Wyrok: nie można pobierać opłat za informację publiczną
 Oceń wpis
   

Interesujące: katowicki sąd cywilny orzekł, że urząd gminy nie może dochodzić w postępowaniu cywilnym zapłaty opłaty za udzielenie informacji publicznej. Co więcej, skoro żaden przepis nie daje organom gminy uprawnienia do ustalania "cenników" określających wysokość takich opłat, samorząd nie może wprowadzić takich opłat na własną rękę.

Art. 15 ustawy o dostępie do informacji publicznej:
1. Jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek, o którym mowa w art. 10 ust. 1, podmiot obowiązany do udostępnienia ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, podmiot ten może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
2. Podmiot, o którym mowa w ust. 1, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, powiadomi wnioskodawcę o wysokości opłaty. Udostępnienie informacji zgodnie z wnioskiem następuje po upływie 14 dni od dnia powiadomienia wnioskodawcy, chyba że wnioskodawca dokona w tym terminie zmiany wniosku w zakresie sposobu lub formy udostępnienia informacji albo wycofa wniosek.
O sprawie -- która ze względu na wartość przedmiotu sporu była może sprawą o pietruszkę (14,58 zł), ale na szczęście czasem nawet w tak błahych sporach ucierają się ciekawe poglądy -- dowiadujemy się ze strony Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Bona Fides. I tak urząd gminy Czerwionka-Leszczyny, udzielając stowarzyszeniu informacji publicznej, określił jej koszt na kilkanaście złotych. Postanowienie to zostało zaskarżone do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, które stwierdziło, że zarzuty były zasadne, a burmistrz nie miał podstaw prawnych do ustalenia kosztów w taki sposób.

W reakcji na takie orzeczenie SKO gmina zdecydowała się pozwać stowarzyszenie Bona Fides do sądu cywilnego, a sąd orzekł -- jak orzekł.

Po lekturze informacji na stronie Bona Fides nasuwa mi się zasadnicza uwaga: wyrok dobry, ale czego on w sumie dotyczył? Owszem, organ zobowiązany nie może wprowadzać opłat za skorzystanie z możliwości jakie obywatelom daje ustawa, jednak bez dwóch zdań jej art. 15 zezwala na żądanie zwrotu poniesionych kosztów (koszt kserokopii, nośnika, na którym dane zostały zapisane, etc.).
Tymczasem informacja zasadniczo posługuje się pojęciem "opłaty", jednak zdanie o ustaleniu kosztu udostępnienia informacji mówi już właśnie o "koszcie" (bezdyskusyjnie bezprawne natomiast było wydanie w tej sprawie postanowienia przez burmistrza).

Wydaje mi się, że najsensowniej będzie po prostu poczekać na zapowiedzianą publikację (nieprawomocnego) wyroku na stronie stowarzyszenia.

Komentarze (8)
Jak wygląda elektroniczna... Pamiętajcie o... papierkach
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]