Prawo przeglądania akt we wrocławskim PINB
 Oceń wpis
   

Jedną z podstawowych gwarancji prawidłowości postępowania administracyjnego jest prawo strony do przeglądania akt sprawy w każdym jego stadium (art. 73 par. 1 kpa). Prawo to ma zresztą rangę zasad ogólnych postępowania administracyjnego -- zgodnie z art. 10 par. 1 kpa obowiązkiem organu jest zapewnić stronie czynny udział w każdym stadium postępowania, zaś przed wydaniem decyzji -- umożliwić wypowiedzenie się na temat zebranych materiałów.

W niezwykle ciekawy sposób prawo to można wykonać w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego dla m. Wrocławia. Akta można sobie przeglądać w każdą środę od 9.00 do 14.00.
Kodeks postępowania administracyjnego mówi o kardynalnym prawie strony do zapoznania się z aktami sprawy -- a PINB mówi: owszem, w środę, przez całe pięć godzin.
Co więcej: akta można sobie przeglądać tylko przy osobie prowadzącej postępowanie (nie w sekretariacie), a że zdarza się, że wyznaczony przez organ 7-dniowy termin na zapoznanie się strony z dokumentami i wypowiedzenie się na ich temat przed wydaniem decyzji mija w czasie urlopu tego pracownika -- petentom po prostu odmawia się dostępu do akt.

O dziwaczną organizację pracy wrocławskiego PINB zapytałem ten organ w połowie kwietnia. Na odpowiedź czekałem prawie 30 dni (no tak, kpa działa...), jednak zaskoczyła mnie nie tyle sama odpowiedź (która mnie nie zaskoczyła), ile jej forma. Otóż otrzymałem dokument zeskanowany do postaci 3-megabajtowego pliku TIFF (sic! -- dla niewtajemniczonych: to rodzaj pliku graficznego charakteryzujący się doskonałą jakością obrazu ale dużą objętością, stosuje się go głównie w grafice, tam, gdzie liczą się przede wszystkim szczegóły). Zamiast banalnego PDF -- po prostu TIFF.

Wracając do meritum. Jak widać z załączonego dokumentu

PINB Wrocław przeglądanie akt

nadzór budowlany problemu nie widzi.

Bo skoro kpa nie określa sposobu realizacji przez organ obowiązku dostępu stron do akt -- a orzecznictwo nie jest źródłem prawa, chciałoby się dodać ;-) -- to zasady udostępniania tych akt określa sam organ. Swobodnie można zatem wyznaczyć całe 5 godzin w niecałym jednym dniu w tygodniu -- a jak komuś się nie podoba -- to przecież równie dobrze mogłoby to być 15 minut raz na kwartał.
Powiecie, że nie mogłoby? E tam: przecież "przepisy procedury administracyjnej nie wskazują, w jaki sposób organ administracji publicznej ma realizować powyższy obowiązek. W literaturze nie ma jednak wątpliwości, że zasady udostępniania akt ustala sam organ". Nie może zatem nic stać na przeszkodzie zasadzie: piętnaście minut, tj. od 11.49 do 12.04, w każdy trzeci wtorek po pierwszym poniedziałku po pełni księżyca.

A najlepszy jest ostatni akapit pisma -- ten o tym, że jeśli przeglądanie jest w trybie art. 10 kpa, to nie musi być to środa. Nie wiem skąd PINB wie, że można się umówić przez telefon na inny termin (w pismach tego nie piszą), ale wiem, że jak petent pokornie przychodzi właśnie w środę, a akurat "wyznaczony pracownik" jest na urlopie, to się mu po prostu proponuje kurs zwrotny do domu.

Komentarze (20)
Dalsze zatrzymania w sprawie... iPożyczka -- złodziejskie...
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]