Nie można odmówić udzielenia informacji publicznej
 Oceń wpis
   

Celem ochłonięcia -- zmiana tematu. Będzie (krótko) o dostępie do informacji publicznej.

Pytanie: co ma zrobić interesant wnioskujący o udzielenie mu informacji na jakiś temat, jeśli kieruje pytanie do organu niewłaściwego w sprawie (lub instancyjnie, lub z jakiejkolwiek innej biurokratycznej przyczyny), jednak dysponującego żądaną informacją? Prawidłowa odpowiedź: ma otrzymać informację.
Ten jasny i oczywisty dla każdego, kto czytał ustawę o dostępie do informacji publicznej i doszedł przynajmniej do art. 4 ust. 3.

Po raz kolejny sądownictwo administracyjne musi tłumaczyć administracji proste sprawy. Jedna z zasad realizacji konstytucyjnego prawa uzyskania informacji o sprawach publicznych brzmi: obowiązek udostępnienia informacji publicznej spoczywa na "podmiotach publicznych" (piszę w cudzysłowie, bo wyliczanka z art. 4 ust. 1-2 dość szeroko zakreśla ten katalog), które są w posiadaniu takiej informacji.
Nie jest przy tym istotne, że organ nie jest właściwy rzeczowo/miejscowo/whatever w sprawie -- co w normalnym trybie administracyjnym kusi do przekazania sprawy do organu właściwego. Nie jest istotne, czy rzeczone dokumenty pochodzą od zapytanego organu (czy jest ich autorem), czy tylko wszedł w posiadanie informacji wskutek jakichś tam biurokratycznych zabiegów. Jeśli tylko wystąpiliśmy z żądaniem udzielenia informacji do podmiotu, który informacją taką dysponuje, to jego psim obowiązkiem jest dać odpowiedź -- i nie może przekazać sprawy do organu właściwego.

Przypomnijmy -- sporo ludzi trafia tu na frazę "dostęp do informacji publicznej" -- że organy dysponujące informacją publiczną powinny stosować się także do następujących zasad:

  • informacja publiczna to każda wiadomość wytworzona przez szeroko rozumiane władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne, a także inne podmioty, które tę władzę realizują, bądź gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa w zakresie swych kompetencji;
  • informację publiczną stanowi treść wszelkiego rodzaju dokumentów odnoszących się do organu władzy publicznej, związanych z nim bądź w jakikolwiek sposób dotyczących go. Są nią zarówno treści dokumentów bezpośrednio przez organ wytworzonych, jak i te, których używa się przy realizacji przewidzianych prawem zadań (także te, które tylko w części go dotyczą), nawet gdy nie pochodzą wprost od niego;
  • nie można uzależniać poważnego potraktowania wniosku o dostęp od podania danych osobowych żądającego (mamy prawo do anonimowej informacji publicznej), i to nawet jeśli jest się sądem czy policją;
  • ba, przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej odnoszą się także do wyroków sądowych;
  • nie można pobierać opłat za dostęp do informacji publicznej;
  • zaś na obrady rady gminy można nie tylko wejść i słuchać, ale nawet nagrywać -- i to bez najmniejszej potrzeby proszenia się o czyjąkolwiek zgodę.
Komentarze (22)
Legislacyjny zamach stanu Będąc na pasku króla dopalaczy
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]