Tu można poczytać o czytaniu książek w Empiku
 Oceń wpis
   

jakieś sobie graffitiZ ciekawym (i praktycznym) pytaniem zwrócił się do mnie wczoraj Paweł Lipiec: o czytanie książek w Empiku.

Jak wiedzą stali bywalcy tej sieci, jest pewna kategoria klientów -- także stałych bywalców -- która przychodzi tam, nie kupuje, bierze książki, gazety -- i czytają, czytają, czytają. W "moim" Empiku pewien pan jest chyba codziennie (prasówka), zaś w Renomie oddali do użytku takich klientów specjalne stanowiska.
No i teraz pytanie: zakładając, że na raty (albo i za jednym posiedzeniem) można przeczytać całą książkę -- co oznacza, że zaspokojony miłośnik literatury nie kupi już egzemplarza -- czy mamy tu do czynienia z dozwolonym użytkiem, a może z jego przekroczeniem?

No dobrze, moje stanowisko jest takie. Czytanie książek przez klientów (przyszłych klientów) to raczej nie jest nic z kategorii pt. fair use. Ani my z Empikiem nie kumple czy rodzina, ani to nie cytat czy przedruk (a przegląd publikacji i owszem, ale nie w tym znaczeniu ;-)
Zresztą nie wiadomo wobec kogo czytelnik wykonywałby owo prawo -- wobec księgarni? wydawcy? Bo uszczuplony mógłby się przecież czuć i sprzedawca (ale nie czuje się chyba, skoro te sowy dopieszcza), i wydawca -- bo skoro księgarnia pozwala książkę od deski do deski, na miejscu, przeczytać, to sprzedaż (chyba) od tego nie wzrośnie (a może wzrośnie, bo przeczytam i się zachwycę, i opowiem znajomym -- a oni, powiedzmy zapracowani, wolą mieć na własność).

Co innego jeśli zastanowimy się nad relacjami Empik-wydawca (ew. hurtownia). Bo korzystanie z egzemplarzy utworu w celu prezentacji handlowej i danie możliwości jego przejrzenia przed zakupem zdecydowanie polega na dozwolonym użytku. Zgodnie bowiem z art. 33(3) pr.aut. "Wolno w celu reklamy wystawy publicznej lub publicznej sprzedaży utworów korzystać z egzemplarzy utworów już rozpowszechnionych, w zakresie uzasadnionym promocją wystawy lub sprzedaży, z wyłączeniem innego handlowego wykorzystania".

Jakby nie było przepisu, księgarnie czy galerie musiałyby każdorazowo uzgadniać z twórcami, wydawcami, etc. zezwolenie na publiczną prezentację dostępnych w sprzedaży utworów; zarazem marszandów wywieszających obrazy bez stosownej zgody efektowne naloty robiłaby policja (już widzę te nagłówki w prasie: "policja zlikwidowała kolejną nielegalną galerię sztuki. Piraci wprowadzali do obrotu oraz nielegalnie pokazywali obrazy młodych studentów ASP").

Dozwolony użytek ma jednak -- jak już przekonywałem -- swoje granice. Jest nią dyspozycja art. 35 pr.aut. ("Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy"). I tak jak nie mam wątpliwości, że czytanie książek zwykle nie narusza normalnego korzystania z utworu, to jednak już ten słuszny interes może zostać w jakimś stopniu uszczuplony -- a to właśnie poprzez fakt, że książka się nie sprzeda, więc wydawca nie zarobi, może autor dostanie niższe honorarium (jeśli ma liczone od sprzedaży egzemplarzowej).
(No chyba że "a może wzrośnie, bo przeczytam i się zachwycę, i opowiem znajomym -- a oni, powiedzmy zapracowani, wolą mieć na własność"... -- jak widać na dwoje babka wróżyła...

PS na zdjęciu jakiś przygodnie spotkany grafitek, pstryknięcie moje. Zgodnie z moją doktryną: to zdjęcie nie jest utworem (brak mu palca bożego), lecz w sumie reprodukcją, albowiem jakimś strasznie wielkim wkładem twórczym się wykazać nie musiałem. Jumcie jeśli potrzebujecie.

Komentarze (53)
Konstytucyjne prawo do... Wypożyczanie książek w...
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]