Wciąż bałagan w danych osobowych użytkowników Urbancard
 Oceń wpis
   

uliczny terminal Wrocławskiej Karty Miejskiej (Urbancard)

Dawno nie było nic o wrocławskiej karcie miejskiej swojsko zwanej Urbancard ;-)

Czas zatem wrócić do kwestii zasad przetwarzania -- albo ściśle: bałaganu w przetwarzaniu danych osobowych posiadaczy Urbankarty (na temat zwrócił mi jakiś czas temu uwagę kol. Michał Kluska z teamu "Co w Prawie Piszczy", zdaje się, że miał coś o tym pisać -- ale że nie pisze, a mnie się ten projekt ogólnie nie podoba, to pozwolę sobie zajumać pomysła).

Prawdą jest, że od ostatniego razu jak pisałem o danych osobowych pasażerów posługujących się kartą miejską wiele się zmieniło. Przede wszystkim zmienił się internetowy formularz wnioskowania o kartę, zdaje się, że zmienia się także formularz papierowy (obecny plik nazywa się wniosekfinal3.pdf, więc jak rozumiem takich finałów było wcześniej troszkę więcej).

W przypadku e-wniosku sprawa jest prosta i klarowna:

urbancard wniosek internetowy ochrona danych osobowych

Wnioskujący musi (czerwona gwiazdka oznacza "pola wymagane") podać imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej oraz ten nieszczęsny PESEL -- załadować zdjęcie -- oraz zgodnie z oświadczeniem, które rozwija się po kliknięciu w "kliknij aby przeczytać informacje") wyrazić zgodę w tymże samym zakresie dla różnych celów (m.in. wydania karty, realizacji uprawnień reklamacyjnych oraz personalizacji karty). Trochę dużo, bo nadal uważam, że każdy powinien mieć prawo do anonimowej podróży, więc z adekwatnością coś jest na rzeczy (jeśli nie chcę biletu ulgowego i nie przewiduję gubienia karty i odzyskiwania kasy -- nadal przecież mogę kupić całkowicie anonimowy kartonik!), jednak od strony formalnej wszystko gra.

Przerąbane mają jednak pasażerowie, którzy decydują się na złożenie wniosku o kartę na  papierze (tu jego kluczowy fragment):

Wrocław urbancard wniosek papierowy

Podstawowa sprawa: tu gwiazdka oznacza "pola nieobowiązkowe do wypełnienia" (dopisek na dole formularza, nie zmieścił się na zrzucie) -- zatem wnioskując o kartę miejską w ten sposób nie muszę wprawdzie podawać adresu email, w zasadzie muszę jednak podać pełen adres zamieszkania.

Zgodnie z pouczeniem (pkt 5) celem przetwarzania danych osobowych jak: adres zamieszkania (ale i numer telefonu czy adres email, które to dane są jednak przecież nieobowiązkowe) jest "poinformowanie o wydaniu URBANCARD Wrocławskiej Karty Miejskiej lub przekazanie informacji o brakach lub błędach we wniosku o wydanie karty ,a także innych informacji istotnych dla użytkownika związanych z korzystaniem z URBANCARD Wrocławskiej Karty Miejskiej". Dalsze wyjaśnienie znajdujemy w dalszej części wyjaśnień, gdzie pisze się, że podanie danych jest warunkiem "przekazania telefonicznie, elektronicznie lub listownie" informacji o błędach w złożonym wniosku.
Interesujące: dokładnie identyczny cel przetwarzania tych danych określony jest we wniosku online, jednak mimo to -- nie ma potrzeby wpisywać tam swojego adresu zamieszkania.

Nie mam pojęcia dlaczego użytkownik wnioskujący o Wrocławską Kartę Miejską w formie papierowej musi podać także swój adres zamieszkania, i to -- skoro zgodnie z informacją przekazanie informacji o błędzie może nastąpić także telefonicznie czy listelem -- nawet jeśli wolałby, żeby skontaktowano się z nim za pomocą poczty elektronicznej. Wydaje mi się, że niezależnie od sposobu pozyskania tych danych, nasze prawa powinny być identyczne -- tymczasem Urbankarta ewidentnie dyskryminuje osoby, które nie chcą albo nie mogą złożyć wniosku via internet (i odstać później swojego w biurze obsługi klienta).

(Na marginesie: wydaje mi się, że w punktach przyjmowania tych papierów bada się wstępnie wniosek, właśnie w celu wyłuskania nieprawidłowo wypełnionych -- o co więc chodzi?

 

Komentarze (12)
Polityków proszę o więcej pokory 7 z tygodnia (II)
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-07-07 00:42
btbt:
"Słynne masło roślinne"
za komuny było masło prawdziwe solone w duzych belach na wage wiec nie pisz głupot
2017-07-04 16:50
Judith:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy ktoś tutaj potrzebuje pożyczki na spłatę długów lub długów, jeśli tak, to wystarczy, aby[...]
2017-05-19 17:26
herk:
88 i 14, liczby przeklęte
kolego, masz powaznie nasrane w bani :) jesli chcesz nam to wmawiac to wypierdalaj do egiptu[...]
2017-05-04 14:33
MĄDRY Z MIASTA:
Dlaczego Citibank zachowuje się jak zwykły phisher?
GŁUPI JASIO(A) ZE WSI, naprawdę jest mi bardzo przykro, że tak po chamsku ludzie traktują twoją[...]
2017-04-08 17:34
MRS VALICIA RENE:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Cześć... Jesteś my organizacjĘ ... chrześ cijań sskĘ ... utworzonĘ ..., aby pomóc ludziom w[...]