Za brzydko, za biednie... (sztuka służebna wobec władzy)
 Oceń wpis
   

stara pocztówka z WałbrzychaCo mają zrobić municypalne władze, jeśli na wystawie fotograficznej pojawiają się zdjęcia, które pokazują życie w tym mieście w czarnych kolorach? Zgadliście Państwo: wystawę należy zamknąć. Tak z pewnością stałoby się w Birmie, w Mińsku, pewnie w Czelabińsku -- tak stało się w Wałbrzychu.

Temat jest prosty: to piękne (kiedyś, kiedy było jeszcze Waldenburgiem) miasto zostało sfotografowane przez dwóch maturzystów z Tarnowa w taki sposób, że zamiast skupić się na Szczawnie-Zdrój czy Książu, pstrykali wałbrzyską biedę: zniszczone domy, biedaszyby, dzieciaki, które nie mają co ze sobą zrobić, wulgarne napisy na murach...
Zdjęcia spodobały się szefowi Galerii pod Atlantami, zrobiło się wystawę; a że odmalowany obraz był kontrowersyjny, zaś galeria mieści się na wałbrzyskim Rynku -- zrobił się szum. Bo przecież nie o taki Wałbrzych walczymy.
I szefowa biblioteki (miejskiej), przy której afiliowana jest galeria, po 2 dniach kazała wystawę ściągnąć. Dyrektorkę biblioteki (miejskiej) wsparł (?) wiceprezydent tego pięknego miasta, dr Piotr Sosiński (piszę "dr", bo tak ma na blogu, a ja nikomu nie odmawiam prawa do tytułowania się jakkolwiek lubi).

Widzę, że Piotrek (pozwalam sobie na poufałość, bo znamy się jeszcze z wydziału, kiedy to też z przyjemnością się doktoryzowałem ;-) sztukę lubi i na sztuce się zna. Półtora roku temu pisał o repertuarze wałbrzyskiego teatru, zręcznie wplatając w to wątek cenzury na Białorusi (ech, jakież to szczęście, że mamy tego Łukaszenkę pod ręką...) Kocha też ten swój Wałbrzych, zadając kłam niegdysiejszym oskarżeniom, że to tylko desant z Wrocławia (jego związki z Wałbrzychem są pewnie takie same, jak moje z Chamonix -- też bardzo lubię tę pipidówkę), walczy z opiniami "glanującymi" miasto.

Jaki jest Wałbrzych każdy widzi, a raczej -- może zobaczyć, jeśli tam pojedzie. Na szczęście nie jest to już ten obrazek jak 20 lat temu (kiedy to przejeżdżający koleją z Wrocławia do Jeleniej Góry w pewnym momencie wpadali wręcz w ścianę ognia (koksownia bodajże), a przedział trzeba było długo wietrzyć.
Nadal są jednak miejsca, które wyglądają po prostu smutno i przykro; ale czy nie ma ich we Wrocławiu? w Warszawie? Krakowie? Łodzi? (tak sobie myślę, że Piotrek, zamiast cieszyć się, że galeria zdjęła obrazy, powinien posłać do Tarnowa dwóch swoich chłopaków w celu "skompromitowania" ubóstwa w tym mieście; pewnie nawet podpowiedziałbym kilka miejsc).

Najsmętniejsze w opowieści jest to co zawsze: po raz kolejny się okazuje, że urzędowy mecenat nad sztuką MUSI przerodzić się w de facto cenzurę, że wykładanie kasy przez municypałków na galerie, wystawy itp. juble -- ogólnie: utrzymanie artystów, nawet jeśli nie poprzez podsyłanie im wypłaty, wystarczy, że będzie się czasem coś zamawiało, że dzięki temu artysta będzie istniał -- MUSI oznaczać zgodę twórcy na służebną rolę względem władzy.
Najprościej: chcą młodzi tarnowianie mieć wystawę w Wałbrzychu? To proste: trzeba było fotografować szklane domy, Lisią sztolnię, rekultywację terenów poprzemysłowych, może jakiś fajny portret wiceprezydentowi strzelić ;-)

Ale i tak nie jest źle. Z punktu widzenia młodych fotografów istotna jest nauka, która przyda się w całym dorosłym życiu: liczy się obłuda i włażenie w rzyć, bo pokorne cielę dwie matki ssie -- a kasa się znajdzie...

 

PS na obrazku: pocztówka z Waldenburga z 1905 r. Jumane z Wikipedii, gdzie wrzucający określił ją jako "pracę własną" i rozpowszechnił -- kochana Wikipedia! -- na licencji GFDL. W kontekście sporu National Portrait Gallery vs. Wikipedia brzmi to wszystko bardzo ciekawie... ;-) -- no chyba że Wikipedysta naprawdę był tam z jakimś Kodakiem Box i sam trzasnął ten landszaft.

Komentarze (31)
Felieton omawiający sytuację... Piractwo domenowe jako czyn...
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]