Codziennik Prawny -- kto, za ile, dlaczego
 Oceń wpis
   

Temat Codziennika Prawnego -- nie będę owijał w bawełnę -- zaciekawił mnie na tyle, że postanowiłem poświęcić troszkę więcej uwagi zbadaniu sprawy. Przy nieocenionej, bez zbytecznego krygowania się, pomocy P.T. Czytelników.

Dziś, w pierwszym z serii tekstów na tapetę biorę temat: kto to zrobił i dlaczego tak drogo? To chyba podstawowe pytanie, zważywszy, że koszt zaprojektowania i wykonania portalu to niebagatelna kwota 65784,84 zł brutto, a fakturę zapłaciliśmy -- proszę nie zapominać -- my wszyscy: podatnicy.

Zgodnie z informacją uzyskaną od rzecznika prasowego RPO kontrakt na projekt i wykonanie dostała Edu Labs s.c. z Warszawy, a ponieważ wartość umowy nie przekraczała kwoty 14 tys. euro, zamówienia można było udzielić bez zachowania procedury określonej przepisami ustawy prawo zamówień publicznych (art. 4 pkt 8).

Pierwsza sprawa to kwestia wartości zamówienia. Pod poprzednim wpisem rozgorzała na ten temat dyskusja i padały kwoty od 1 tysiąca złotych, aż do owych 65 tys.Postanowiłem zatem zapytać człowieka, który jest dla mnie autorytetem jeśli chodzi o tworzenie rozbudowanych serwisów na zlecenie dużych przedsiębiorstw. Zdaniem Igora Gnota, prezesa spółki Activeweb, portal CodziennikPrawny.pl wydaje się być stosunkowo prostym zadaniem, brak jest bowiem zaawansowanej technologii czy grafik, które mogłyby zwiększać koszt prac. W jego ocenie podobny serwis można spokojnie wykonać za 30 tys. złotych.
Gnot wskazuje przy okazji pewne błędy jeśli chodzi o pozycjonowanie Codziennika: większość stron jest pozycjonowana na hasło "codziennik prawny", nie zaś np. na "jak ustala się wysokość czynszu", co wydaje się logiczne.

Drugi temat to: dlaczego właśnie owe 65 tys., a nie troszkę mniej, albo troszkę więcej? Tu znów wydaje się, że trzeba wyjść od owej kwoty 14 tys. euro, która pozwala zapomnieć o zamówieniach publicznych i po prostu dać zamówienie. Czytelnicy próbowali w komentarzach pod poprzednim tekstem przeliczać owe 65 tys. złotych na 14 tys. euro, ale biorąc pod uwagę, że nie znamy dokładnej daty zawarcia umowy (choć był to zapewne już 2009 rok), możemy przypuszczać, że kurs mieścił się gdzieś pomiędzy 4,1721 a powiedzmy 4,7013 zł.
Łącznie daje to coś pomiędzy 58,3 a 65 tys. złotych -- co oznacza, że ta druga kwota pasuje jak ulał. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 ustawy o zamówieniach publicznych do określenia ceny stosuje się art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o cenach, a to oznacza, że mówimy o wartości brutto.

Trzecia wątpliwość: dlaczego zlecenie otrzymała firma Edu Labs, której dokonania są na tyle nikłe, że nie dorobiła się jeszcze własnej strony internetowej? Czy naprawdę jest tak, że już nikt nie chce wziąć intratnego zlecenia z sektora publicznego, więc trzeba łapać kogo się da? A może de facto zlecenie wykonała -- sugeruje to nieśmiało tak content="Agencja Interaktywna Mediovski" -- bliżej nieokreślona agencja Mediovski (piszę, że nieokreślona, bo nie wiem, spółka to czy działalność gospodarcza -- ogólnie tajemnicza sprawa), która ma -- przypadek? -- tak sam adres, jak Edu Labs s.c. 

Mediovski i Edu Labs mają jeszcze jedną wspólną cechę: osobę Michała Szkodzińskiego (hmm jeszcze parę godzin temu strona mnie wpuszczała, a teraz jest komunikat "403 forbidden"), studenta informatyki Politechniki Warszawskiej, który przedstawia się zarówno jako IT Manager w Mediovskim, jak i IT Manager w Edu Labs.

