Po zakazie szczekania psów czas uchwalić ładną pogodę
 Oceń wpis
   

pies szczeka[cytat na dziś]: "Wiele osób mówiło o tym, że Rada Miejska wprowadziła zakaz szczekania psów. Jakkolwiek byśmy tego nie nazwali, to ta regulacja nie jest dobra. (...) Sądzę jednak, że strażnicy powinni zajmować się poważniejszymi sprawami w Mieście. (...) Nie jest to wina psa. My nie zmienimy natury zwierząt. Psy szczekają i taka jest ich natura." (Tomasz Kacprzak, przewodniczący rady miejskiej Łodzi)

Muszę się przyznać, że toczącą się przed łódzkim sądem sprawę owczarka, który został oskarżony o bezprawne szczekanie, śledziłem z niemałym rozbawieniem. Nie tylko dlatego, że sam jestem posiadaczem bardzo czujnego psa i nie tylko dlatego, że chciałem zakrzyknąć -- panowie rajcowie, jak można uchwalić taką bzdurę jak par. 26 ust. 2 pkt 8 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Łodzi ("Do obowiązków osób utrzymujących lub sprawujących opiekę nad psami i innymi zwierzętami domowymi należy: niedopuszczanie do zakłócania spokoju domowego przez zwierzęta domowe").

„Pragnę zapytać, czy chodzi tu tylko o gołębie pocztowe? Czy nie będzie można hodować innych gołębi takich jak: srebrniaki, krymki, weichschwanze, bociany i inne?” -- rajca łódzki Witold Skrzydlewski, podczas debaty o zmianie regulaminu porządkowego... oj mamy te samorządy, mamy...

Po prostu zawsze wychodzę z założenia, że w dzisiejszych czasach, kiedy abstrakcyjne myślenie nie jest w cenie, nic tak nie służy pokazaniu absurdu normy, jak absurdalny przykład z życia wzięty (vide casus Rzecznika Praw Obywatelskich -- czy nikt z P.T. Czytelników nie nabrał ostatnio przekonania, że ombudsman to strata czasu i pieniędzy?)

No bo na logikę proszę: jak można w ogóle napisać przepis, że pies ma nie szczekać?! Równie dobrze można nakazać, że między 1 a 3 maja ma być ładna pogoda, na Boże Narodzenie śnieg, a latem może troszkę padać, ale tylko rolnikom, i to przed żniwami.

Na szczęście na głupocie poznał się Wysoki Sąd i oskarżonego o bezprawne szczekanie owczarka uniewinnił, bo -- pies od tego jest, że ma szczekać.
(Nie rozumiem jednak dwóch rzeczy: skoro ponoć przepis został już uchylony, to raczej nie uniewinnienia trzeba było, lecz umorzenia postępowania; a po drugie -- jak to uchylony, skoro w nieszczęsnej uchwale nadal tkwi?!?)
I jeszcze jedno: zgodnie z par. 31 regulaminu: "Kto nie wykonuje obowiązków określonych Regulaminem podlega karze grzywny, na podstawie art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008)" -- no i owszem, ustawodawca był tam łaskaw wyrazić się, że "Karze określonej w ust. 2 [tj. karze grzywny] podlega także ten, kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie" -- ale ja znów zakrzyknę: a art. 42 ust. 1 konstytucji, Sire?!

Reasumując warto zapamiętać, że każda władza ogłupia, zaś władza samorządowa -- samorzutnie.

PS na ujęciu -- mój własny pies. Szczeka. We Wrocławiu. Wolno mu.

Komentarze (57)
iindex.pl i inne pachnące kwiatki Pracujesz w TVP? To płać! I płacz!
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]