Rządzie, nie kradnij
 Oceń wpis
   

Do wyborów Platforma szła pod hasłami prawie że liberalnymi: likwidacja podatku Belki, reforma KRUS, likwidacja podatku Religi (no to się akurat udało zrobić -- z rocznym poślizgiem), obniżenie ogólnych obciążeń podatkowych i składkowych pracowników (tu PO poparła chwalebny pomysł rządu PiS, aby ostatnio zacząć zastanawiać się nad ich podwyższeniem...). Pewnie było coś tam jeszcze, ale biorąc pod uwagę moją świadomość, że liberalizm PO ogranicza się do warstwy leksykalnej haseł wyborczych -- toć to zwykły łżeliberalizm -- nie przywiązywałem do tego szczególnej uwagi.

Po wyborach -- zgodnie z zasadą, iż byt określa świadomość -- gabinet Donalda Tuska zaczął się wycofywać z części deklaracji. Jak to mówią: myśmy nie wiedzieli, ale teraz już wiemy, że tak się nie da. Doszedł do tego ten cały kryzys, co już w ogóle -- w rozumieniu premiera i jego ministrów -- usprawiedliwia rezygnację z liberalnych zapowiedzi (wiadomo, że problemy wynikające z przeregulowania gospodarki najlepiej rozwiązuje się poprzez... głębsze regulacje).
O likwidacji podatku od oszczędności bankowych -- w mojej ocenie jest on równie niesprawiedliwy, jak podatek od spadków i darowizn: wszakże pieniądze zgromadzone na rachunkach pochodzą najczęściej z już opodatkowanego wynagrodzenia -- wprawdzie wspomniała ostatnio KNF, ale bez wsparcia ministra finansów są to tylko dywagacje bez większej wartości.

No i ostatnio pękł rządowy wór z pomysłami na wyszarpanie dodatkowych zaskórniaków dla fiskusa od podatników. Pierwsza rewelacja: zgodnie z ekotryndami będziemy płacić, zamiast akcyzy, podatek ekologiczny od pojazdów. Według wstępnych ustaleń byłoby to coś kole 500 zł za auto w wieku do 9 lat oraz aż 3000 złotych za pojazd blisko pełnoletni.

W pierwszym odruchu pomysł mi się spodobał, sądziłem bowiem, że chodzi o uzależnienie stawki podatku od faktycznej emisji spalin: nabywca jakże modnej ostatnio pseudoterenówki może i powinien płacić więcej od kierowcy poruszającego niesmrodzącym autkiem, jednak mina mi zrzedła, kiedy uświadomiłem sobie, że podatek w zaproponowanej formie będzie dodatkowo karał uboższych Polaków, których i bez tego nie stać na nowe cztery kółka.
Co więcej, nie uważam, żeby budowanie zależności pojazd nowy=ekologiczny było zawsze stosowne. Jestem przekonany, że można wskazać auto choćby i 10-letnie, które będzie emitowało mniej smrodu, niż nówka sztuka z salonu.

Mało tego, najprawdopodobniej rząd przymierza się do obciążenia daniną także właścicieli pojazdów już będących w ruchu -- od których już zapłacono akcyzę -- co wydaje mi się szczególnie niestosowne, a może nawet niezgodne z konstytucją. (Ciekawą krytykę ekopodatku na gruncie ekonomiczno-społecznym przedstawił Jacek Sierpiński, polecam.)

Jest też nowość, o której media poinformowały dziś: rząd planuje obciążenie nas kolejną składką, tym razem 1-1,5% dochodu na finansowanie pomocy dla osób wymagających stałej opieki. Dodatkowe obciążenie oznaczałoby, a jakże, obniżenie naszych pensji, ale przynajmniej -- jak pisze Gazeta -- "Uzyskane w ten sposób 6-8 mld zł zasiliłyby odrębny fundusz, którym zarządzałby NFZ".

Jeśli ktoś pamiętał, że podczas kampanii PO zapowiadała zmniejszenie biurokracji -- w sejmie powołano nawet specjalną komisję (efektów jej pracy, powiedzmy sobie szczerze, raczej nie widać, z wyjątkiem "jednego okienka", które już budzi kontrowersje) -- to można się zdziwić. Jakże to: miała być likwidacja złogów biurokratycznych i zmniejszenie obciążeń, a chce się nam zaserwować odrębny fundusz, w dodatku zarządzany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (czytaj: ekspertów od zarządzania z NFZ)?

Komentarze (12)
Co ja mam do powiedzenia o The... Wniosek do prokuratury o...
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]