Skontaktowałem się z p. Michałem w sprawie referencji Edu Labs -- wszakże nikt mi nie opowie lepiej z czego znane jest to przedsiębiorstwo, jak zatrudniony IT manager -- jednak po odpowiedzi, iż wyczerpujących wyjaśnień udzieli mi przedstawiciel spółki, nie odezwał się do mnie ani ów przedstawiciel, ani sam Michał Szkodziński.
Nie wiem zatem, jakie to wcześniejsze osiągnięcia sprawiły, że Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydował się powierzyć wykonanie portalu CodziennikPrawny.pl właśnie firmie Edu Labs.

Być może dałoby się szukać odpowiedzi na pytanie dlaczego akurat Edu Labs -- dziękuję za zwrócenie na ten wątek uwagi Anonimowemu Czytelnikowi, który dużo mi w sprawie pomaga -- w biurze ombudsmana, a zwłaszcza u pani Urszuli Szkodzińskiej, dyrektor Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Być może dałoby się, gdyby nie solenne dementi Michała Szkodzińskiego z Edu Labs/Mediovski, który kategorycznie stwierdził, że pani Urszuli Szkodzińskiej nie zna (ze wzajemnością), zaś sprawa jest li tylko całkowicie przypadkowym zbiegiem okoliczności.

O ewentualne powiązania między osobą kierującą biurem RPO oraz -- jak informuje strona www rzecznika -- zajmuje się nadzorowaniem gospodarki finansowej urzędu zapytałem rzecznika prasowego RPO, jednak do chwili publikacji tego tekstu nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.
Pozostaje mi tylko, z prawdziwą przyjemnością, dać wiarę zapewnieniom p. Michała Szkodzińskiego.

Tak, to naprawdę zadziwiający zbieg okoliczności, że dobrze płatne zlecenie na wykonanie serwisu internetowego dostaje nikomu nieznana firma, w której dość istotne stanowisko zajmuje młody student informatyki, a który całkowicie wskutek zbiegu okoliczności nosi takie same nazwisko jak osoba kierująca biurem Rzecznika Praw Obywatelskich.

W kolejnych odcinkach -- bo tematyką Codziennika Prawnego zamierzam pozajmować się jeszcze przez kilka dni -- pozastanawiam się ile kosztowała merytoryczna praca 70 pracowników urzędu RPO i dlaczego dało to taki efekt, dlaczego partnerem operacji jest Onet.pl a nie np. Wirtualna Polska, za co naprawdę zapłacono 6 tys. złotych i co ma do tego Salon24.pl.

 

EDIT: otrzymałem właśnie informację od p. Roberta Smolarka, partnera zarządzającego Edu Labs s.c., w której wyjaśnia kilka wątpliwości:

W związku z Pana publikacją i dyskusją która się wokół niej pojawiła, poniżej ustosunkowałem się do Pana pytań i wątpliwości.

1. Wykonawca projektu
Edu Labs S.C. (wykonawca projektu) w związku ze zmianą wizerunku i profilu działalności (obecnie agencja interaktywna) w miesiącu czerwcu br. oficjalnie
zmieniła swoją nazwę na Mediovski S.C. Brak podpisu pod projektem wynika z zapisów
umowy.

2. Realizacja projektu
Realizacja projektu zajęła agencji ok. 3 miesiące. Wspomniane w komunikacie
Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dwa lata dotyczyły prac merytorycznych
komitetów redagujących.

3. Wartość projektu
Wartość projektu to 53.922,00 zł, 22% kwoty podanej w oficjalnym komunikacie
Biura Rzecznika Praw Obywatelskich stanowi podatek VAT.

4. Doświadczenie wykonawcy
Spółka funkcjonuje na rynku od ponad 2 lat i zrealizowała w tym czasie kilkadziesiąt
projektów internetowych, w tym kilka dla sektora publicznego.
Wybrane realizacje dostępne są pod adresem http://www.mediovski.pl/#portfolio

5. Użyteczność i design serwisu
Wymagania funkcjonalne i graficzne serwisu CodziennikPrawny.pl zostały bardzo dokładnie określone przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

6. Zbieżność nazwisk
Zbieżność nazwisk pomiędzy Panią Dyr. Urszulą Szkodzińską i Panem Michałem Szkodzińskim jest przypadkowa i nie ma związku z projektem Codziennika Prawnego.

EDIT2: z informacji rzecznika prasowego BRPO: "uprzejmie informuje, że pani Urszula Szkodzińska, Dyrektor Biura RPO nie zna pana Michała Szkodzińskiego, a zbierzność nazwisk jest kwestią przypadku."

Uff, przynajmniej ten wątek mamy wyjaśniony.

Komentarze (60)
Są odpowiedzi na pytania o... Czyj jest Tweet?
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]