Są odpowiedzi na pytania o Codziennik Prawny
 Oceń wpis
   

Jak pamiętają najwytrwalsi Czytelnicy LA swego czasu wziąłem się za temat portalu internetowego CodziennikPrawny.pl założonego przez biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Przyznam, że wiedziałem, że troszkę ryzykuję; ombudsman to chyba jeden z nielicznych urzędów w Polsce, który ludzie z definicji wielbią (bierze się to chyba z tego, że RPO zwykle bierze w opiekę biednych i pokrzywdzonych), więc łatwo można zarobić łatkę niedobrego prawnika, który czepia się fajnej i pożytecznej inicjatywie Rzecznika.

Zdania nie zmieniam: nadal uważam, że serwis jest kiepski, nieładnie wykonany, baza wiedzy jest słaba (poniżej znajdziecie Państwo częściową odpowiedź na pytanie dlaczego tak jest), wyszukiwarka miejsc, gdzie można znaleźć pomoc prawną -- niefunkcjonalna.

W Codzienniku Prawnym, na jedynce, króluje sam dr Kochanowski we własnej osobie: piękne zdjęcie oraz "Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił...", "Rzecznik Praw Obywatelskich zorganizował konferencję...", "Rzecznik Praw Obywatelskich był gościem redaktora..." oraz podsumowanie: "Dzień Otwarty z Rzecznikiem Praw Obywatelskich...".
Jak na serwis, który ma tłumaczyć i wyjaśniać -- bo taki ma ponoć być Codziennik Prawny -- troszkę za wiele.

Podobnego zdania jest Artur Kurasiński, innego zdania jest Grzegorz Marczak. Ba, w komentarzu na AntyWebie zarobiłem nawet na łatkę "zakompleksionego człowieczka, typowego prawnika", bo wiadomo, że w tym zawodzie "g...o można mieć w głowie" -- grunt, żeby mieć plecki.
Tak, to cały ja.

Wracając ad rem. Pozwoliłem sobie wówczas zadać publicznie oraz w listelu przesłanym na adres rzecznika prasowego Rzecznika Praw Obywatelskich kilka pytań, na które dziś (co za zbieg okoliczności) dostałem odpowiedzi od p. Marty Kukowskiej, Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej w Biurze RPO.

Teraz suche fakty, jak to sobie przemyślę i zbiorę trochę danych -- pomyślę o ustosunkowaniu się do niektórych choćby spraw.

 

LA: Jaki jest koszt zaprojektowania, zbudowania i wdrożenia portalu? Według informacji prasowych wykonanie projektu zajęło aż 2 lata, ile osób przez ten czas pracowało nad powstaniem portalu?

RPO: Koszt zaprojektowania i wykonania portalu codziennikprawny.pl na podstawie umowy BRPO/311/37/2009 wyniósł 65.784,84 zł brutto.
Prace związane z realizacją całego przedsięwzięcia pod nazwą "Poradnik Prawny" (którego kluczowym elementem jest właśnie portal internetowy, jako narzędzie i szerokie forum prezentacji i aktualizacji w możliwie przystępnej formie, tj. w postaci pytań i odpowiedzi treści merytorycznej Poradnika), istotnie trwały dwa lata. Olbrzymią większość tego czasu pochłonęło przygotowanie publikacji merytorycznej Poradnika.      W pracach redakcyjnych Poradnika uczestniczyło ogółem ok. 70 pracowników Biura, którzy łączyli dodatkową pracą nad przygotowaniem zawartości merytorycznej Poradnika ze zwyczajowo wykonywanymi w ramach poszczególnych zespołów problemowych Biura RPO obowiązkami zawodowymi.


Według informacji zaszytych w kodzie źródłowym strony twórcą serwisu jest agencja interaktywna Mediovski (http://www.mediovski.pl/). W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie:
- gdzie i kiedy było ogłoszenie dot. zamówienia publicznego na wykonanie portalu CodziennikPrawny.pl?
- kiedy agencja Mediovski wygrała taki przetarg, ilu było jego uczestników?
- jaka jest wartość umowy na stworzenie portalu zawartej z agencją Mediovski?


Wykonawcą umowy na zaprojektowanie i wykonanie portalu jest firma Edu Labs S.C. z siedzibą w Warszawie.
Ze względu na wartość zamówienia, umowę BRPO/311/37/2009 zawarto z wyłączeniem stosowania przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych na podstawie art. 4 pkt 8 tejże ustawy, zgodnie z obowiązującą w Biurze RPO procedurą udzielania zamówień publicznych.
Umowa dopuszcza możliwość udziału osób trzecich przy realizacji Portalu.
Wartość w/w umowy została przywołana w odpowiedzi na pyt.1.


