"Jako pracownik Skarbu Państwa"...
 Oceń wpis
   

"Nasi prawnicy wymyślili formułę, w której Tomasz Arabski występuje jako pracownik Skarbu Państwa. Blokując głowie państwa dostęp do samolotu naraził na niepotrzebne koszty swojego pracodawcę, czyli Skarb Państwa reprezentowany w tym przypadku przez Kancelarię Prezydenta. Trochę to skomplikowane, ale to jedyny sposób na wyegzekwowanie pieniędzy" -- miał ponoć powiedzieć jakiś urzędnik Kancelarii Prezydenta o chytrym planie pozwalającym na zmuszenie "kogoś od Tuska" do zapłaty za przelot Lecha Kaczyńskiego.

Chytry plan polega na tym, żeby pozwać -- do sądu pracy! -- ministra, który odmówił Kaczyńskiemu samolotu rządowego, przez co musiał on wziąć czarter za 150 tys. złotych.

Większej głupoty prawnej na tym szczeblu dawno nie widziałem. Widać, że weekend -- i Kaczyński pewnie wypoczywa -- bo normalnie poszliby doń po konsultacje, i się dowiedzieli, że ów "skomplikowany" myk to bubel na poziomie jakiegoś warzywniaka (bez obrazy dla dyrekcji warzywniaków).
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów "pracownikiem Skarbu Państwa"?? A tenże Skarb Państwa będzie reprezentowany -- w tym przypadku (sic!) przez Kancelarię Prezydenta??? Chyba w wyobrażeniach infantylnych pracowników Kancelarii Prezydenta (jak byłem dzieciakiem, chodziłem z ojcem na wycieczki do takiego lasu, na skraju którego była ogrodzone wysypisko, a przy bramie wielka tablica "SKARB PAŃSTWA"; no i w dziecięcej swej naiwności właśnie myślałem, że właśnie pod tą stertą śmieci ukryte są jakieś skrzynie ze skarbami...)

Panowie, przestańcie się błaźnić! Pracownik jest pracownikiem swojego pracodawcy, a tym jest -- zgodnie z art. 3 kodeksu pracy -- jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. W tym rozumieniu Skarb Państwa nie stanowi jednostki organizacyjnej, nie może być przeto pracodawcą (nawet dla pracowników Ministerstwa Skarbu Państwa pracodawcą będzie właśnie tenże organ).
Nic nie zmienia fakt, że ktoś bierze pieniądze "za służbę publiczną", że są to pieniądze publiczne, że niby ma coś o nich do powiedzenia Skarb Państwa (nie ma, ale to już najmniej istotne w tej sprawie).

Pracodawcą w przypadku osoby zatrudnionej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest -- tylko i wyłącznie -- KPRM. Podobnie pracodawcą dla pracowników Kancelarii Prezydenta będzie wyłącznie ta Kancelaria (mam nadzieję, że prawnicy, którzy wymyślili "taką skomplikowaną formułę" przestaną brać pieniądze za wymyślanie kompletnych nonsensów).
Nawet jeśli pieniądze idą "via Skarb Państwa" do tych organów administracji, nie oznacza to, że którykolwiek inny organ może dowolnie nazywać się "reprezentantem Skarbu Państwa" i na tej podstawie kierować do sądu pracy pozwy przeciwko jakimkolwiek urzędnikom.

Najprościej rzecz ujmując: bubel do sześcianiu nad sześciany. Głupsze od pomysłów PSL na załatwienie kontraktów na opcje (acz mniej szkodliwe).
Myślę, że będzie dobry przykład dla wykładowców prawa pracy. Taki do pośmiania się.

Komentarze (1)
...zostanie obciążony wszystkimi... MPWiK odpowiada w sprawie...
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]