Kolejne klauzule niedozwolone w taryfach bankowych
 Oceń wpis
   

karta płatniczaWarto zapamiętać: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za bezprawną praktykę Getin Noble Banku polegającą na obciążaniu użytkowników kart kredytowych, którzy opóźnią się w spłacie zadłużenia, różnymi dodatkowymi opłatami.

Za stosowanie takiej praktyki naruszającej zbiorowe interesy bank został ukarany karą w wysokości prawie 2 mln złotych (!) -- jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego: tylko 2 mln, bo bank wycofał się ze stosowania tych postanowień w trakcie postępowania.

Chodzi tu rzecz jasna o różnego rodzaju ponaglenia esemesowe, listelowe i inne, którymi nafaszerowane są TOiP większości banków.
O proszę, (skądinąd niezła) karta MultiBank MC Aquarius i jej "opłaty za czynności windykacyjne": 5,00 zł za upomnienie telefoniczne, 1,00 zł za esemesa i 50 groszy za listel -- a najlepsza pozycja to "obsługa nieterminowej spłaty", która kosztuje 2% salda zadłużenia przeterminowanego, nie mniej jednak niż 3,00 złotych. Najlepsze, bo u licha -- zgodnie z art. 481 par. 1 kodeksu cywilnego w przypadku opóźnienia się dłużnika ze spełnieniem świadczenia pieniężnego wierzycielowi przysługują odsetki -- tymczasem banki tradycyjnie trzepią zapominalskich podwójnie: najpierw "normalne" odsetki, których stopa może wynosić nawet 20 od sta, a następnie (od całości kwoty) ciągną już tę swoją karę umowną.

(Na marginesie: jako przykład wskazałem MC Aquariusa, ale podobne kwiatki znajdziecie i w Citi Handlowym, i w Millenium, i np. w Banku Zachodnim WBK -- tak, w tym samym BZ WBK, z którego mogły wyciec dane klientów... -- gdzie za obsługę nieterminowej spłaty kwoty minimalnej liczą sobie, bagatela, 40 złotych!
Jeszcze fajniejszą pozycją w TOiP jest "opłata za przekroczenie limitu karty" -- to ja się pytam: jakim cudem, mając kartę z limitem 5000 złotych, mogę go przekroczyć?! To nie powinno mieć miejsca.)

W żadnym przypadku nie oznacza to jednak, że bankom nie wolno windykować nierzetelnych klientów bądź obciążać ich poniesionymi w związku z tym kosztami. Wolno, jednak działania te nie mogą być podejmowane na wyrwę. Po pierwsze -- co podkreśla się w komunikacie prasowym UOKiK -- nie jest dopuszczalne obciążanie tymi opłatami "wszystkich klientów, którzy spóźnili się ze spłatą zadłużenia na karcie kredytowej bez względu na to, czy dodatkowe czynności zostały faktycznie podjęte". Po drugie wysokość opłat musi trzymać się kupy, tj. odpowiadać wydatkom faktycznie poniesionym przez bank.

Komentarze (12)
7 z tygodnia (VII) Jak to z tym wyciekiem z...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]
2017-07-07 00:42
btbt:
"Słynne masło roślinne"
za komuny było masło prawdziwe solone w duzych belach na wage wiec nie pisz głupot
2017-07-04 16:50
Judith:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy ktoś tutaj potrzebuje pożyczki na spłatę długów lub długów, jeśli tak, to wystarczy, aby[...]
2017-05-19 17:26
herk:
88 i 14, liczby przeklęte
kolego, masz powaznie nasrane w bani :) jesli chcesz nam to wmawiac to wypierdalaj do egiptu[...]
2017-05-04 14:33
MĄDRY Z MIASTA:
Dlaczego Citibank zachowuje się jak zwykły phisher?
GŁUPI JASIO(A) ZE WSI, naprawdę jest mi bardzo przykro, że tak po chamsku ludzie traktują twoją[...]