Nieuczciwa konkurencja w AdWords [reklama kontekstowa]
 Oceń wpis
   

Coraz częściej dostaję od P.T. Czytelników pytania odnoszące się do prawnych aspektów reklamy. Pytacie o reklamę porównawczą, o kryptoreklamę, o reklamę napojów alkoholowych lub hazardu, o reklamę kontekstową.

No i nadarzyła się właśnie okazja do zajęcia się właśnie reklamą kontekstową, a ściśle: nieuczciwą konkurencją w reklamie kontekstowej (przeszło rok temu pisałem o podobnej sprawie, acz nic tak chyba nie działa jak zajęcie się tematem z naszego krajowego podwórka).

Temat jest prosty: jest oto sobie Open Medica, portal -- albo raczej sieć portali -- poświęconych zdrowiu, medycynie, i temu wszystkiemu, o czym wolę nawet nie wiedzieć. I jest też startup Konsylium24.pl, czyli "największa i najszybciej rosnąca społeczność lekarzy on-line" -- de facto coś na wzór forum internetowego.
Co robi startutopista, który uważa, że jest największy, ale martwi się, że nikt dotąd tego nie dostrzegł? Zaczyna mierzyć do większych od siebie, a odkąd na reklamę w AdWords stać prawie każdego, najprościej przecież wypromować się na frazy, na które użytkownicy wyszukują usługi konkurencji.

Schemat jest prosty: wklepuję "open medica" a dostaję podpowiedź: "Szukasz Open Medica? Jesteś lekarzem? Zobacz tutaj... konsylium24.pl".

zrzut ekranu wyszukiwarki openmedica

Sprytne, ale -- bez względu na to, czy Activeweb sp. z o.o. zarejestrowała znak towarowy Open Medica, czy też tego nie uczyniła -- nieprawidłowe.

Jak już bowiem pisałem każdy przypadek korzystania z cudzej renomy w reklamie kontekstowej można bowiem oceniać przez pryzmat czynu nieuczciwej konkurencji, która na mocy art. 3 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji polega także na stosowaniu nieuczciwej bądź zakazanej reklamy. Czynem takim w zakresie reklamy będzie reklama, która jest sprzeczna z przepisami prawa lub dobrymi obyczajami (art. 16 ust. 1 pkt 1), a zatem także reklama, w której nieuprawniony podmiot posługuje się nazwami handlowymi lub innymi oznaczeniami indywidualizującymi produkty (to są inne kategorie, niż znaki towarowe -- por. art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym).
Można się jeszcze zastanawiać nad zakazem reklamowania produktu w sposób sugerujący jego wykonanie przez innego przedsiębiorcę (art. 7 pkt 13 ustawy o przeciwdziałaniu...) 

Mówiąc po ludzku: nie jest w Polsce dozwolona reklama, w której korzysta się, w celu zanęcenia klientów, z oznaczeń przynależnych innym przedsiębiorcom, nawet jeśli te oznaczenia nie stanowią zastrzeżonego znaku towarowego.

I na zakończenie: Grupa Rx sp. z o.o. (twórca Konsylium24.pl) istnieje przeszło 6 lat, ale na swojej stronie nie dorobiła się jeszcze wszystkich informacji, o których mówi art. 206 par. 1 ksh (por. Obowiązki informacyjne przedsiębiorców -- raz jeszcze).

disklajmer: Autor tekstu zna się z prezesem Activeweb sp. z o.o., a nawet ze sobą współpracują

Komentarze (17)
Posła Karpiniuka definicja polityka Wściekły urzędnik znów...
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]