Jaki jest koszt utrzymania, serwisu i hostingu portalu? Kto się nim zajmuje? Jeśli jest to podmiot zewnętrzny - w jaki sposób go wyłoniono? Czy w drodze zamówień publicznych? Gdzie jest stosowne ogłoszenie?

Koszt utrzymania i hostingu portalu w okresie 5.06.2009 – 31.05.2011, na podstawie umowy BRPO/311/52/2009 wynosi 16.367,52 zł brutto (wysokość abonamentu miesięcznego to 681,98 zł brutto).
Zadania operatorskie związane z aktualizacją treści Poradnika realizuje jednostka informatyczna Biura RPO w oparciu o zlecenia redakcji Portalu.
Wykonawcą umowy jest firma Krakowskie e-Centrum Informatyczne JUMP S.J. z siedzibą w Krakowie, którą wyłoniono na podstawie art. 4 pkt 8 tejże ustawy, zgodnie z obowiązującą w Biurze RPO procedurą udzielania zamówień publicznych – z uwagi na wartość zamówienia.


Czy portal został zarejestrowany w rejestrze czasopism prowadzonym przez właściwy Sąd Okręgowy? Według informacji na stronie http://codziennikprawny.pl/strona/o_nas redaktorem naczelnym jest dr Janusz Kochanowski, co wskazuje, że rejestracji takiej zapewne dokonano. Czy można prosić o sygnaturę sprawy i numer w rejestrze?

RPO stoi na stanowisku, że portal nie podlega rejestracji w rejestrze dzienników i czasopism prowadzonym przez właściwy Sąd Okręgowy.


W jaki sposób wybrano przedsiębiorstwa -- portale, wydawnictwa i serwisy blogowe - będące partnerami CodziennikaPrawnego.pl? Kto dostarczył wzory pism procesowych, umów itd.? Jakie są świadczenia wzajemne ze strony serwisu? Jeśli materiały zostały udostępnione za odpłatnością -- jaka jest wysokość faktury? Jaką rolę pełni w tym wszystkim serwis blogowy Salon24.pl?

Do współpracy przy projekcie Codziennik Prawny, Rzecznik Praw Obywatelskich zaprosił szereg organizacji pozarządowych, mediów, spółkę Gadu-Gadu oraz wydawnictwo prawnicze C.H. Beck. Jeżeli chodzi o wybór Centrum Edukacji Obywatelskiej, Pan Rzecznik kierował się wcześniejszymi bardzo dobrymi doświadczeniami we współpracy z tą organizacją – od dwóch lat Biuro RPO wspólnie z CEO organizuje z sukcesem program edukacyjny dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej „Poznaj swoje prawa z Rzecznikiem Praw Obywatelskich”. Ma to dla naszego projektu znaczenie, ponieważ na zbliżający się rok szkolny zaplanowaliśmy również program edukacyjny kierowany do nauczycieli i młodzieży szkolnej. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to kolejna z organizacji z którą Biuro RPO stale współpracuje. Jej udział ma również na względzie cele promocyjne przedsięwzięcia wśród młodzieży, m.in. na tegorocznym Festiwalu Przystanek Woodstock. Jeżeli chodzi o udział mediów, to Rzecznik Praw Obywatelskich skierował pisma z propozycją współpracy m.in. do największych portali internetowych. Pierwszym portalem który podjął propozycję współpracy był ONET.pl. Inne organizacje oraz media zostały wybrane na podobnej zasadzie.

Jednym z kryteriów wyboru było obywatelskie zaangażowanie mediów, przykładem jest tutaj portal NGO.pl, oraz jeden z portali Grupy Polskapresse – portal Wiadomosci24.pl.


Materiały promocyjne po stronie BRPO zostały udostępnione nieodpłatnie. Wzajemne świadczenia zostały szczegółowo określone w zawartych przez Biuro RPO umowach patronackich. Wzory pism procesowych oraz umów zostały przygotowane przez zleceniobiorców. Koszt przygotowania wzorów pism i umów wyniósł 6 tys. zł brutto.

Komentarze (21)
Kiedy 10 może być tylko mniej... Codziennik Prawny -- kto, za...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]