo dokonania zmian niniejszego regulaminu. Zmiany te obowiązują od chwili udostępnienia nowej wersji Regulaminu na stronie www.domeny.pl.

Nie, to nie jest zabawa w "znajdź 3 szczegóły". To klauzule z regulaminu poważnego przedsiębiorcy, który mimo wydanego w jego własnej sprawie wyroku podjął ryzyko dalszego stosowania postanowień wzorca uznanych za niedozwolone, aby następnie przekonywać UOKiK, że  "teraz to trzeba inaczej rozumieć"... -- bezcenne.

A na koniec uwaga natury ogólnej dla wszystkich tworzących serwisy internetowe, w których pamiętacie o tym, że jeśli zamierzacie świadczyć usługi -- nawet nieodpłatnie -- to regulamin musi być: zmieniajcie sobie postanowienia tego regulaminu dowolnie często, na w zasadzie dowolne treści. Ale: po każdej zmianie użytkownik musi mieć czas na rezygnację z usług (żadnych "wchodzi w życie z dniem ogłoszenia"), no i warto jednak przejrzeć rejestr klauzul niedozwolonych UOKiK.

Komentarze (10)
Internet z siedzibą w Warszawie Podatek od internetu dla...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-07-07 00:42
btbt:
"Słynne masło roślinne"
za komuny było masło prawdziwe solone w duzych belach na wage wiec nie pisz głupot
2017-07-04 16:50
Judith:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy ktoś tutaj potrzebuje pożyczki na spłatę długów lub długów, jeśli tak, to wystarczy, aby[...]
2017-05-19 17:26
herk:
88 i 14, liczby przeklęte
kolego, masz powaznie nasrane w bani :) jesli chcesz nam to wmawiac to wypierdalaj do egiptu[...]
2017-05-04 14:33
MĄDRY Z MIASTA:
Dlaczego Citibank zachowuje się jak zwykły phisher?
GŁUPI JASIO(A) ZE WSI, naprawdę jest mi bardzo przykro, że tak po chamsku ludzie traktują twoją[...]
2017-04-08 17:34
MRS VALICIA RENE:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Cześć... Jesteś my organizacjĘ ... chrześ cijań sskĘ ... utworzonĘ ..., aby pomóc ludziom w[...]