Dlaczego policja interweniowała podczas Masy Krytycznej?
 Oceń wpis
   

Kolejne kuriozum pt. durna policja jak nie wie co robić, to na wszelki wypadek się przyczepi: piątkowa wrocławska Masa Krytyczna skończyła się interwencją policji, wylegitymowaniem i spisaniem wszystkich 500 rowerzystów. Przyczyna? Bo 500 rowerów blokowało ruch w centrum miasta.

Zastanawiam się gdzie uczą takiej logiki -- w Szczytnie czy na 13 posterunku? Jeśli komendant miejski policji we Wrocławiu (celowo opisuję dość dokładnie osobę, która podjęła tę decyzję -- dla Gógla karmienia) uważa, że 500 rowerów jest w stanie zakorkować ulice, to dlaczego policja nie interweniuje, kiedy 500 -- albo i 5000 samochodów -- wcale niegorzej blokuje ulice? Czyżby gdzieś w PORD było napisane, że ulice są nur fur samochody, a rowerami wolno tam wjeżdżać tylko w mniejszych -- ale jakich?! -- ilościach?
(Nie pytam już nawet dlaczego gliniarze nie interweniują, choćby słownie, na widok wieśniaków w swoich oszpachlowanych i oskrzydlonych bolidach blokujących skrzyżowania wjeżdżając bez możliwości opuszczenia go z drugiej strony...)

art. 33 PORD
1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
1a. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.
2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
3) czepiania się pojazdów.
4. Na przejeździe dla rowerzystów, kierującemu rowerem zabrania się:
1) wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd;
2) zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny.
5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem lub
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.
6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1-3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

disklajmer: autor jest nieideologicznym rowerzystą, pedałującym nawet do pracy (zwykle między marcem a grudniem)Przeczytałem prawo o ruchu drogowym jeszcze raz, to co stoi tam o rowerach. Na wuja pana, nie ma przepisu, który zabraniałby pięciuset wrocławianom równoczesnego wyskoczenia na rower! Owszem, art. 32 ust. 2 pkt 1 PORD mówi, że w zorganizowanej kolumnie nie może jechać więcej niż 15 rowerów, ale -- czytajcie dokładnie! -- samochodów osobowych nie powinno jechać więcej niż 10.
Jeśli jest ich więcej, kolejna kolumna może jechać 200 metrów z tyłu (dla rowerów) oraz całe pół kilometra (dla samochodów). Czy mam rozumieć, że od tego piątku policja będzie rozdzielała samochody stojące w korkach według tego przepisu?

I dalej: owszem, co do zasady jest wymóg korzystania przez kierującego rowerem ze ścieżki rowerowej -- jeśli takie coś w ogóle występuje -- zaś na chodnik wolno wskoczyć dopiero wówczas, jeśli nie ma pobocza (LOL, to jest w ogóle piękne -- jazda poboczami naszych szos), albo dozwolona prędkość na ulicy jest większa niż 50 km/h, zaś chodnik wzdłuż tej drogi ma minumum 2 metry szerokości.
Oznacza to, że teoretycznie rowerzysta powinien ryzykować życiem pedałując obok śmigających samochodów, tylko dlatego, że dozwolona prędkość na takiej drodze wynosi 50 km/h. Szczerze się przyznam: przepis ten mam serdecznie w 4 literach i łamię go częściej nawet, niźli zakaz wypijania piwa w krzakach.

Nie mam pojęcia dlaczego policja postanowiła zainteresować się Masą Krytyczną. Wylegitymowanie 500 rowerzystów to wyzwanie nie lada, a pamiętać trzeba, że organ nie jest już taki sprawny jak w czasach Pomarańczowej Alternatywy (zresztą pała też łatwiejsza w użyciu jest od notatniczka).
Mam jednak nadzieję, że komendant miejski ma na to całkiem sensowne wytłumaczenie. Bo jeśli nie -- to mój całkowicie prywatny pogląd -- to powinien tłumaczyć się przed przełożonymi. Powiedzmy sobie szczerze: dyskryminowanie 500 kolarzy -- takich samych uczestników ruchu -- w obliczu stojących obok w identycznym korku 5000 samochodów jest zwykłą bezczelnością.

Komentarze (61)
Kupujesz wódkę? Uśmiechnij się! Gwałtowny atak krwiożerczej...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]