Utwór zależny albo dozwolony użytek w kampanii politycznej
 Oceń wpis
   

Ciekawostka, doskonała na piątkowy dzień: nadchodzące wybory na gubernatora stanu New Jersey, a dokładnie -- czy w walce politycznej można posłużyć się stroną internetową zainspirowaną jedynką popularnego dziennika.

Na taki pomysł wpadli członkowie Republican Governors Association (skądinąd interesujące stowarzyszenie republikańskich gubernatorów), którzy chcąc nie dopuścić do elekcji Jona Corzine -- kontrowersyjnego gubernatora, któremu wypomina się różne rzeczy z zakresu moralności i nie tylko -- utworzyli całkiem zgrabną stronkę poświęconą działalności obecnego gubernatora.
Bajer The Corzine Times, taki tytuł nosi stronka administrowana przez RGA, polega na tym, że jej lejałt i logo są w wyraźny -- i nieoszukiwany, jak sądzę -- sposób zapożyczone z NYT.
Zresztą sami porównajcie.

Jak łatwo się domyślać, nie spodobało się to wydawcom NYT, których zdaniem powstanie serwisu nawiązującego charakterem oraz kształtem logo, a także użytymi fontami, do winiety New York Times, może naruszać prawa wydawcy NYT. W przesłanym do RGA wezwaniu wskazują, że strona The Corzine Times oparta jest nie tylko na tekstach pochodzących z innych czasopism (nie chce mi się przeklikiwać przez poszczególne materiały, ale faktycznie, można mieć wrażenie, że twórcy skorzystali z opublikowanych już artykułów krytycznych wobec polityki gubernatora NJ).

Takie podobieństwo może, zdaniem NYT, także wprowadzać w błąd odbiorców co do autorstwa strony oraz tworzyć wrażenie, że wydawca NYT jest w jakikolwiek sposób powiązany z RGA. Działania takie są zakazane przepisami Copyright Act z 1976 r. oraz regulującym kwestie korzystania i ochrony znaków towarowych Lanham Act.
Republikanie dostali 3 dni na usunięcie bezprawnych materiałów, zaś jeśli się nie dostosują, The New York Times Company zastrzega sobie prawo do podjęcia wszelkich kroków w celu ochrony swoich praw.

W tym miejscu stajemy przed dylematem, przed którym stali także twórcy polskich kampanii wyborczych: na ile dozwolone jest, w oparciu o dozwolony użytek bądź konstrukcję utworu inspirowanego innym dziełem (pamiętając, że amerykański fair use wygląda jednak nieco inaczej, niż konstrukcje z naszego art. 23 pr.aut. i nast.), nawiązywanie do cudzych utworów.

Bez wątpienia -- przekładając temat na polski grunt -- nie miałby tu zastosowania art. 31 pr.aut., który zezwala na bezpłatne wykonywanie rozpowszechnionych utworów podczas m.in. imprez szkolnych i uroczystości państwowych, z wyłączeniem jednak kampanii wyborczych. Sęk w tym, że nie ma tu przypadku wykonywania utworu, jest li tylko (tylko?) korzystanie z -- no właśnie, znów muszę zadać to pytanie -- opracowania cudzego utworu (co wymagałoby zgody twórców), czy raczej powstał tu utwór inspirowany, co przecież nie wymaga takiego zezwolenia?

[za Copyrights & Campaigns]

Komentarze (3)
Co to jest prawda? Rumble In The Jungle
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]
2017-07-07 00:42
btbt:
"Słynne masło roślinne"
za komuny było masło prawdziwe solone w duzych belach na wage wiec nie pisz głupot
2017-07-04 16:50
Judith:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy ktoś tutaj potrzebuje pożyczki na spłatę długów lub długów, jeśli tak, to wystarczy, aby[...]
2017-05-19 17:26
herk:
88 i 14, liczby przeklęte
kolego, masz powaznie nasrane w bani :) jesli chcesz nam to wmawiac to wypierdalaj do egiptu[...]
2017-05-04 14:33
MĄDRY Z MIASTA:
Dlaczego Citibank zachowuje się jak zwykły phisher?
GŁUPI JASIO(A) ZE WSI, naprawdę jest mi bardzo przykro, że tak po chamsku ludzie traktują twoją[...]